Montaj EVA pe barca - pro si contra

Creat de crysty, Februarie 29, 2024, 08:15:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

crysty

Am deschis acest subiect pentru a afla pareri pro si contra legate de montaj EVA pe barca.
Personal am mocheta marina pe barca dar este detasabila si uneori chiar incurca. Acum, am decis sa montez EVA pe barca numai pe suprafetele anti-alunecare. Montajul EVA se va face prin lipire cu un liant agreat de producator.
Ca aspect estetic ar fi ok, ramane sa vad daca este si util acest upgrade.
Ca si culoare am ales un gri deschis, iar grosimea EVA este 6mm. Atasata este o poza cu amplasarea EVA pe barca si sensul dungilor/taieturilor.
Promit sa revin cand va fi lucrarea gata.

crysty

Asa cum am promis, am atasat cateva poze cu lucrarea gata.

simba_the_sailor

"The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing."
 Edmund Burke

siad

Arata bine lucrarea. Ai pus-o personal sau s-a ocupat cineva de specialitate? Intreb pentru ca sunt curios cum s-a pus materialul pe langa tacheti, balamale sau pe langa suportul de lanseta.

Anul trecut i-a pus si eu cu manuta mea si a fost foarte incantat de aspect.
CONTRA: Dar, daca esti pescar, atunci acea EVA va avea de suferit si in timp nu va mai fi asa de aspectuoasa.

PRO: Daca barca este folosita doar pentru agrement, atunci da, merita dpdv aspect si aderenta


crysty

Am primit asigurari ca EVA nu isi schimba culoarea in timp, iar daca totusi o va face, deoarece este gri deschis nu va fi afectat aspectul foarte mult (cred eu). Dar, da, merg la pescuit si barca o folosesc numai la pescuit; agrementul este undeva intre portul Tulcea Aval si locul de pescuit si inapoi. Sper ca EVA sa mai atenueze zgomotele din barca in special cand mai scapi una alta din mana....si sa imbunatateasca aderenta.

Nu am facut personal lucrarea; era necesara o freza sau ceva asemanator care sa faca desenele automat. De montat pe barca a fost lucrata de firma care a facut desenele (asta pentru garantie). Oricum este placuta la calcarea cu piciorul gol si de asemeni s-a imbunatatit aderenta piciorului. Barca avea acele suprafete anti-alunecare dar cu picioarele goaale si putin ude to mai alunecam (nu mult dar deajuns...).

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

crysty

Am platit la lucrare. Nu am cumparat separat EVA si separat serviciile de taiere/montare. Toate la pachet.
Pentru cei interesati pot da contactul persoanei ce a facut lucrarea in privat.

bradutzu

te rog sa imi trimiti si mie detaliile celui care a realizat lucrarea
Sa auzim numai de bine!

crysty

@ bradutzu :    ai mesaj privat cu detaliile

bradutzu

Sa auzim numai de bine!