Ce sa aleg ?Romcaft 480, Romcraft 510 motor 20,30 sau 40

Creat de yakari, Iunie 09, 2020, 11:56:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex1958

#15
Salut,
In 4 ani 1600 de ore inseamna ca asta-i magarus!
La jumate de pret gasesti motoare mult mai putin rulate.
Pe de alta parte e adevarat ca au cam inceput organele sa-i salte...pe vanzatori.
In orice caz daca iei un motor SH ar trebui sa te duci cu el la o reprezentanta, pentru verificare.
Bafta!

Zodiac

#16
Pai ar fi peste 1 ora zilnic in 4 ani ! 1600 : 365 zile = 4,39 ani cate o ora pe zi .
Si asta daca ar fi reali  ;D !!!
Motorul are 40 de cai sau 60 ? Acte are ?

yakari

sunt motoarele din Italia provenite din cel de 60 cp limitate la 40 pentru a fi conduse fara permis.
Am gasit un motor Yamaha de 40 un an 1000 de ore  :) :).
Media cam 3 ore pe zi.
oamenii spun ca sunt facute toate reviziile la reprezentanta. si daca omul zice ca are 1000 ore in teorie nu ar trebuii sa minta.


AdrianZUZ

Imi dau si eu cu parerea: Astea sunt motoare de pe barci de inchiriat. Nu ma sperie atat numarul de ore, cat numarul de prosti care le-au birjarit!
Eu intr-un an bun  (cam 45-60 zile pe apa efectiv) nu adun mai mult de 120 - 150 ore ... nu ai cum, in regim de agrement, sa bagi in fiecare zi ore intregi de mars.

asdepica

La un motor asa mare, dacă te-ai hotărât la peste 40, temerarul 575 mi se pare o foarte bună barcă.
P. S. Acuma îmi înmatriculez o pilotina cu 25 de cai la Dej. Total: 1400 lei. Impozitul la Cluj, dacă ai grija să nu bifezi "ambarcațiune de agrement", e 180 lei pe an.

Fishy

Salut!
Pentru o barca de 4 m am facut si eu "aroganta" de a trece de la 20cp la 30. Tot din motivul ca nu ma pot hotara ce bagaje imi trebuie, deci, prin urmare le car pe toate 🤨

Inspectia tehnica, traducerea documentelor motorului, etc, au dus costul cu inmatricularea la aprox 1.500 lei.

Dupa care impozitul anual cam 500 lei (pe an, ca e anual 😀).
Cred ca ar conta mai putin ce scrii tu pe declaratia de la fisc, ci cum iti iese tie carnetul de ambarcatiune. Daca cei de la capitanie ti-o fac "de agremenet", impozitul e 500. Daca scriu ca e "de pescuit" - 200. Se pare ca eu pescuiesc ...de agrement 😜

In rest, Romcraft 510 cu 20 cp si sa gliseze....poate doar sa o conduca un copil si sa nu aibe in barca altceva decat benzina.

Pentru cea de 480 motorizarea minima mi se pare ca ar fi 20 cp.
Oricum, uita-te pe site-ul Romcraft. Mi se pare ca au fost reevaluate motorizarile.
Modelul M acum suporta 40 cp.
Eu am una comandata. O sa o primesc in septembrie si o sa o probez cu o Honda de 20 cp, pe care il am de vreo 3 ani.
Nici consumul pe care l-ai zis (3l/h la motor de 20 cp) nu mi se pare realist.
Am avut Suzuky de 15 - consuma 3,5-4 l/ ora pe o laguna.
Honda de 20 ia spre 5/h.
Consumul, din discutiile cu prietenii, la motoare in 4 timpi, more or less, il gandesc la 0,25 l/h/cp - in regim de glisare, cu barca nu foarte plina.




Alex1958

[quote author=Fishy link=topic=3259.msg55963#msg55963 date=1596602647
Cred ca ar conta mai putin ce scrii tu pe declaratia de la fisc, ci cum iti iese tie carnetul de ambarcatiune. Daca cei de la capitanie ti-o fac "de agremenet", impozitul e 500. Daca scriu ca e "de pescuit" - 200.
[/quote]
Am tot scris pe aici ca trebuie declarata la fisc barca cu motor nu ambarcatiune de agrement.
Ramane pe data aviatoare....

diles

Citat din: Fishy din August 05, 2020, 07:44:07 AM
Salut!
Pentru o barca de 4 m am facut si eu "aroganta" de a trece de la 20cp la 30. Tot din motivul ca nu ma pot hotara ce bagaje imi trebuie, deci, prin urmare le car pe toate 🤨

Inspectia tehnica, traducerea documentelor motorului, etc, au dus costul cu inmatricularea la aprox 1.500 lei.

Dupa care impozitul anual cam 500 lei (pe an, ca e anual 😀).
Cred ca ar conta mai putin ce scrii tu pe declaratia de la fisc, ci cum iti iese tie carnetul de ambarcatiune. Daca cei de la capitanie ti-o fac "de agremenet", impozitul e 500. Daca scriu ca e "de pescuit" - 200. Se pare ca eu pescuiesc ...de agrement 😜

In rest, Romcraft 510 cu 20 cp si sa gliseze....poate doar sa o conduca un copil si sa nu aibe in barca altceva decat benzina.

