Navigatie vele in Romania

Creat de tibiti, Aprilie 23, 2011, 10:46:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cat timp esti dispus sa aloci navigatiei cu vele intr-un an calendaristic?

o luna
o saptamana
doua saptamani
doua sau mai multe luni
nu sunt dispus sa aloc timp pentru asa ceva

n.adrian

A mai trecut un an, toti am mai adaugat ceva experienta. Eu...habar nu am. Dar o sa inceerc sa rezumam in vre-un fel
1) care cred ca e cu plus, ma ocup de exploatarea marinei din Eforie Nord, care nu mai o adminsitreaza generatorul de fotbal :)) grele dar frumos.
2) S-a infiintzat Black Sea Sailing, asociatia proprietarilor de ambarcatiuni din Romania, pompos. Eu cica director executiv si ca atare fac loc la orice pasionat, deci ....proprietarilor de pasiune :))
3) Am inceput sa organizam regate, am facut deja una, cool, 14 veliere :)) si o sa mai facem inca 2 anul asta
4) Am vb cu niscai "armatori" si sunt gata sa isi "vanda" locuri pe velier pt regata din 27-29 iul 2012 de la Marina Eforie Nord pana la Vama Veche si retur, un costal mic, iar duminica 2 inshore, micutze :)) Pentru pasionati e la pretul de 100 de euro pe zi, daca vreti dezbatem pe suma, mie nu mi se pare mult ! sic.
Voi ce mai ziceti ?

gvincentiu

Eu am participat la BMW Black Sea Virtual Race 2012 - Leg 1 pe SOL. Poate candva o să particip și la bordul unei corăbii de-a voastre. Posibil pe 29 să fiu cu bărcuța prin zonă, doar așa, să gust puțin din aerul sărat al mării mai din larg. Deocamdată la motor, fiindcă nu am timp să termin greementul până atunci. Puneți ceva filme, măcar de învățământ. Și zici că ne vedem în marina de la Eforie? Pot să mă laud cu tine, atunci când acostez pe acolo?
Ganduri bune !

n.adrian

Vicentiu, esti oricand binevenit. Ca ai terminat sau nu grementul...conteaza ?

gvincentiu

Ganduri bune !

Florio

Citat din: n.adrian din Mai 26, 2012, 08:52:37 PM
A mai trecut un an, toti am mai adaugat ceva experienta. Eu...habar nu am. Dar o sa inceerc sa rezumam in vre-un fel
1) care cred ca e cu plus, ma ocup de exploatarea marinei din Eforie Nord, care nu mai o adminsitreaza generatorul de fotbal :)) grele dar frumos.
2) S-a infiintzat Black Sea Sailing, asociatia proprietarilor de ambarcatiuni din Romania, pompos. Eu cica director executiv si ca atare fac loc la orice pasionat, deci ....proprietarilor de pasiune :))
3) Am inceput sa organizam regate, am facut deja una, cool, 14 veliere :)) si o sa mai facem inca 2 anul asta
4) Am vb cu niscai "armatori" si sunt gata sa isi "vanda" locuri pe velier pt regata din 27-29 iul 2012 de la Marina Eforie Nord pana la Vama Veche si retur, un costal mic, iar duminica 2 inshore, micutze :)) Pentru pasionati e la pretul de 100 de euro pe zi, daca vreti dezbatem pe suma, mie nu mi se pare mult ! sic.
Voi ce mai ziceti ?

Asadar marina s-a schimbat in bine si o sa vireze in si mai bine, daca e sa ma iau dupa noua administratie :) .
Am sa ajung si eu cu barcuta acolo, cam in doua saptamani.


costel

Salut Adrian,ma bucur sa aud ca marina Eforie N,are la conducere un coleg de forum. Eforie N e locul meu preferat de vacanta si ma uitam la marina ca la un loc tabu,prohibit, stiind ca e marina lui Copos.Sper sa devina accesibila si muritorilor de rand(vorbesc de preturi)
Aproximativ, in cam 30-40 de zile sper sa termin weekenderul Scorilo si daca preturile sunt modice as acosta la marina Eforie. Daca s-au fixat ceva preturi posteazale.
Constructia barcii mi-a depasit fondurile estimate si ma cam secat la buzunar de acea tot vorbesc de bani sa stiu daca i-mi permit.
Cu multumiri, Costel

n.adrian

Salut Costel. Eu ma ocup de evenimentele din MEN, subiectele cu taxele de cheiaj, si alte taxe, nu le stiu. O sa vorbesc cu Magda sa fie si ea o prezenta pe forumuri si s va informeze. Ea se ocupa de administrarea MEN.
Cred ca nu o sa fie vorba de nicio taxa pentru ca sa acostezi.

mario38

este adevarat ca o prezentare a facilitatilor si tarifelor este binevenita ,,, de exemplu am vazut o macara , cit costa o ora sa o tin ocupata ? cu stima

n.adrian

Mario, cred ca 25 de euro, macaraua are sarcina utila 5 tone. Dar cum spuneam, o sa va "cuplez" cu Magda si ea are toate informatiile de pret corecte si coerente, eu sunt chel :))

rexsailor

poate acuma vom avea si noi, muritorii, o pila sa putem vedea barcile de la eforie de aproape, nu doar cu ocheanu' de pe faleza...
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

n.adrian

Asta e un subiect delicat, daca imi dai o idee cum sa il instruiesc pe ala de la poarta sa detecteze care e barcagiu si care manelist, m-am scos :))

rexsailor

pai e simplu, lasi nr. de telefon pe pm, si cand 'oi ajunge la poarta raiului, te sun pentru derogare...!
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

gvincentiu

Accesul la rampă e gratuit, dacă vin cu barca pe maşină?
Ganduri bune !

n.adrian

Rampa nu exista, se va construi una dar din cate stiu eu o sa fie pentru barcile olimpice. Daca o sa ajunga sa fie din beton....nu stiu in momentul asta.

Vali

Salut Chelu si felicitari pentru noul post de director la Black Sea Sailing :). Poate ne indrumi unde putem afla mai multe despre aceasta asociatie de barcagii. Cine poate fi membru, si care sunt conditiile?
PS: bine ai revenit in brigada noastra vesela ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau