Leisure 17 twin keeler

Creat de Hetruc G, Noiembrie 11, 2011, 10:02:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Vali,
Cand citesc ce spui despre designuri moderne si chile asimetrice ma gandesc la Mini 650.

De exemplu minunastia asta de inventie combinata cu un derivor ne-lestat care se lanseaza pe partea opusa chilei.
http://www.minitransat650.com/wordpress/?p=309

Superba clasa (Mini 650)pentru cei care iubesc viteza. Daca nu stiti inca de ele cautati  pe Youtube "mini transat". Poezie!

Ps: ideea cu crapatura nu-mi apartine. Florio om fin a zis-o voalat, cum se cuvine unui domn, dar portavocea de Drumul Taberei dupa ce s-a hlizit de n-a mai putut, a spus-o aproape pe sleau.

blue marlin

Citat din: Mihaif99 din Noiembrie 14, 2011, 09:22:34 PM
Vali,
Cand citesc ce spui despre designuri moderne si chile asimetrice ma gandesc la Mini 650.

De exemplu minunastia asta de inventie combinata cu un derivor ne-lestat care se lanseaza pe partea opusa chilei.
http://www.minitransat650.com/wordpress/?p=309
Superba clasa (Mini 650)pentru cei care iubesc viteza. Daca nu stiti inca de ele cautati  pe Youtube "mini transat". Poezie!


....


Tot de o crapatura se pare ca ar fi si aici, doar ca e un pic mai mare...  ;D
Am inteles bine? Este vorba de o chila care in loc sa se basculeze transleaza 700mm dintr'un bord in altul?
Nothing is impossible...

capitanu

Bravo, deci ai luat-o pana la urma. Sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai distractie.

bogdanbuciu

Citat din: Mihaif99 din Noiembrie 14, 2011, 09:22:34 PM
Superba clasa (Mini 650)pentru cei care iubesc viteza. Daca nu stiti inca de ele cautati  pe Youtube "mini transat". Poezie!

poezie, poezie
dar ati vazut ce modificare are barca de a castigat anul asta?
zicea skipperul pe undeva ca in anumite cazuri a fost nevoie sa o mai incetineasca expres.

De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

menestras

Cred ca frantuzul asta a facut-o mai dodoloata de bot ca sa aiba mai mult confort, si pana la urma a iesit ce a iesit.

Mihaif99

Ohohohoo ce barca!
Cand pui trei metri de bompres pe o barca de 6.50, tre' sa stii ce faci Cred ca francezul a mers numai in glisare.

Exista doua clase in sursa Mini Transat, prototip si productie. Barcile din clasa productie sunt mai normale: cel mult trei apendice, adica o chila si doua carme, iar chila trebuie sa fie fixa. Nu stiu daca in clasa productie sunt admise rezervoare de apa in borduri.

Domnu' Buciu, nu stiam ca aratati asa de bine, ma refer la avatarul dumeavoastra :)

Vali

Citat din: Mihaif99 din Noiembrie 22, 2011, 06:05:22 AM
Domnu' Buciu, nu stiam ca aratati asa de bine, ma refer la avatarul dumeavoastra :)
Asa arata inante de operatie, acum e interesant pentru celalat sex :P.

Barca din poze tre' sa fie foarte usoara, iar pe asieta normala etrava sta permanent in aer. Din cauza asta n-a mai fost nevoie cred de o etrava ascutita. Mai ales ca navigatia la minitransat se face pe alizeu, adica vant portant, deci nu se despica prea multe valuri.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bogdanbuciu

Citat din: Mihaif99 din Noiembrie 22, 2011, 06:05:22 AM
Domnu' Buciu, nu stiam ca aratati asa de bine, ma refer la avatarul dumeavoastra :)

Multumesc domnule,
sunt intr-adevar un exemplar frumos.
As vrea sa pot spune la fel despre avatarul dumneavoastra.
:D
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Mihaif99

Citat din: bogdanbuciu din Noiembrie 22, 2011, 08:56:43 AM
As vrea sa pot spune la fel despre avatarul dumneavoastra.
:D

Aye! Har har har! Me parrot concurs! Avast!  ;)

x_petrolist

#24
Citat din: gvincentiu din Noiembrie 14, 2011, 12:47:52 PM
...... Spusese undeva colegul x_petrolist cum pune carma cand cobori pe val sau urci. Avand finn-ul, nu-ti mai fuge pupa asa mult. Parca la miscarea asta de carma ii spune ambardee, dar nu sunt sigur, o sa mai citesc in manual. Oricum, finn-ul e un avantaj pentru croaziere. S-o stapanesti sanatos.

Salut Vincentiu. Discutia despre unghiul barcii fata de val a fost pe alt forum. Cel care a facut o descriere amanuntita este nike la topicul " Timona vs Eche" postul #14. Simplificat el a spus "urci cind cobori si cobori cind urci".