SFAT MONTAJ DEVICE PE BLACKSEA FISHING 510

Creat de andreas, Februarie 21, 2020, 12:35:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andreas

Buna seara,
As dori sa montez una din cele doua variante de suport de unitate sonar (vezi link-uri) pe bordajul/copastia barcii, care este un Blacksea fishing 510 din 2007. Nu am dat vreodata o gaura in ea, asa ca nu stiu ce este acolo.
As aprecia in mod deosebit un sfat, o parere sau orice informatie utila.
Astea sunt link-urile

https://www.rammount.com/part/RAM-109H-1U

https://www.rammount.com/part/RAM-109V-1U

Multumesc

cristiantutuianu

Mare filozofie nu este  Prindere mecanica chioara cu holsuruburi de inox sau popnituri inox. Cu holsuruburi faci o pregaurire la popnituri gaura conform diametrului . Ar fi indicat sa bagi in gaura indiferent de prindere un silicon transparent (recomand cele pentru acvariu ) Vezi dimensiunile la placa de fixare pe copastie la ambele variante  fa un sablon din carton si vezi daca locul unde vrei sa il montezi este aproape orizontal sau vertical.
Din cate imi dau seama, talpa de prindere trebuie fixata pe o suprafata orizontala (pe copastie ) sau verticala ( la interior tot pe copastie) Asta in idea ca "DEVICEUL" ;D sa nu stea inclinat.

...e valabila ideea si pentru montarea pe o consola

andreas

Multumesc de raspuns.
Dilema mea consta in faptul ca locul respectiv(copastia) la Blacksea este foarte subtire/ingusta . N-am masurat-o, dar cred ca are 30-40 mm. Si nu stiu ce este sub fibra de sticla.
Asa, ca si montare, m-am gandit la o brida metalica in forma de "u" cu laturile ceva mai lungi ca sa anulez tendinta de basculare, pe care sa o montez cu "gura" in jos, cu gauri strapunse si prin barca si prin laturile bridei. Cu suruburi, garnituri si silicon pe ambele parti, intre metal si barca. I-ar pe latura mica a"u"-ului, adica sus, sa sudez o mica platforma exact de dimensiunea talpii "device-ului".
Intrebarea este ce-i sub fibra de sticla in marginea aia foarte subtire/ingusta. Cu sonarul montat si la o deplasare cu 30-40 km/h, acolo va fii o presiune foarte mare.
Daca aveam o consola cred era ceva mai simplu

Zodiac


andreas

Pe bancheta, in stanga mea tin sonarul acum si nu-mi place.
Vreau sa tin privirea indreptata spre fata cand ma uit la sonar. Daca stau intors spre stanga cu ochii in ecran, am tendinta sa duc barca precum "pishatul boului", ceea ce nu e sigur ptr deplasare si nici nu-mi ofera cele mai corecte informatii pe sonar.

La fel, daca sunt in deplasare cu barca si vreau sa arunc o privire scurta la sonar sa vad adancimea sau harta, e mult mai safe pozitia asta. Te uiti ca la un ecran in bordul masinii, nu ca la unul in buzunarul portierei din stanga

In plus, daca vreau sa umblu la sonar, e mai usor cu mana dreapta, care e si libera si mai precisa, spre deosebire de stanga, care tine de motor.
Cam astea ar fii motivele mele

Cred ca maine o sa dau niste gauri mici sa vad daca e lemn sub fibra de sticla si daca e, pana unde

klausu25

Salut,
Cauta-l si, vorbeste cu colegul Mihai, el a desfacut si reconditionat o astfel de barca. Gasesti aici "filmul" reconditionarii, cu imagini din care poate poti afla si raspunsuri.

https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2898.msg49489.html#msg49489

Mihai-Andrei Manea


Salutare Andreas,
Eu pentru asemenea accesorii am introdus bucati de lemn imbracate in fibra intre corpurile barcii.
In cazul tau, tinand cont ca nu va trage nimeni de sonar, as opta pentru suportul din al 2-lea link, vertical, montat cu nituri sanatoase pe peretele interior. Nu m-as complica cu "inventii" decat in cazul in care dupa un timp, acest "montaj" cedeaza! Lemne din fabrica sunt doar in dreptul furnichetilor...nu te ajuta...Spor! Da-mi un tel daca vrei mai multe info 0749.070.734

Mihai-Andrei Manea

PS: Fibra ma groasa ai in dreptul furnichetilor spre pupa, si in dreptul proeminentelor similare, dupa chesonul central spre cel din pupa, dar cred ca e departe...nu stiu daca e destul de lung bratul suportului!

Zodiac

Eu nu as da nici o gaura in barca , as adapta un suport de sonar la o menghina de genul :

https://spinningshop.ro/products/mandrina-motor-electric-minn-kota-endura-30-55

Asa am montat sonda de la sonar si sunt multumit .

coax

Salut, daca nu este prea tarziu, iti pot spune cum am procedat eu , cu cost minim...
O simpla ventuza de geamuri, din aceea care se foloseste la parbrize,40kg forta, varianta metalica...vreo 15-20 ron in Leroy Merlin. Pe manerul vetuzei am dat gauri la pozitie si am prins suportul de sonar in holsuruburile lui de inox.
O pozitionezi unde vrei, pe gelcoat prinde perfect,daca e curat.Ca idee eu l-am prins pe fata verticala a canapelei din fata mea, sa il vad tot timpul, un Lowrance hook2 7x. Am avut noroc, gaurile suportului au cazut perfect pe conturul manerului ventuzei, dar se poate gadila oricum ar fi.