Pentru cea de 480 motorizarea minima mi se pare ca ar fi 20 cp.
Oricum, uita-te pe site-ul Romcraft. Mi se pare ca au fost reevaluate motorizarile.
Modelul M acum suporta 40 cp.
Eu am una comandata. O sa o primesc in septembrie si o sa o probez cu o Honda de 20 cp, pe care il am de vreo 3 ani.
Nici consumul pe care l-ai zis (3l/h la motor de 20 cp) nu mi se pare realist.
Am avut Suzuky de 15 - consuma 3,5-4 l/ ora pe o laguna.
Honda de 20 ia spre 5/h.
Consumul, din discutiile cu prietenii, la motoare in 4 timpi, more or less, il gandesc la 0,25 l/h/cp - in regim de glisare, cu barca nu foarte plina.


laguna e o barca ineficienta la glisare,eu nu am avut consum peste 3,5 litri nici cu suzuki nici cu honda,ambele de 20,cu honda chiar 3lh.sarcina totala cam 450kg


yakari

Dupa calculele pe care le faceam cand aveam Honda de 20 cu Lotus Major mie asa imi dadea consumul.
Am facut Tulcea - Sulina cu 8 litri doua persoane cu putine bagaje.
Astazi am primit proforma la motorul Honda BF 40E.
Sper ca maine sa am timp si sa o platesc, insa problema acum este ca la Romcraft comenzile sunt pana in noiembrie.
sunt putin dezamagit

crysty

Salut,

Incearca sa verifici existenta barcilor Romcraft 480 pe la dealeri autorizati. S-ar putea sa gasesti pe stoc barca.
Succes!

yakari

Domnilor mulțumesc pentru tot. Astazi am achitat motorul si am platit si o rezervare numai pentru un Romcraft 510.
Am zis ca daca merg pe varianta scumpa macar sa imi dau bine cu tesla.
Axum nu ca sunt falit dar mai sunt si dator dar cand vrei ceva cam asa se întâmplă.
Acum as mai avea nevoie si de peridoc nou desigur ca la banii mei numai noi imi cumpar.
Am gasit la un dealer prin Buzau.
Voi ce ziceți? Vreau sa fie cat mai app de 1000 ca maine plec in concediu si nu stiu daca mai am bani de benzina. De adus motorul din Italia ce sa mai zic.
Stiti cumva motoarele astea cu ce elicii vin? Daca ii pun de vizeza ar fi mai bine?
Multumesc tuturor pentru tot ce au scris aici.



Fishy

Deci motorul l-ai luat din Italia? La ce pret si ce model, daca ne poti spune?
Multumesc!
Subsdiar Hondei de 20 cp pe care il am deja, ma uit si eu dupa un 30cp, cat mai usor.
Mi se pare cumva preferabil sa am un motor cat mai usor pe Romcraft 480. N-as vrea sa fie peste 100 kg, cum par a fi toate cele de 40 cp

stefand600

Salut, oare de ce nu incearca nimeni Tohatsu 50 TLDI. Este motor in 2T cu injectie directa in cilindru la fel ca Evinrude E-TEC. Mai mult, este cu 3 cilindri si vibratiile sunt mai putin prezente fata de Evinrude care este in 2 cilindrii la aceiasi putere. Iar factorul cel mai important este ca are doar 72 de Kg.
Stefan D

yakari

Citat din: Fishy din August 19, 2020, 09:28:24 AM
Deci motorul l-ai luat din Italia? La ce pret si ce model, daca ne poti spune?
Multumesc!
Subsdiar Hondei de 20 cp pe care il am deja, ma uit si eu dupa un 30cp, cat mai usor.
Mi se pare cumva preferabil sa am un motor cat mai usor pe Romcraft 480. N-as vrea sa fie peste 100 kg, cum par a fi toate cele de 40 cp
am primit 3 oferte:
3200,3700,4275.
am ales modelul bf40E de 998cm adica motorul de 60. mi au zis ca este limitat mecanic si il pot debloca eu.
eu am cumparat cu TVA intracomunitar.
am ales varianta cu maner care a fost 600 eur. inclus inpretul de mai sus.
varianta D este un model nou nu stiu daca a aparut la noi.
Eu sunt fan Honda la mine totul ii Honda masinie,motocicleta si as cumpara si generator daca nu ar fi asa scump.
multumesc

yakari

Citat din: stefand600 din August 19, 2020, 10:13:11 AM
Salut, oare de ce nu incearca nimeni Tohatsu 50 TLDI. Este motor in 2T cu injectie directa in cilindru la fel ca Evinrude E-TEC. Mai mult, este cu 3 cilindri si vibratiile sunt mai putin prezente fata de Evinrude care este in 2 cilindrii la aceiasi putere. Iar factorul cel mai important este ca are doar 72 de Kg.
daca ai o barca putin mai mare cum este Romcraft510 nu cred ca 35-40 kg mai conteaza. oricum de la 50 in sus nu il mai poti lua singur asa ca nu prea este portabil.
acum din ce stiu eu 2t consuma mai mult si probabil nu este nici f ieftin. eu pentru 1000 eur diferenta prefer sa iau unul mai bun.
nu spun ca Tohasu nui bun dar daca eu nu stiu nu ma bag si daca consuma mai mult pentru mine ii 0.
60 cp pentru ce am eu sunt arhisuficienti si am inteles ca motorul asta are si cuplu bun.
Multumesc