acte barca Anglia

Creat de galateanu, Iunie 25, 2020, 11:51:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

galateanu

Buna Seara ,

A incercat cineva sa scoata Certificat CE pentru outboard de la Yamaha Romania cu seria motorului ,poze..

Multumesc

Vali

Nu ne-ai spus ce tip de motor e - 2 timpi sau 4 timpi ? Carburatie sau injectie?

Problema e ca pentru motoarele in 2T pe carburatie nu-ti va da nimeni certificat de conformitate, fiindca aceste motoare nu se mai importa de ani buni pe teritoriul UE, din cauza emisiilor de gaze peste limita legala.

Daca e vorba de 2T injectie (imposibil la Yamaha de aceasta putere) sau 4T injectie+carburatie, poti incerca la Spat Galati, ei sunt reprezentanti Yamaha, si in trecut au mai ajutat oameni in asemenea probleme. Nu stiu insa daca azi s-ar mai baga.

Daca nu rezolvi nimic la Spat, hai sa ne intalnim sa povestim fata in fata odata, e mai simplu si productiv decat sa scriem pe forum.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

galateanu

Multumesc de raspuns, este 4T ,25 HP, am avut o surpriza cand m-am dus sa o i-au , ma asteptam la 15 HP conform anuntului si sa nu o inmatriculez si am gasit 25 HP si m-am hotarat sa o inmatriculez.
Vanzatorul zice ca nu stie unde este certificarea ,barca este din 1999 iar motorul cred ca 2005 si dupa ce ca se uita pe messenger la 7-10 zile ,cred ca este pe ciupercute .
De vazut o sa ne vedem ,ca o sa vreau o parere autorizata la barca , acum caut un transport pe platforma sa o trimit saptamana asta in Galati, eu cred ca ajung la inceputul lui septembrie ,sa vedem si cum este cu virusul in ro si uk ,atunci am facut cerere de concediu, pana atunci o sa incerc sa pregatesc cat mai multe acte ca sa o inmatriculez repede.

Multumesc.

Mike83

Citat din: galateanu din Iulie 04, 2020, 08:26:46 PM
Buna Seara ,

A incercat cineva sa scoata Certificat CE pentru outboard de la Yamaha Romania cu seria motorului ,poze..

Multumesc

Daca gasesti pe cineva de treaba la capitanie te poate ajuta sa caute in arhiva certificatul pentru un motor ca al tau. Si eu am fost in situatia asta si am gasit intelgere. Pana la urma am inmatriculat-o in Belgia din alte motive.
Daca este ca la masini certificatul de conformitate este o foaie printata deci se poate duplica fara probleme.
Succes

galateanu