Recent

Vali:
2018 Oct 24 19:19:46
 Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910
gupi:
2018 Oct 22 15:32:41
cica functioneaza
gupi:
2018 Oct 22 15:31:19
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat
Vali:
2018 Aug 07 21:49:52
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.
bobinuta:
2018 Aug 07 17:47:51
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new
Membri
  • Total Membri: 2072
  • Latest: Chris P
Stats
  • Total Mesaje Postate: 54293
  • Total Subiecte: 2836
  • Online Today: 28
  • Online Ever: 218
  • (Octombrie 28, 2018, 03:29:22 p.m.)
Utilizatori Online
Users: 3
Guests: 20
Total: 23

Autor Subiect: Barca de distantare sociala  (Citit de 171 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adrian D.

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Barca de distantare sociala
« : August 01, 2020, 12:11:03 a.m. »
In primul rand permiteti-mi sa va salut si va multumesc atat anticipat pentru raspunsuri cat si pentru informatiile pe care mi le-am cules ani de zile de pe-aici si care mi-au fost de folos in multe ocazii.

Avand in vedere ca am amanat ca o lepra scolarizarea si examenele pentru C,D si (mai ales) S,  trebuie sa fac o achizitie rapida si cumva incompleta pentru a salva vacanta  de anul asta pe care pandemia  (pe care-i musai s-o iau din anumite motive foarte in serios) mi-a cam pus-o in cumpana.

Cum plajele la noi sunt “om la om” si bunul simt lipseste cu desavarsire, iar tarile vecine si prietene sunt nesigure din punct de vedere al permisiunii de plecare si revenire necarantinat, ma simt nevoit sa “ma distantez” in unele locuri pe care le-am vizitat de-a lungul anilor dar la care nu pot ajunge decat cu barca. Mai pe Dunare, mai prin Delta, mai pe litoral.

Avand in vedere ca mai e doar nitel din vara si trebuie sa ma invart de barcaz pana saptamana viitoare, am luat deja un motor de 5 cai 2 timpi, cat s-a putut in timpul acordat.  Ceva Mercury de la doi oameni de treaba.

Problema e insa barcazul.  Si-aici va prezint problema , dealtfel comuna si plictisitoare.
Ipoteza:

1.   Gonflabila. Pentru ca e portabila fara peridoc. Trebuie s-o arunc in/pe  masina si plec. Acum, nu peste 2 ore.  Fie ca-I la Oltenita, fie ca-i la Bicaz ori in Argolic. Sau pur si simplu o las acolo “sa fie” pentru iesirile mai lungi unde stii ca intalnesti o apa si ar fi interesant sa te plimbi pe ea, chiar si numai pentru  4-5 fotografii.
Masina e un agregat de teren LWB, asa ca loc ar fi, si mai si ramane. Barca e un fel de accesoriu de aventura pentru overlanding, dar luand in considerare viteze de autostrada, trebuie sa stea "In" nu "Pe" Masina, cum fac baietii de la antipozi.

In plus idea sa trag peridoc dupa mine pe forestier in drum spre vreun lac de munte  nu e chiar preferata mea.

2.   Sa poata cara comod 2 oameni plus ceva bagaje de camping de bun simt si o lada frigorifica + 2 canistre si o cutie impermeabila  cu aparatura foto care daca se uda e bai mare. (Deja cred ca un metro de loc in barca au numai astea)

3.   Sa poata cara 4 oameni  fara bagaje pe distante scurte/medii (5-10 km max) pe mare la maxim 500 de metri sau pe Razelm.
4.   Daca poate sa gliseze vag cu doi oameni  care au 140 kg impreuna si doua sticle de vin ar fi perfect. Sper la un 12-15 km in regim de deplasament  cu 5 cai.  Anul asta.

5.   La anul trebuie sa gliseze cu detaliile de la punctul 2 cu un 9,8 cai, 2 timpi. Youtube spune ca se poate…cica.

6.   Sa fie safe pentru mers pe mare cu 2-3 oameni si sa tina si saculetii de magneziu uscati pe parcursul asta.
Apropo: E posibil sa ancorezi in siguranta o barcuta mica pe langa stanci si sa ramai la sfarsitul zilei cu ea?  Si cam care ar fi metoda?
Pe calm plat, nu pe valuri.  Sunt zone pe la vecini unde se face “deep water solo”  si repaosul pe o plutitoare sub traseu mi se pare o idee buna.

La ce-am citit pana acum, am ajuns la 2 rezultate. Elling 340 sau Elling 370. Ori ceva similar dar cu valve de suprapresiune  si maxim 1000 de euro.
Problemele sunt 2, si aici as avea mare nevoie de ceva raspunsuri inainte sa fac prostia.
a)   E adevarat ca o gonflabila mai mare se misca mai bine in deplasament/semiglisaj cu motor mic?

