Protectia lemnului folosit la constructia barcilor

Creat de Alex1958, Martie 22, 2018, 08:48:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex1958

Citat din: Betto din Martie 21, 2018, 11:43:24 PM
Barcile pescaresti imbracate in fibra de sticla (interior-exterior) sa dovedit a fi o masura gresita, au condensat si in cativa ani (3-5ani) au putrezit. Sunt sceptic, dar cred ca interiorul nu era indicat a se imbraca impermeabil.
Ma gandesc sa dezvoltam ideea asta putin.
In Anglia cladirile cu structura de lemn tin sute de ani. M-am intersectat cu niste utilizatori de produse chimice mai speciale pe care le foloseau ca sa protejeze lemnul pe termen lung. Oamenii scufundau elementele structurale de stejar in solutii de biocidare (acid cromic si saruri de arsen). Practic se omora orice micro-organism, mai ales ciupercile, care se afla in lemn si care ar fi putut ajunge pe lemn de-a lungul timpului. De aceea tine lemnul lor atat de mult timp.
Nu umezeala strica lemnul ci ciupercile asociate cu ea.
Dezavantajul este ca produsul este extrem de toxic, rezistent in timp si cere precautii serioase la manevrare. Practic n-ai voie sa arunci nicaieri zeama aia ca nu mai creste iarba.... Si lemnul astfel protejat trebuie acoperit, caci este toxic la atingere. Oare n-ar putea fi folosita practica asta si la barci?

Vali

La barci exista tehnici de protectie a lemnului specifice constructiilor traditionale si respectiv tehnici moderne.
Fiecare din ele poate fi gasita in bibliografia care a fost uploadata de nenumarate ori pe forum.
Orice alta solutie inseamna reinventarea rotii, si de cele mai multe ori inseamna cheltuiala mare si inutila.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

home made

#2
betto zice bine,nu se acopera lemnul,scindura,pe ambele fete cu fibra!!!! cea mai simpla si sanatoasa metoda,este uleiul de in(sau alt ulei folosit la vopsit) fiert,nesicativat.incalzit  si aplicat pe lemn cu pensula sau pistolul pina lemnul nu mai absoarbe.dureaza citeva luni pina se usuca,de fapt ramine elastic,nu crapa in timp.peste acesta se aplica tot o vopsea cu ulei sicativat care formeaza o pelicula sa ne protejeze de uleiul nesicativat care lasa urme pe imbracaminte si lucruri.in afara de asta asigura si protectia UV.ultravioletele omoara orice lemn in timp,chiar si teck-ul.stejarul de ex. nu trebie protejat decit de soare,in rest nu are treaba cu umezeala sau aerul.asadar pe o parte fibra.pe cealalta ulei,si o sa vedeti pe partea cu ulei cum fuge apa la vale fara sa lase urme,la mine functioneaza de peste 10 ani,fara alte interventii.singura problema,pateaza ! :)

Alex1958

Citat din: Vali din Martie 22, 2018, 09:50:04 AM
La barci exista tehnici de protectie a lemnului specifice constructiilor traditionale si respectiv tehnici moderne.
Fiecare din ele poate fi gasita in bibliografia care a fost uploadata de nenumarate ori pe forum.
Orice alta solutie inseamna reinventarea rotii, si de cele mai multe ori inseamna cheltuiala mare si inutila.
Vali,
Departe de mine ideea de a inventa apa calda.
E doar o solutie care se foloseste cu succes in alt domeniu si pe care am propus s-o examinam. Uneori merita sa aruci un ochi la ce fac altii, poate te inspira...
Ideea mi-a venit cand am vazut ce a patit barca lui nea Ion dupa 2-3 ani.

Vali

Cu tot respectul, dar tot cadem in capcana "romanismelor". Cata vreme calea e ras-batuta si ras-verificata, nu are rost sa ne complicam inutil.
Mai sus colegul home made a explicat o solutie verificata in practica la barci. Care barci nu au nimic in comun cu alte aplicatii ale lemnului, ci au propriile particularitati.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

home made

pai aici pe forum,nu discutam despre barci?  :)
Aaaa,am vazut in baragan o multime de case cu fel de fel de adaosuri din lemn,sa vezi vara cum se usuca,rareste si innegreste lemnul lasat ''natur'',te intrebi ce au gindit cind au construit?....:)

Alex1958

OK inca odata, n-am vrut sa revolutionez nimic in ceea ce priveste folosirea lemnului la constructia barcilor.
Am vrut sa examinam impreuna o idee si anume daca s-ar putea face ceva ca lemnul la care ajunge apa sa nu putrezeasca.
M-am uitat la alti utilizatori de lemn cu "oarecare" succes in aceasta intentie: sa nu le putrezeasca lemnul cand se uda accidental. Sunt case cu structura de rezistenta de stejar vechi de 800 de ani.
Solutiile pe care voi le aplicati cu succes in domeniul nostru de interes impiedica apa sa ajunga la lemn si acesta nu putezeste.
Dar cele mai multe barci pe baza de lemn sunt distruse de putregai si imi place sa cred ca nu toate au fost lucrate de ageamii. Apa a ajuns la lemn accidental. Gauri insuficient protejate, zgarieturi sau lovituri fac ca apa sa ajunga la lemn in ciuda tehnicilor consacrate.
N-am supus atentiei colegilor decat o idee. Nici o problema daca nu intereseaza!

Vali

Nu-i vorba ca nu intereseaza, dar cand cineva chiar vrea sa construiasca in lemn (ceea ce e foarte rar), merge pe caile cunoscute.
Nea Nicu home made este foarte experimentat si stie ce spune, si ca el mai sunt cativa.
Si chiar daca o spun deja pentru  3-a oara, la barcile de lemn exista tehnici dedicate si verificate in practica, acoperite de bibliografie si standarde industriale, si orice alta inventie se face pe raspundere proprie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau