Navigatie vele in Romania

Creat de tibiti, Aprilie 23, 2011, 10:46:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cat timp esti dispus sa aloci navigatiei cu vele intr-un an calendaristic?

o luna
o saptamana
doua saptamani
doua sau mai multe luni
nu sunt dispus sa aloc timp pentru asa ceva

n.adrian

Frate bicker si rocker :)) Gasesti pe FB extras din statut. Poate sa fie oricene vrea membru, daca are si o barca, e deja membru asociat :)) deci cu drept de vot. In momentul asta nu e nicio taxa, eu mi-as dori sa fie. Si aia cu felicitarile...sa muncesc de pomana...multzumesc la fel :))

Vali

Citat din: n.adrian din Mai 29, 2012, 12:40:36 AM
Si aia cu felicitarile...sa muncesc de pomana...multzumesc la fel :))

Tocmai pentru ca stiu cum e ti-am si transmis urarile :D. Da' noi nu ne suparam vreodata, ci ne daruim cu abnegatie energiile creatoare intru propasirea veseliilor nautice :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Black Sea Sailing si RYA = love + Bavaria. Colegul Ambrozie?
Ce inseamna FB? Poate dupa ce găt barca să mă asociez și eu.
Ganduri bune !

rexsailor

nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

gvincentiu

Nu stiu cum de mai traiesc, cum de mai respir fara cont pe FB! Sunt un nimeni :'(
Ganduri bune !

n.adrian

Acum ca va-ti bagat in directzia asta...eu am spus de info pe Fb ca eu consider mediul online mai bun decat TV, de unde pana mea ati ajuns la Fb...bavaria...ambrozie ???? ca nu au nici cea mai vaga legatura.
Ok sa revenim, daca vreti cererea de adeziune si va e sila de FB, dati-mi adresa de mail si o trimit :)

Vali

Acum mai putin de jumatate de ora s-a mai consumat un episod din aventurile acestei veri, anume a fost lansat la apa velierul May Flower, al veteranilor barcagii Paul Butusina din Galati si Puiu Olteanu din Oradea. Barca e un Dufour 22 de vreo 30 de ani, dar in stare excelenta.

Saptamana viitoare barca urmeaza sa plece spre Grecia, avandu-i in echipaj pe colegii de pasiune - d-nii Paul si Puiu. Sa fie intr-un ceas cat mai favorabil :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Excelent !
Vali, as avea o rugaminte: sa il rogi pe Dl. Butusina sa continue povestea despe calatoria in jurul lumii (neterminata) si sa inceapa neaparat o noua poveste cu si despre May Flower.
Multumesc anticipat.

Vali

Cred ca dl. Paul ne va delecta in continuare cu povestirile dumnealui, insa momentan e destul de ocupat cu modelul pilotat, plus pregatirea croazierei. Insa cred ca la intoarcere vom avea parte de o frumusete de poveste :). Abia asteptam.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Ganduri bune !

CrocodiluDiluDilu

Citat din: Vali din Iulie 07, 2012, 03:38:08 PM
Acum mai putin de jumatate de ora s-a mai consumat un episod din aventurile acestei veri, anume a fost lansat la apa velierul May Flower, al veteranilor barcagii Paul Butusina din Galati si Puiu Olteanu din Oradea. Barca e un Dufour 22 de vreo 30 de ani, dar in stare excelenta.

Saptamana viitoare barca urmeaza sa plece spre Grecia, avandu-i in echipaj pe colegii de pasiune - d-nii Paul si Puiu. Sa fie intr-un ceas cat mai favorabil :).

Multumesc Vali pentru vestile bune! Imi pare bine ca te-ai intalnit cu un vechi si constant pasionat de velism.
Life in color!

Vali

Citat din: gvincentiu din Iulie 08, 2012, 08:45:36 PM
Unde au lasat-o la apa?

La Bazinul Nou, la marina lui Dima. Chiar cand a atins apa, s-a dezlantuit furtuna de sambata, semn de bun augur, zic eu (adica vor avea vant din belsug).

Citat din: CrocodiluDiluDilu din Iulie 08, 2012, 10:35:38 PM
Multumesc Vali pentru vestile bune! Imi pare bine ca te-ai intalnit cu un vechi si constant pasionat de velism.

Noi iti multumim ca ai pus umarul la pregatirea barcii :). Iar despre dl. Puiu, a fost o mare bucurie sa-l cunosc, fiindca in adolescenta a fost unul din cei care mi-au aprins la maxim entuziasmul...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrian_flavius

Vant bun (de mare travers, ca de pupa cica nu e chiar cea mai buna alura la sloop-uri...) si sanatate...

Intrebare: velierul e cumva inmatriculat in Germania?

Vali

#73
Citat din: adrian_flavius din Iulie 10, 2012, 03:56:19 PM
Intrebare: velierul e cumva inmatriculat in Germania?

Din ce stiu, barca e cumparata din Ungaria. Nu stiu daca si unde e inmatriculata, insa banuiesc ca a ramas cu acte unguresti. Oricum, vara trecuta 2 concitadini de aici din GL au fost cu o barca neinmatriculata de 6,80 metri pana la Varna, si nu i-a intrebat nimeni nimic de acte.

Later edit: am aflat ca barca a ramas inmatriculata in Germania. Proprietarii au contactat politia de frontiera, si toate actele sunt in regula pentru plecarea in voiajul international programat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

CrocodiluDiluDilu

Citat din: Vali din Iulie 07, 2012, 03:38:08 PM
Acum mai putin de jumatate de ora s-a mai consumat un episod din aventurile acestei veri, anume a fost lansat la apa velierul May Flower, al veteranilor barcagii Paul Butusina din Galati si Puiu Olteanu din Oradea. Barca e un Dufour 22 de vreo 30 de ani, dar in stare excelenta.



Acum doua saptamani, My flower mai era Stormy si arata ... cam asa:








Life in color!