Bunul simt imi spune ca un volum mai mare de aer inseamna un avantaj la o barca mai incarcata in ciuda unei suprafete udate mai mari.  Pot sa sper la un 12-14 km cat obtin cu o lotca rigida sau adevarul e mai aproape de 6 km/h?

b)   E potrivita combinatia de 3,7m + 10cp de la anul pentru glisaj cu omul si femeia lui, ambii la dieta, impreuna  ceva bagaje?

c)   3,7m + 5 cai putere ma poate duce in siguranta de la Vadu la Periboina ori de la Sfantu’ la Sulina pe vreme buna si la maxim doua cabluri de mal sau trebuie sa iau un dictionar romano-turc cu mine ?

Sincere multumiri.

Zodiac

• Hero Member
  • Mesaje postate: 623
    • Vezi Profilul
Re: Barca de distantare sociala
« Răspuns #1 : August 02, 2020, 03:35:11 p.m. »
Bine ai venit pe forum ! Am sa incerc sa iti raspund eu .
In principiu , ce iti doresti tu isi doreste oricine cand incepe aventura cu barcile .

1) Barca mica , usoara , ieftina , sigura , mega portabila si usor transportabila care nu necesita investitii suplimentare de genul peridoc DAR ...incapatoare , sigura , cu tinuta nautica buna si rezistenta care sa fie folosita de la lac interior pana la...mare .
In teorie suna perfect dar din pacate in practica reala...nu se poate .
Ia vezi...seamana cerintele  ;D ? Multe informatii poti obtine de aici :

https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2756.0.html

2) Atentie mare la ''mirajul'' declarat de producatori la dimensiunile gonflabilei .
Sa iti dau un exemplu care te intereseaza , la Elling 370 , ai lungime declarata 370 cm si latime 160 cm...suna ''forta ;D'' . De fapt dimensiunile interioare utile sunt 2,70 cm si 70 cm deci departe de cele exterioare .

https://www.youtube.com/watch?time_continue=237&v=voPEjCtqTuA&feature=emb_logo

Deci daca lada ta frigorifica are sa zicem 80 de cm + 2 canistre vreo 50 de cm impreuna + alte bagaje de 20 de cm , din 270 de cm utili iti raman 120 de cm . Daca mai calculam ca maneta motorului+rezervorul suplimentar iti mai ''taie'' vreo 40-50 cm vei ramane cu un spatiu util de 70 de cm .

3) 4 oameni cara dar depinde de motor...cum . 10 km pentru o gonflabila nu e o distanta mica pe mare , Dunare sau Razelm .
Cu orice gonflabila care nu e destinata pentru categoria C eu personal nu recomand mersul pe mare sau pe Razelm . Ambele se monteaza instant si sunt foarte periculoase si pentru barci serioase .

4) Nu cred ca poate glisa cu 5 cai si 300 de kg incarcatura .

5) Cu 9,8 cai...posibil da...posibil nu , trebuie probat . La Elling 3,70 motorul maxim e de 20 de cai si posibil recomandat 15 cai deci eu cred ca si cu 9,8 cu bagaje nu poti glisa .

6) Safe pe mare cu o gonflabila mica nu garanteaza nimeni . La valuri de 1 metru te poti rasturna destul de usor daca greutatea in barca nu e distribuita corespunzator .
Ancorare pe/de stanci nu ! Valurile iti trantesc barca de stanci in mod repetat . Dar cu o ancora sau 2 mai serioase si cu o legatura elastica se poate ancora pe fundul apei in functie de valuri .
a) Depinde de cantitatea de apa dislocata ! Depinde de motor , incarcatura si curenti .
b) Depinde de recomandarile producatorilor . Eu cred in ce spun producatorii . Daca producatorul recomanda un maxim de 20 de cp eu as merge pe maxim , oricum mai sus de 5 cai necesita permis . In schimb daca producatorul recomanda 15 cai minim si eu vin cu 10.....!!
c) Eu nu cred ! Mai bine o vesta de salvare serioasa si costume de neopren plus ceva provizii !

Succes in alegeri !
« Ultima Modificare: August 02, 2020, 03:53:13 p.m. by Zodiac »

mandache

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
    • Vezi Profilul
Re: Barca de distantare sociala
« Răspuns #2 : Azi la 11:38:24 a.m. »
O pliabila Porta Bote de 3.85m s-ar apropia mai mult de cerințe. Se mișcă bine chiar cu un motor de 5 cai. Prețul este insa mare.