Ce sa aleg ?Romcaft 480, Romcraft 510 motor 20,30 sau 40

Creat de yakari, Iunie 09, 2020, 11:56:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

yakari

Buna seara.
Vreau sa intru pentru a treia oara in randul barcagiilor si acum sper pentru cati mai multi ani
Am o dilema nu stiu ce sa aleg.
Am gasit undeva un Honda 20 cisma scurta foarte rentabil, mai exista si polibilitatea de 30 sau chiar 40 de cai.
De principiu ies la pescuit cu copiii mei ( doi la nr.) dar stiti bine ca in momentul in care ai barca apar mai multi doritori.
Pentru mine si copii imi ajunge 480 cu 20 dar daca vrea sa mai mearga si altii ne tarim pe Dunare si gasesti baieti "draguti" care nu stiu sa reduca viteza si atunci devine un sport periculos.
Eu as opta pentru 510 cu 30 cp sau 40 dar astea inseamna alte costuri si nu prea vreau sa platesc impozite la ANAF.
Apropo cat este impozitul daca stiti ? Multumesc. O seara placuta.

Alex1958

Salut,
Impozitul pentru barca cu motor este putin peste 200 lei in Bucuresti.
Eu as merge pe Romcraft 510 cu 30 CP (sau 40 CP daca iti permiti, caci intodeauna o rezerva de putere conteaza).
Barca Antonov de 5 m este si ea o optiune foarte buna dar e o coada lunga.
Bafta!

gabriel.c


andreas

Si mie imi pare ca atunci cand esti dispus sa dai cateva mii de euro bune pe o barca, valoarea impozitului e o nonproblema, daca barca e inregistrata corect la fisc.

Vezi ca exista Romcraft 480M care suporta 30 CP.

Cel mai bine e sa te gandesti ce vrei tu de la o barca si cati bani ai. Cand ai o suma si un "caiet de sarcini", va fii mai usor de ales, insa nici o alegere nu va fii perfecta. Va trebui sa te decizi si care sunt compromisurile cel mai usor de acceptat ptr tine.

yakari

Nu stiam cat este impozitul si restul, credeam ca este mult mai mare.
Legat de barca as opta spre 20 cp este mult mai ieftin, are 50 kg cel de 30 are 100 . eu inainte am avut Lotus Major cu 20cp si se descurca admirabil chiar si cu 4 persoane cu bagaje de stationar.
A doua obtiune ar fi 5.10 cu 40 cp. dar aici iar se aduna niste minusuri. eu de principiu  merg singur sau cu un adult si doi copii. ( cu 20cp tot face fata). la 20 cp consumul era cam 3/h la 40 ?
Am vazut ambele barci imi place a mai mare dar....
intradevar si banii sunt o problema.
multumesc

kama3

Citat din: andreas din Iunie 16, 2020, 12:29:51 PM
Si mie imi pare ca atunci cand esti dispus sa dai cateva mii de euro bune pe o barca, valoarea impozitului e o nonproblema, daca barca e inregistrata corect la fisc.
Problema nu e ca dai banii aia, problema e ca de banii aia nu primesti nimic. Nu marine, nu rampe ( publice, nu private sau amenajate de mama natura), nu o parcare publica pazita(cu taxa decenta) unde sa-ti lasi barca, nu statie de combustibil macar in fiecare port, absolut nimic. De ce pt masina e 50 lei impozitul la 75 de cai( cazul meu), iar la barca e 200?
D'aia daca vreodata voi inmatricula o barca o s-o inmatriculez intr-o tara cu apa calda...

