Rezervor aluminiu/inox

Creat de gabriel.c, Februarie 10, 2020, 08:47:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gabriel.c

Salut,pentru un rezervor de vreo 120 litri aveți idee cam ce grosime de tabla ar trebui pentru aluminiu ? Dar pentru inox?
Mulțumesc

RaduD

Pana la noi sugestii, poate te ajuta topicul abordat candva pe celalt forum, inclusiv de Vali (constructie rezervor benzina. Din ce si cum) Sper ca nu se considera contraventie :o

gabriel.c

 Mulțumesc ,dar nu prea m-am lămurit .In afara de ceva despre accidente /incendii ....mai nimic pe acolo.

crysty

Eu am rezervor de 100litrii pe barca din plastic. Chiar iti recomand, daca gasesti sa iti pui de plastic in loc de aluminiu sau inox care sunt mai grele, incomode etc. Ar mai exista posibilitatea de a conecta intre ele 2 sau 3 rezervoare de plastic traditionale folosind principiul vaselor comunicante acestea se vor umple/goli simultan si mai mult, nu va trebui sa cureti decat un singur rezervor - cel de intrare de la pompa de alimentare. Un alt plus ar fi distribuire greutatii in barca prin distribuirea acestor rezervoare in diverse pozitii. Nu stiu daca aceasta propunere este acceptabila, dar poate aduce valoare problemei.

Alex1958

#4
Citat din: gabriel.c din Februarie 10, 2020, 10:27:51 PM
Mulțumesc ,dar nu prea m-am lămurit .In afara de ceva despre accidente /incendii ....mai nimic pe acolo.
Salut,
Grosimea tablei de aluminiu sau Inox depinde mult de forma rezervorului pe care vrei sa-l construiesti. Rezervorul trebuie sa reziste la presiunea interna -presiunea hidrostatica + 15 cm coloana de apa daca ii pui o supapa de respiratie sau il legi la exterior si sa fie etans.
Pentru prima functie aproape orice table comerciala tine. Il poti sprijini de peretii rigizi ai compartimentului in care vrei sa-l bagi si te-ai scos. A doua fuctie e mai delicat de satisfacut. Chiar daca sudezi si il faci etans din fabricatie exista dilatari impiedicate, vibratii, oboseala de care trebuie tinut cont. In principiu nu e o treaba de home made, daca nu esti profi.
Un alt aspect important este "sparge valul". Barca se misca si benzina din rezervor asisderea. Rezervorul trebuie sa reziste la aceste valuri interne, care dau eforturi mai mari ca presiunea.
Sunt firme care fac rezervoare in locasurile barcilor si te sfatuiesc sa te adresezi lor. Chiar daca iti poti face singur lucrarea macar poti achizitiona un proiect adecvat.
Multa bafta!

gabriel.c

Salut Alex,mulțumesc de răspuns. Rezervorul va fi intr-o forma rectangulară.
Ceva dreptunghi (420(l)x1100(L)x280(h) mm),va fi amplasat sub punte la 2 ml de motor,acolo am un loc separat de depozitare(nu știu ce ....probabil constructorul la gândit pt rezervor sau nu).Clar tre sa fac alimentare și aerisire din exterior. Sigur cu rezervorul nu prea te joci să-l construiește acasa decât dacă te pricepi bine.Ma interesam la voi ce sa cer meseriașilor să-mi facă pt ca altfel fac ce vor ei doar sa le fie mai ușor și nu se gândesc la calitate.
Dacă știți firme (meseriasi) buni care au mai făcut pentru voi rezervoare va rog sa ma îndrumați.
Multumesc

Alex1958

Cred ca pe aici sau pe barcaholic am vazut o firma care face asa ceva.
Am modificat postul meu anterior aluminiu sau Inox in loc de aluminiu sau plastic.
Personal nu te sfatuiesc pentru un rezervor asa de mare din plastic, chiar si din bucati!. In afara de faptul ca ar trebui sa fie anti-static si rezistent la hidrocarburi, ar trebui ferit lumina soarelui caci imbatraneste fara a mai vorbi de riscul de pierdere a etanseitatii -prin caderea pe el a unui obiect ascutit, de exemplu.

kama3

Dimensiunile nu sunt de speriat pentru a fi exclus plasticul.
La prima cautare am gasit de 100 de litri.
La niste sapaturi mai amanuntite sunt sigur ca se gaseste si mai ieftin.
Asta daca vrei dintr-o bucata. Poti foarte bine pune doua unul langa altul si atunci te orientezi la dimensiuni.
La un rezervor de plastic ai avantajul ca il poti da jos, il poti inspecta, il poti goli si spala usor.
Din inox sau din aluminiu fii sigur ca nu il faci mai ieftin. Ai avantajul doar al dimensiunilor exacte.
Iar in ultima instanta mai e si diferenta de greutate intre plastic si metal.

gabriel.c

Salut,din plastic nu găsesc la dimensiunile pe care le am eu acolo. Am cumpărat deja unul de 96 litri  și după ce am văzut cât loc îmi rămâne nefolosit in locul respectiv am decis să-l vând (la jumate de pret) dar asta va fi un topic viitor.
Deci vreau unul la comanda. Nu știu unde,cum și din ce să-l fac.

gabriel.c

Dacă știe cineva firma la care pot să-l facă bine va rog să-mi conunicati
Multumesc

Mihai-Andrei Manea

Metalboutique - Banica Mihai Tulcea +40 (746) 229 969 - in jur de 1000-1400 ron din aluminiu cred.
Eu la Blacksea am facut de inox in prova, de 40 l, grosime tabla 0.9, in regie proprie...dar a fost complicat...m-a costat aprox. 1000 ron...
Spor!