Lotca electrică

Creat de deltasub, Septembrie 13, 2023, 06:27:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

deltasub

Am transformat lotca Vidra în ambarcațiune electrică,. Am folosit două panouri flexibile  cumpărate de la Bogdan minitechnicus, 24v 250w, motor 24v 80lbs, două baterii de 100a. Viteza obținută a fost de 6km/h în amonte și 10 în aval. Am mai folosit și un motor de 1800w  36v, dar nu am avut timp de probe suficiente deoarece step up folosit nu a fost setat decât la max.10a și am mers tot cu 6 km/h. Urmează să fac alte teste anul următor.  Panoul din prova îl pot ridica pentru a-l folosi ca vela. Va fi ridicat trăgând  de o saula iar pe lateralul panoului vor mai fi două aripi din pânză ca să mărească suprafața velica.
https://youtu.be/EwzGgf45Ezs?si=bgVEavXUkk6rYX1d

bogdanminitehnicus


deltasub

Pentru traversarea Dunării,am modificat un demaror punând rulmenți in loc de bucșe și paleți de ventilație. Înlocuiește un motor de 4 cp. Panoul de 50w încarcă bateria suficient pentru patru traversări de care are nevoie zilnic un prieten.

Florio

Citat din: deltasub din Septembrie 13, 2023, 06:27:08 PM
Am transformat lotca Vidra în ambarcațiune electrică,. Am folosit două panouri flexibile  cumpărate de la Bogdan minitechnicus, 24v 250w, motor 24v 80lbs, două baterii de 100a. Viteza obținută a fost de 6km/h în amonte și 10 în aval. Am mai folosit și un motor de 1800w  36v, dar nu am avut timp de probe suficiente deoarece step up folosit nu a fost setat decât la max.10a și am mers tot cu 6 km/h. Urmează să fac alte teste anul următor.  Panoul din prova îl pot ridica pentru a-l folosi ca vela. Va fi ridicat trăgând  de o saula iar pe lateralul panoului vor mai fi două aripi din pânză ca să mărească suprafața velica.
https://youtu.be/EwzGgf45Ezs?si=bgVEavXUkk6rYX1d

Ideea utilizării unei lotci pentru astfel de propulsie e foarte interesantă, mai ales folosirea panoului din prova ca velă. Așa ceva nu cred să mai fi făcut cineva :)
Bogdan e deja experimentat după acești ani în care a construit și perfecționat sistemul fotovoltaic, cu utilizare intensă pe Dunăre. Călătoria lui de anul acesta a arătat ce distanțe lungi se pot parcurge în sensul și împotriva curentului apei. Lotca taie frumos apele, așa că mă așteptam să aibă randament bun motorul electric.  8 km/h viteză medie este ok, mai ales că e gratuitatea oferită de soare :) .
Flotoarele Vidrei sunt puse pentru utilizare permanentă?

Florio

Citat din: deltasub din Octombrie 22, 2023, 09:45:29 AM
Pentru traversarea Dunării,am modificat un demaror punând rulmenți in loc de bucșe și paleți de ventilație. Înlocuiește un motor de 4 cp. Panoul de 50w încarcă bateria suficient pentru patru traversări de care are nevoie zilnic un prieten.

Și asta e o treabă interesantă. Cred că e atracția localității, nu se miră pescarii localnici de așa o găselniță?  :)
Sunt curios dacă demarorul nu se încălzește în regim continuu de utilizare.

deltasub

Demarorul se încălzește, dar pentru trecerea Dunării este în limite normale. Pentru distanțe  lungi trebuie o serpentina de răcire.
Flotoarele lotcii le-am pus datorită panourilor sau când am mers pe mare. Are o lățime 95 cm.

bogdanminitehnicus

salutari, Florio multumesc pentru ganduri, intre timp am traversat si eu Dunarea cu lotca electrica :)