Intersect

Citat din: kama3 din Iunie 18, 2020, 01:21:32 AM
Problema nu e ca dai banii aia, problema e ca de banii aia nu primesti nimic. Nu marine, nu rampe ( publice, nu private sau amenajate de mama natura), nu o parcare publica pazita(cu taxa decenta) unde sa-ti lasi barca, nu statie de combustibil macar in fiecare port, absolut nimic. De ce pt masina e 50 lei impozitul la 75 de cai( cazul meu), iar la barca e 200?
D'aia daca vreodata voi inmatricula o barca o s-o inmatriculez intr-o tara cu apa calda...
Putin pe langa subiect,scuze. Comentariul tau mi-a adus aminte de marina primariei din Galati.
Cand am vrut ca sa tin barca la ei si am vazut toate documntele pe care le cer plus o taxa aberanta am fugit .
Imi cereau:
Toate actele barcii original si copie.
Asigurare barca.
Declaratie pe propria raspundere ca eu sunt responsabile de integritatea barcii si bunuri.
Taxa lunara la un Quicksilver 470 cca 300 de RON acum 5 ani de zile.
Acum am loc de parcare la Sfantu:
Marina supravegheata video.
Taxa 50 de lei pe an.
Born to fish,forced to work!!!

Alex1958

Salut,
Pentru "incurajare" iti mai spun ca am platit 527.16 RON pentru raportul de inspectie & Permis de navigatie, valabil 5 ani.
Toate cele bune!

yakari

Baieti ;D ;D ;D multumesc. legat de barca? asta as dorii sa stiu. in maxim o luna vreau sa dau comanda si nu stiu ce aleg.
multumesc

dany

480 cu motorizare de 20,fara sa ai musafiri in barca prea multi sau 510 M cu 40

Zodiac

510 cu 40 de cai !!! Intotdeauna ai nevoie de spatiu suplimentar , de stabilitate mai buna si de putere mai mare !!! Eu nu am auzit pe cineva sa-si doreasca o barca mai mica decat are pe moment , vorbind de cei cu barci pana in 5 metri ! La impozit nu e mare diferenta !

Vali

Ei uite ca mi s-a intamplat mie :). Dupa ce am fost convins ca 5,10 este dimensiunea optima, dupa ce am facut prima oara 4,30 mi-am dat seama ca nu-mi trebuie mai mult, e cea mai potrivita dimensiune pentru nevoile mele :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

andreas

Citat din: Vali din Iulie 01, 2020, 10:23:05 PM
Ei uite ca mi s-a intamplat mie :). Dupa ce am fost convins ca 5,10 este dimensiunea optima, dupa ce am facut prima oara 4,30 mi-am dat seama ca nu-mi trebuie mai mult, e cea mai potrivita dimensiune pentru nevoile mele :P.

Salut Vali,
Treaba e ca tu esti omul apei :)
Locuiesti langa apa, ai "experienta operationala" si rutina. Noua, oraseni d'astia care facem o Delta la cateva luni, ne place ca barca sa fie incapatoare, sa nu uitam naibii ceva acasa si sa ne trebuiasca, ca de la cateva sute de kilometrii e mai greu sa dai o fuga acasa. :)

Zodiac

Toata lumea are dreptate  ;D !!!
Pentru unul care locuieste pe malul Dunarii , cunoaste foarte bine Dunarea si Delta , are prieteni si conexiuni peste tot , isi ia un bagaj mic...scule de pescuit...haine si ustensile personale si se cazeaza la ...prietenul 1 ;D , apoi la prietenul 2 ;D....putem continua , conteaza doar comportamentul nautic al barcii , nu si marimea .
Eu cand vad ce car numai pentru pescuit , mi se pare ca nu incap nici in barca de 510 ;D !
Bagajele sunt diferite daca te duci la pensiune/casa de om ;D sau cu cortul !
Eu personal vreau ca urmatoarea barca ;D sa fie de 5,5 m...ca atat imi permite cel putin teoretic peridocul , pe ala nu il mai schimb ;D !!!

yakari

Multumesc pentru opinii domnilor.
acum am o alta intrebare daca se poate.
Am gasit un motor Honda de 40-60 cai cu ... putine ore 1600 :) din 2016. Este la jumatate de pret fata de unul nou.
Eu nu fac mii de ore pe apa si ar putea fi o obtiune asta.
Ce ziceti?
Multumesc