sfaturi barca lotus 490 convert (dima si fii) galati

Creat de alexandru, Ianuarie 10, 2012, 08:38:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ovidiu66

@Mihai,
Imi aduci aminte de articolul "Achilles, ce barca dom'le!..."
In Romania se gasesc mai greu "bijuterii", la un pret bun pentru cumparator.
Vorbind strict de barci, cei ce le aduc din afara, pentru comercializare, se pricep si au preturi pe masura.
Diferentele fiind mici, fata de produse noi, prefer sa platesc pretul intreg ,ca sa elimin surprizele neplacute.
Ca sa nu sarim de la titlu, de exemplu o Laguna 480, din aceeasi clasa cu Lotusul convert 490, este in jur de 1000 euro la pret second.Pentru o economie de 200 euro, eu nu as cumpara second.
Probabil se gasesc vechituri la vreo 500 euro, eu la reparatii nu ma pricep si cand trag linie, ajung aproape de pretul unei barci noi.
La fel se intampla cu motoarele mici.Exemplu, Suzuki de 2,5 cp, pret de second, se cere in jur de 400-500 euro. Un Suzuki de 2,5 cp nou, costa 600 euro.
 

ovidiu66

Citat din: PescarulC din Iunie 02, 2012, 02:39:07 PM
Am gasit pe net si un video  cu lotusul acesta cu motorizare de 6cp( barca din filmulet este cu cizma scurta)         http://www.youtube.com/watch?v=VcLJp0aqiVQ

Vad ca gliseaza cu 6cp si cu 1 persoana.
Cu 10cp poate gliseaza cu 2 persoane.

Hai, ca a iesit soarele, scoate barca la apa si scrie-ne parerile.Nu uita sa ne spui cum merge la vasle!

PescarulC

In cele din urma am probat barca!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D !Merge super!!... Cu 15 cp cu 4 persoane si  ceva bagaje (40-50 kg  aveau bagajele ) gliseaza! Gretutatea totala a persoanelor+motor era undeva in jur de 390 kg !Cu  4 pers + bagaje avea tendinta de a stropi foarte putin la pupa  atunci cand  luai valurile mari fara sa reduci motorul!
Cu o singura persoana nu avea tendinta de a se ridica de prora pana cand intra in glisaj...pur si simplu glisa direct! Am probat-o si la vasle si merge cam greu , dar  te descurci bine si asa pentru ca nu e foarte rau ! Mi se pare  destul de stabila la viraje  !!

aicidincolo

salutari la toata lumea, vreau sa va cer sfatul despre baca de care tot discutati. Nimeni nu a pus problama de categoria de navigatie a barcii. M-am interesat la Dima si Fii si au zis ca doar lotusul major are categoria de navigatie D si poate fi folosita pe Dunare. La ceilalti DN pe site lotusul major scrie ca are categoria de navigatie C . Costier si consider ca majoritatea ati luat barca si pentru agrement.   Imi doream foarte mult o barca de la Dima dar nu pot sa ies cu ea la o plimbare pe mare macar de 2 ori pe an... Cred ca voi face o comanda la Dunarea doar ca ei au C clasa .. ce parere aveti chiar nu a tinut nimeni parera despre categoria de navigatie ?? multumesc!

Vali

Salut, inca se mai fac confuzii intre categoria de navigatie a barcii si categoria certificatului de conducator ambarcatiune (inclusiv de catre unele persoane din ANR :D ). De exemplu, s-a discutat asta iarna subiectul in cauza, la urmatoarele postari: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,281.msg3259.html#msg3259

Am vazut de multe ori lume, si inclusiv eu am iesit pe mare cu barci de clasa D, dar in conditii meteo favorabile. Bineinteles totusi ca pentru siguranta maxima e mai buna o barca de clasa C. Nu cunosc detaliile respective (diferentele constructive intre clasa C si D) la barcile mentionate (de la Dima sau DN). Insa pe viitor, in masura timpului, am sa incerc sa fac o prezentare a conditiilor de stabilitate si flotabilitate din standardul ISO aferent, necesare pentru incadrarea la clasele de navigatie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

aicidincolo

era vorba de barca Lotus major de la marina braila pe site. Am intrebat la telefon despre categoria de navigare si Lotusul Major are D. Au modificat deja pe site si acum apare D. Cred ca e de tinut cont ca toate ambaratiunile sa aiba minim clasa de navigare minim D, placuta de identificare cu caracteristicile si numar de omologare CE. Sunt specificate undeva amenzile daca esti prins cu o barca catD pe mare la o plimbare pe costa?

Vali

Citat din: aicidincolo din August 08, 2012, 12:31:18 PM
Sunt specificate undeva amenzile daca esti prins cu o barca cat D pe mare la o plimbare pe costa?

Articolul 2, litera ee) din HG 876/2007 pentru stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la regimul transporturilor navale este singurul care face referire conducerea ambarcatiunii. Insa e vorba doar de categoria certificatului de conducator ambarcatiune, si nu de categoria de navigatie a barcii:

ee) conducerea ambarcaţiunii de agrement  de către o persoană care nu
posedă  certificat de conducător ambarcaţiune de agrement corespunzător zonei de
navigaţie, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei."


Acum o saptamana la Sf. Gheorghe erau iesite pe mare zeci de barci la pescuit la taparina, si din ceea ce am vazut aproape toate erau barci de clasa D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau