Consum motor Evinrude ETEC 90 hp

Creat de Catalin, Octombrie 28, 2019, 09:59:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Catalin

Salutare dragilor,

Nu am mai lansat de mult un subiect dar sunt la momentul cautarilor unui motor . Si ca de fiecare data cand am cumparat ceva ce-mi este necesar pe barca pun intrebari .
Intrebarea ar fi...CE CONSUM ARE  UN MOTOR  Evinrude ETEC 90 HP ? ...cred ca nu este cazul sa spun ca este in doi timpi.
De fapt sunt intre a-mi cauta un SUZUKI 4 timpi 90 hp si Evinrude ETEC 90 hp...SFATURI va rog. Il pun pe un corsar 550 cabinata.

Fir intins pt pescari si ape linistite barcagiilor!


Alex1958


Catalin

Pe site arata o diferenta de 10 litri la ora de mars in 4500 de turatii...deci la 100 de ore de mars  ai 1000 litri de benzina diferenta. 1000 de litri x cu 6  lei ...hmmm  cam mult dar ...diferentele de pret  sunt si ele mari...la motoare ma refer.  Un  evinrude de 90  second hand cu 150 ore functionare se poate achizitiona si cu 2000 euro pe cand un suzuki de 90 intre 3500 si 4000 euro ...Acum nu stiu daca  pe acest site arata valori reale din practica ori ce spun constructorii de motoare. Alte sfaturi??

Alex1958

Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
EVINRUDE ETEC 90 HP la 4500 rpm 21.4 l/h
SUZUKI 4T 90 HP la 4500 rpm 14.0 l/h
La ETEC poti sa mai pui 1leu/litru pretul uleiului.
Evident ca 2T consuma mai mult ca 4T si totul se duce in cer la turatii mari.

stefand600

Cabinatele cred ca se inteleg mai bine cu 4Timpi. Etec=urile merg cu barci mai sportive, cu open-uri sau cu bass boat-uri.
Stefan D

alin66

va salut , am o semicabinata ,are 600 kg ,fara incarcatura , motorizata cu un e tec de 60cp , consumul mediu este de 9,7 litri/ora , viteza medie de 36 km/ora.
Inainte am avut un tohatsu 40cp ,consumul era la 17 litri/ora si viteza medie 24 km/ora. Eu cred ca daca puterea motorului  este suficienta , consumul nu este f mare.

gabriel.c

Salut,etecul ăla cu 150 ore și cost 2000 euro dacă nu îl iei tu da linkul la colegii care știu ce poate un etec. Alea sunt consumuri din manuale. Cert e ca etecul are ceva pretenții mai mari la benzina buna ,filtre și alte alea. (1 leu in plus la litru pt ulei) La fel de sigur e ca nu vei merge la același nr de turații cu etecul vs Suzuki in același regim de mars. La Suzuki îți faci service aproape oriunde dar la etec nu .
Bafta.

Catalin

Da...am gresit un pic calculele nu sunt 10 sunt 7.4 litri diferenta..dar am pus grosso modo ...ca stim toti ca sunt destui factori ce influenteaza consumul de combustibil. Cred ca raman la un Suzuki de 90...are distributie pe lant...unul dintre marile avantaje...in rest se comporta ca toate celelalte...nu cred ca sunt diferente de putere...consum .
Multumesc mult pentru mesaje!

Vali

Salut Catalin. Am sa te pun in legatura cu 2 baieti din Galati care au Etec de 90, respectiv Suzuki de 90, sa povestesti direct cu ei despre consumuri.
Barcile sunt destul de asemanatoare, una e bowrider si cealalta runabout.

La cabinata consumul cred ca va mai creste, din cauza greutatii. Daca luam in considerare conditiile de la noi, ideal e un motor japonez 4T. Etec-ul e o bestie, dar mai pretentios - la benzina, ulei etc. Parerea mea e ca un Etec mare e potrivit pentru cei pretentiosi, iar un japonez e potrivit pentru cei interesati de valoarea utilitara.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gabriel.c

Salut Catalin , dacă vorbești cu colegii despre care zice Vali pune pe forum ce-ți vor spune așa ca sa știm  și noi.
Eu am un etec de 90 dar sincer încă nu l-am scos la apa ca să-ți dau informații exacte. Așa cred ca mai erau colegi pe forum care se dădeau cu etecurile. Iar cu Suzuki sunt sigur mai mulți .

bradutzu

un topic excelent!
Si pe mine ma framanta aceleasi intrebari!
Ma tot uit dupa un 90 cp....
Sa auzim numai de bine!

bradutzu

Imi este greu sa gred ca programul de mai sus ce ne arata consumul poate fi considerat corect!
Diferentele de consum la motoarele de 90 cp este imensa......aproape imposibil de "digerat"

??? nu stiu ce sa cred
Sa auzim numai de bine!

Catalin

Da bradutule asa zic si eu despre consumurile de pe acea pagina....pe care de altfel am consultato si cand aveam motorul de 50 Mercury...cel din avatar. Cu barcuta din avatar de la |Galati la Tulcea mergeam in 4500 de turatii cu 6,5 litri la ora de mars. Si sa nu va ganditi ca mergeam de unul singur..eram 5 in barca  ...4 adulti si un copil plus bagaje... de intors cu 7,5 - 8 litri la ora de mars.

Catalin

Despre benzina stim toti ca nu este cea mai buna prin delta...dar sunt diferente la preturile de achizitie destul de mari intre motoare. Mama masii inca ne gandin...

Catalin

Si DA...nanea Vali baga pe privat numere de tel a baietilor