Master-model...

Creat de corsarul, Aprilie 26, 2011, 07:19:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

corsarul

Multumesc Vali pentru aprecieri....cat despre ajutor I-TI RAMAN DATOR !...abia astept sa-ti vad barca pe apa, si poate cine stie sa ne dam si cu ea . Eu pe a mea pana o s-o vad pe apa mai dureaza ,pentru ca asa cum am spus v-a trebuii sa construiesc alte tuburi . Dar in sfarsit ,sper ca totu sa fie OK.
@Lipan ...Niciodata sa NU spui niciodata !!!

_Alex_

Zece cu felicitari abia asteptam sa vad si balonu montat,cred ca o sa dea bine la poza si alb dar nici prea mult alb.Eu unu nu as rezista tentatiei si l-as pune pe apa. :)

corsarul

Multumesc pentru nota Alex !...optez pentru alb pentru ca in plin soare e mai putin riscant sa te ....frigi :)

Vali

Ce ziceti barcagiilor, facem data viitoare un mic Boater Buildoff "pe bune" :)? Care se baga? Eu tare as vrea sa ma joc cu corsarul, sau impaiatu, sau cine mai vrea sa se bage :P. Mai ales ca urmeaza anotimpul in care omul gospodar isi face barca, iar vara sania ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

#94
-Interesanta ideea cu "boater buildoff"...dar mai degraba eu cred ca o colaborare intre noi (care v-or sa participe) ar fi benefica, si anume: constructia unei barci de max 5m lungime, multicoca in asa fel incat sa satisfaca un maxim de cerinte celor care ar participa la proiect. Astfel ,tu Vali care esti un bun teoritician a ceea ce tine de barci si se pare ca le "mananci la mic dejun" cat si in lucrul cu fibra de sticla.....ioo care(ma laud putin ;D ) am lucrat 10 ani in modelarie lemn si mai detin destul de multe utilaje pentru prelucrarea lemnului si mai stiu eu ,vre-un coleg care are o astfel de pasiune sa ne apucam de un astfel de proiect .
-O chestie care ma enerveaza  >:( este distanta in zeci chiar sute de km care ne despart....
-Insa ,sa nu uitam un lucru : aceste proiecte in general implica si niste eforturi financiare ,deloc de neglijat , si ca atare trebuie gandit totul pentru ca aceste cheltuieli sa le putem amortiza !!!PS :aceasta ultima fraza o intelege fiecare cum vrea!  ;)

Vali

Citat din: corsarul din Octombrie 04, 2011, 11:30:25 AM
...trebuie gandit totul pentru ca aceste cheltuieli sa le putem amortiza !!!PS :aceasta ultima fraza o intelege fiecare cum vrea!  ;)
Aici ai spus exact ca in bancu' ala: Bula: - Ileano, sa vii diseara la fantana sa te f_t. Ileana: - Vin, c-am inteles aluzia :D.

Tocmai din cauza distantei ziceam ca ar trebui ca fiecare sa lucreze individual, sau eventual intr-o echipa locala. Ar fi astfel mai multe centre, Bucuresti, Slobozia, Ploiesti, Galati etc, unde lumea ar putea sa participe laolalta, atat cu lucrul, cat si financiar, pentru constructia unui barcaz. Iar ajutorul reciproc si colaborarea intre echipe vor fi subintelese :).
In felul asta ar iesi o treaba antrenanta, iar experienta constructiei Calotcii de catre membrii Raid ne arata ca se poate ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

#96
Un proiec in desfasurare a unui italian !
Un RIB ...dar care partea rigida o construieste din placaj marin(okume)
http://www.gommoniemotori.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=17058
Cu google traducere ...!!

corsarul

Am inceput lucrul.....la zapada  ;D :D

dan dragos

maine sunt liber. daca platesti bine te ajut. ;)

corsarul


corsarul

#100
De astazi  am inceput sa-i dau "pedale".... ;D
Deci...m-am apucat de chituit modelul , din care v-oi construi terminatia tuburilor..

corsarul

Cam asa ceva .... ma gandeam  ::)

Vali

Super tare, singura problema e cum vei face imbinarea dintre balon si terminatia respectiva.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

La fel cum v-oi lipi si tuburile de chila fixa ...cu adeziv de la Bostik( cei de la Zodiac ,folosesc acelasi adeziv si este pretabil si pentru fibra si pentru PVC)...m-am documentat ;D

mario38

Citat din: corsarul din Martie 23, 2012, 01:51:14 PM
Cam asa ceva .... ma gandeam  ::)
va rog sa sesizati, cit de mult depasesc tuburile oglinda motor . aceasta este formula corecta  , impreuna cu unghiul de 12 15 grade al oglinzii pentru ca barca sa tina un motor greu si puternic , iar tinuta de drum sa fie corecta , fara ridicari deranjante de prova