Arc din schiuri!!!

Creat de iliviu, Decembrie 04, 2011, 09:57:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Mester artist... dar amator. Priceput si ingenios. Nu vad de ce meseriasii de aicea nu ar putea.

O observatie doar. Chiar si meseriasul asta si-a comandat componentele bratelor, apoi le-a laminat

corsarul

Am urmarit si eu topicul propus de "Mihaif99" si am ramas surprins de cata rabdare a dat dovada constructorul arcului ...
In sfarsit ..sa vedem ce-o iesi si la mine  ::)
In prima poza apare arcul colegului nostru Dan Dragos...intr-a 2-a ,ar fi sablonul crosei pe care a-si vrea s-o fac din lemn stratificat:


Laurentiu N.

 Ghici ghicitoarea mea. Tipul asta are un cantec "Arcasul",cred ca singurul de la noi pe tema asta :
.....arcas e cel ce ara
cu sageata preschimbata in fum
pedaland frenetic,de amintire fug,fug......
-Muzician roman,anii 70-90.Porecla= Kifi

dan dragos


Mihaif99


Laurentiu N.

#35
 @Dan dragos-ai fost foarte aproape ! :) E o confuzie pe care si amici de-ai mei o fac,iar noi am crescut cu muzicienii din aceasta generatie.Primesti 500 de puncte pentru ca au aspect fizic asemanator si unele accente"muzicale de aceeasi factura :D
.
@ Bineeeeeeeeeee...ee MihaiF99 !!! ;D  1000 de puncte si dreptul moral de a participa la emisiunea aceea.. : un barbat contra 40 de blonde.Concurs de cultura generala.Nu stiu daca au premii in natura si nici nu trebuie ,ca ar fi foarte mult de munca ! ;D
-Sorin Chifiriuc -e in imagine,liderul si fondatorul trupei Roata"
-Dupa ce ca locuiesti peste ocean,mai ai si "tupeul"sa tii minte lucrurile importante [cel putin pentru mine] din tara !
-De cativa ani a renuntat la stilul ce l-a consacrat,iar acum canta blues.Chitara si bass.

Laurentiu N.

#36
 Arcas am fost si eu, cand cautam iepuri prin lunca siretului,din plictiseala,in orele chiulite de la scoala. Aveam un arc cumparat,ca si sagetile,din comert.Ata"semana cu racordajul de racheta de tenis camp si se spunea ca e din intestin de rechin. ??? Dupa aceea am mai construit careva arcuri si arbalete.
Trei caracteristici cred ca sant importante :
-Maner ergonomic personalizat !!
-Greutate medie.Daca e prea greu ne oboseste mana la ochit.Daca e prea usor,nu-l putem stabiliza si cand dam drumul sagetii se misca dand deviatii.
-Forta cu care este impinsa sageata sa fie cat mai uniforma,iar cursa medie.Daca avem o cursa prea lunga ori prea scurta precizia ochirii are de suferit. Nu trebuie sa ne incredem in arcurile ce arata ca la concurs,arcurile si rachetele de tenis sant f. personalizate cand e vorba de performanta.Asa ca un aspect "ademanator' ma duce cu gandul la China

Mihaif99

Citat din: Laurentiu N. din Ianuarie 15, 2012, 10:26:53 AM
De cativa ani a renuntat la stilul ce l-a consacrat,iar acum canta blues.Chitara si bass.

Pai altfel murea de foama. Prin 1990 Chifiriuc & Roata canta cu public de 20 -30 de oameni, in timp ce Doru Octavian Dumitru facea sali pline (in puii mei!). Putini erau cei carora le placea punk-ul melodic de la Roata. Roata intotdeauna mi-a sunat un pic ca Cocteau Twins, poate ca era vorba de midi-urile  folosite la "bateria" electronica, nu stiu.
http://www.youtube.com/watch?v=f0q_WzPsjhQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=zyMaD1cnUsc&feature=related
etc ;)

Mihaif99

Revenind la arcuri, daca stie cineva o metoda simpla (planuri) de a construi un arc recurving, pe la 12-13 kg, tare bine mi-ar prinde, pt ca vreau sa ma apuc de vanat crapi cu arcul primavara asta. Fara urma de mistocareala.
Am sagetile si tamburul, arc imi mai trebuie.

Thor


Vali

Sunt ei si crapii, am un fost coleg de munca emigrat in State, imi spunea ca sunt lacuri unde crapii se zbenguie in voie, si nimeni nu-i pescuieste, cica nu prea e cautata carnea de crap acolo...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

... n-are aviz sanitar-veterinar! ;D
Ganduri bune !

blue marlin

Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 16, 2012, 08:58:23 PM
Revenind la arcuri, daca stie cineva o metoda simpla (planuri) de a construi un arc recurving, pe la 12-13 kg, tare bine mi-ar prinde, pt ca vreau sa ma apuc de vanat crapi cu arcul primavara asta. Fara urma de mistocareala.
Am sagetile si tamburul, arc imi mai trebuie.
Revenind la arcuri: acum vreo 8 ani am facut bratele unui arc din lemn imbracat cu fibra de sticla. Am lipit cu rasina poliesterica lamele foarte subtiri din lemn (un fel de furnir, cred ca era de plop), in total 4 straturi la varf si vreo 8-9 la baza. Inainte de polimerizare le-am fortat sa isi ia dubla curbura intr-o matrita (o scandura cu cateva cuburi din lemn fixate cu suruburi). Dupa o zi l-am scos din matrita si l-am polizat un pic. Si-a pastrat forma fara probleme. Am laminat pe fiecare parte 3 straturi de stratimat cu poliesterica. Dupa ce a catalizat l-am taiat pe lung(lamelele erau late de 80mm) obtinand cele 2 brate. Un pic de slefuiala, un maner improvizat si gata!
La a cincea sageata s-a rupt  ;D
Concluzia1: stratimatul nu merge, trebuie ceva cu fibre unidirectionale + epoxi;
Concluzia2: lemnul usor nu mere
Concluzia3: daca iti permiti sa il cumperi cred ca merita :D
Nothing is impossible...

Mihaif99

Marlinule, mersi de sfat, voi cauta sa cumpar un recurving, pentru ca celelalte ma indoiesc sa reziste la bagat in apa.

@astialalti golani misocari: Daca o auzeati tipand pe parte mea cea buna, cand tot la doua trei  padele dadea cu ciocul caiacului intr-un crap, PLEOSC!!  nu va mai mirati asa.  Mii de crapi, care circula in turme pe sub caiac. Exagerez? Nicidecum!
Cum a vazut femeia ca e rost de saramura, mi-a trasat sarcina sa fac cumva sa prind cativa dintre ei.


Thor

Poate o arbaleta subacvatica este mai apropiata scopului (mai ales ca are sageata legata de arbaleta).
Pe Snagov si cred ca si prin Delta Dunarii se mai bracona cu ostea care este de fapt un trident cu coda lunga cu care se sagetau pestii.
Si nu suntem golani mistocari, suntem baieti buni.