acte barca Anglia

Creat de galateanu, Iunie 25, 2020, 11:51:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

galateanu

Buna Seara ,

Vreau sa aduc o cabinata de 5 metri cu un motor de 15 cp in 4 timpi si peridoc  din Anglia.
As vrea sa stiu ce acte  trebuie sa fac cu proprietarul englez ,barca este 1999 iar motorul mai recent . Intentionez sa nu o inmatriculez ,sa merg asa cu ea , dar in vederea vanzari as vrea sa am acte cu care sa se poata inmatricula in Romania.

Multumesc.

Vali

Salut galateanule din partea altui galatean :).

Informatia solicitata de tine se gaseste in Ordinul de Ministru 1079 / 2014: https://portal.rna.ro/SiteAssets/Pagini/Legisla%C8%9Bie/%C3%8Enmatricul%C4%83ri-nave/OMT%201079_%202014_%202015%20amb.%20agrem%20inm._%20insp_%20zone%20navig.pdf

La art. 20, alin. 1, sunt descrise actele necesare la inmatriculare. Acolo sunt 2 puncte care te intereseaza;

b) titlul de proprietate asupra ambarcaţiunii şi a motorului/motoarelor ce deservesc ambarcaţiunea;

g) documentul emis de autoritatea competentă a statului în care ambarcaţiunea de agrement a fost înmatriculată/înscrisă anterior, care atestă radierea ori scoaterea din evidenţe a ambarcaţiunii de agrement, sau declaraţia notarială pe propria răspundere care să conţină datele de identificare ale ambarcaţiunii de agrement şi care să ateste faptul că acest tip de ambarcaţiune nu se înmatriculează/înscrie în statul respectiv, după caz.


Deci odata actele originale ale barcii si motorului plus CV-ul ca le-ai cumparat tu, si a 2-a oara un act de radiere, sau un act notarial din care sa reiasa ca nu trebuie inmatriculata in tara respectiva.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

galateanu

Buna Ziua ,

Luni ma duc la barca ,este departe de mine si comunic greu cu proprietarul.
Daca nu o inmatriculez ,am nevoie numai de actul de mana cu proprietarul si copie dupa actele lui ?
Vreau sa pescuiesc anul asta cateva zile pe langa Galati si daca am timp sa ajung cateva zile in Delta , sunt probleme din partea autoritatilor din Galati ,Tulcea  ,ca nu este inmatriculata barca ? ce acte trebuie sa arat ,

Multumesc mult.

gabriel.c

Salut,am crezut ca te-ai lămurit după discuțiile inițializate de tine pe PM.Cred ca in ultimul raspuns(care cred ca a ajuns la tine) ți-am scris actele de care ai nevoie(așa cum mi-au cerut la capitanie mie la înmatriculare)
Sa știi ca ce ți-am scris acolo îți trebuie cu adevărat altfel umbli pe drumuri și pierzi timp degeaba sau aici pe forum te îndruma colegii la o înmatriculare intr-o alta țara cu condiții mai lejere la înmatricularea bărcilor.
In legătura cu plimbatul cu bărcuța neînmatriculată (dacă se încadrează in categoria celor care trebuie înmatriculate) e risc total părerea mea. Asta cu "autoritățile închid ochii "câteva zile cât o sa pescuiești tu anul asta e foarte riscant.

bbl81

motor ai mic de 20 cp nu este nevoie de inmatriculare.Poti pescui linistit.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

galateanu

Va salut si va multumesc mult pentru raspunsuri ,
Am inteles cu actele pentru capitanie , o sa incerc sa le obtin ,insa momentan nu vreau sa o inmatriculez sau sa o vand,are 5,02 metri  si motor de 15 cp.
Nu vreau sa inchida nimeni ochi ,vreau sa fiu legal . Daca nu sunt sa aplice legea.
Am vrut sa aflu de la colegi de pe forum daca au fost probleme in zona Galati ,Tulcea cu barcile neimatriculate in ultima perioada si cum au rezolvat.

Multumesc.

gabriel.c

Asta de 15 CP nu se încadrează într-adevăr la înmatriculare dar ne-ai scris într-un topic ceva mai demult ca urmăreai una cu motorul mai mare. Eu ți-am scris in general ce trebuie la înmatriculare (ca eram proaspăt cu informația atunci) .Cine știe poate îți cumperi și alt motor totodata și ai nevoie de acte acasa. (Măcar sa știi ce sa ceri vânzătorului)
Dacă o sa cumperi  cabinata din poza și o sa fii mulțumit cum va merge cu 15 cp stai fără înmatriculare mai ales ca zici ca o sa pescuiești câteva zile pe an.

galateanu

Multumesc de raspuns , asta sper sa o cumpar ca am un vanzator dificil , sper sa se descurce barca cu 15 cp pe Dunare , nu vreau glisare si vad ca constructorul recomanda intre 5-40 cp.
Motivul pentru care intreb de probleme cu barcile neinmatriculate este sa aflu daca au fost probleme recente cu Pol.Frontiera,Pol.Deltei, RNR,Capitanii sau ARBDD,mai ales ca am inteles ca au mai infiintat organe de control.

Multumesc

crysty

Parca era o problema pentru posesorii de barci neinmatriculate - nu puteau sa intre pe senalul navigabil de pe Dunare si de aici nici sa o traverseze. Nu stiu daca mai este valabila. Era si o discutie pe aici pe forum despre asta.

galateanu

 Ar fi o mare prostie ... una este sa traversezi cu barca senalul navigabil ,alta sa navigi pe canalul navigabil .
Sunt multe barci cu vasle sau motoare sub 20 cp , ce fac nu au voie sa traverseze senalul navigabil ?
Galatiul are  destula apa de navigat ce se afla in afara geamandurilor ce delimiteaza senalul ,sa zicem ca poti naviga ,dar cei ce sunt pe canalul Sulina unde aproape tot este senal maritim ,din mal in mal ,ce fac cei cu barcile neinmatriculate care sunt 80% din barci ? ar trebui sa nu vada canalul Sulina
.Ar trebui ca cofetari care dau avize de genul asta sa fie adusi in instanta.

galateanu

Buna Ziua ,

Vreau sa intreb ,pe cine cunoaste ,daca am seria de la motor Yamaha ,pot afla date despre el ..cand este fabricat ? servisat ? ..daca vanzatorul nu are certificatul CE pot sa scot unul de la firma producatoare sau altfel ?

Multumesc

pete

@galateanu daca ai seria poti afla anul de fabricatie . cat despre service nu cred ca poti obtine info . poate doar daca intri in sistemul celor de la yamaha -asta daca fosti proprietari au facut service-ul la ei. aici [/https://www.huntsmarine.com.au/pages/yamaha-year-modelsl] ai un tabel cu ani in functie de serie

galateanu


galateanu

Daca vanzatorul nu are Certificatul CE la motor , pot sa inmatriculez motorul ? pot sa-l obtin din alta parte ?

Multumesc

galateanu

Daca metoda este gri ,astept mesaj in privat ...

Multumesc