Master-model...

Creat de corsarul, Aprilie 26, 2011, 07:19:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

corsarul

Multumesc ! O sa incerc sa aplic cam tot ceea ce ati "subliniat"  ;)

corsarul

#106
De data asta chiar m-am apucat din nou de lucru.. ;D
Doar stiti : "decat mult si fara rost,mai bine putin si prost" :D
Am terminat de chituit si apoi i-am dat cu filler poliesteric....



corsarul

#107
Ieri ...gelcotul de matrita si primul strat de fibra (voal)  ;)


corsarul

#108
Azi am decofrat si am inceput ranforsarea matritei



corsarul

#109
Cam asta-i matrita "conurilor" tubului! Urmeaza ceara si apoi sa incep sa "bat" fibra !


mario38

ai grija ce faci ...esti strict supravegheat . suntem cu ochi pe tine

corsarul

#111
Azi am dat gelcot-ul,am "batut" fibra si in sfarsit...."conurile"sunt gata !
Cam asa au "iesit" ...!




corsarul

Azi am ranforsat conurile....m-i s-au parut ca flambeaza putin...


mario38

pe aici s-a mai lipit vreun balon , ceva?

corsarul

#114
Ba da ...ba da ....se munceste de zor ...!  ;)
Adica "noi facem servici sau f...m pisici ?? "  :D
De data aceasta am achizitionat material PVC pentru tuburi de 1450g\m ,folosit de marii producatori de barci
de la Mehler Texnologies , si am folosit un adeziv bicomponent de la Adeco AdegripPVC ...la fel dedicat barcilor...
http://www.mehler-texnologies.com/EN/products/boat-pool/valmex-boat/7311-heavy-pvc.php







Intre timp conurile (terminatiile din fibra ale tuburilor), au suferit o modificare de ultima ora ;D

Cu alte cuvinte am incercat sa folosesc (si am reusit pana acum) sa folosesc numai materiale de calitate ! Ce NU mi-a placut ...la gunoi!
Merg pe principiul "ori la bal ,ori la spital "  ;D
La chila fixa chiar se pare ca am exagerat putin cu grosimea(cam multe straturi...vre-o 6mm)...dar este extrem de rezistenta...
Oricum ...va tin la "curent" pe cei interesati !!!!
Bafta multa !!

mario38

RESPECT MAESTRE , scump , scump ,... dar bun cu bun se face

corsarul

Multumesc "mario38" !! "maestre"....este un cuvant care ma flateaza ,dar te rog sa nu-l mai folosesti pana n-o dau la apa !! ;)
Dupa aceea poti sa-mi zici cum vrei ! Proba finala (rezultatul) se va vedea numai pe apa  !!!!
Uite si un link cu adezivul...aici se vede cel mai bine ptr. ce este dedicat http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=adecco%20adegrip%20pvc&source=web&cd=1&ved=0CFsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.adesiviadeco.it%2Feng%2Fprodottinautica.html&ei=uFzLT7fQDNDQsgbV1qGPBw&usg=AFQjCNHSM_HcmxRzN8-0e2rQ182wazPopA

mario38

stiu ca anul trecut ai avut probleme cu adezivul , dar vad ca acum folosasti materiale de top . ideea este ca si pretul este mare. te duci cu costurile sus de tot

corsarul

#118
Asa este !...m-am "fript" cu adezivul de anu' trecut ! Am stricat si materiale ....bani aruncati...
De aceea , asa cum ai scris tu :"bun cu bun..se face ".Mare adevar !!!! ;)
Ignoranta..dezinformarea a unora ptr. ca sa-si vanda produsele si materialele ...sau "las ca merge si cu asta " nu s-a potrivit in acest proiect. Ex : la un dealer oarecare :
"EU :-vreau si eu materialul asta...
EL:-aaa..n'avem d'asta !
EU:-paii...d'aci cumpara si X...
EL:-daaa !?..da' nu mai avem..
EU:-da' unde mai gasesc...spuneti-mi unde as putea gasi !!!
EL:- nicaieri....numai noi aducem d'asta
Ca sa aflu ca mi-a tras-o...las nici cativa Km ,gaseam ce vroiam
Dar eu sper ca sunt pe drumul cel bun  si mai sper ca munca mea de un "an si" de zile sa dea rezultate. Dar nici asa nu ma las !
Mai am un as in maneca !!!

corsarul

Revin ! ...de data aceasta folosesc cu strictete toate procedurile de lipire ale tuburilor !
Slefuire....degresare...la fel tipii de uscare ale adezivului intre doua "maini" etc



De data aceasta cu "examenul" dat pe tuburile din urma ,mi-a venit mult mai usor !
Dar nu ma intrebati cu ce costuri ;D