T.I.D. - Turneul International Dunarea

Creat de stavride, Aprilie 29, 2011, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

stavride

Un subiect interesant, de fapt doua intr-unul.
Acesta a precizat c? în perioada 2-4 septembrie va fi organizat la Mila 23 ?i un festival interna?ional al b?rcilor. "200 de persoane vin din Germania an de an pe Dun?re pîn? la Sfîntul Gheorghe ?i ?i-au anun?at deja participarea la festivalul de la Mila 23. Odat? cu acest proiect am realizat ?i o barc? unic?, numit? canotca, are capetele asem?n?toare cu o lotc? (n.r. - barc? pesc?reasc?) ?i restul cu o canoe, la care am lucrat ?ase luni. Tradi?ionala vîsl? pescareasc? a fost adaptat? ?i ea ?i poate fi folosit? ca o pagae, dar ?i ca o ram?. Într-o canocta pot intra dou? persoane cu bagaje sau dou? persoane ?i doi copii. Canocta este confec?ionat? din pin românesc, pentru c? este un lemn u?or", a explicat Patzaichin. Intregul articol aici: http://www.gsp.ro/sporturi/altele/ivan-patzaichin-a-construit-o-barca-unica-numita-canotca-238055.html

Pentru cei ce nu stiu nimic despre TID - iata aici mai multe amanunte - http://tidromania.wordpress.com/
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Florio

Pentru anul acesta o sa incerc ce nu mi-a reusit in nici un alt an:
-sa iau cu mine echipament putin, strict necesar;
-alimente putine, cat pentru 2 popasuri;
-Apa , 5-6 litri .

Cu totii stim ca acest "strict necesar" expandeaza sau se comprima in functie de gandirea de moment.
In general luam mult mai multe decat avem nevoie, le indesam cu greu in compartimentele  caiacului, le mai legam si pe punte.
Ne ingreuneaza si creaza suprafata portanta nedorita, la vant de toate alurile, mai putin pupa :) .
Deci lupta se duce cu inamicul interior :) .


P.S.
      O chestiune importanta care imi vine in minte, este ca la TID 2011 ca si TID 2010, vremea a fost frumoasa, blanda. Dar cu gandul la TID 2009, n-as vrea sa cad totusi in extrema cealalta, in care sa minimalizez echipamentul. E total neplacut sa fii ud in permanenta, sau sa ai haine care retin apa si se usuca greu.

Hetruc G

Stavride ai grija : nu mai aduna echipament ca e de prisos mai bine vino la TID.Eu anu trecut am avut: bere , padela ,haine si atat.
Cat despre cumparat echipament ''mai taie din ele da'le drk''
Florio are dreptate , nu ne trebuie echipament doar timp liber sa fie ca ne'om descurca noi.

stavride

Nu spun inca hop... de vandut am inceput sa vand din ele dar doar pentru a cumpara altceva :).
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

x_petrolist

Citat din: Hetruc G din Martie 13, 2012, 09:54:06 PM
Stavride ai grija : nu mai aduna echipament ca e de prisos mai bine vino la TID.Eu anu trecut am avut: bere , padela ,haine si atat.
Cat despre cumparat echipament ''mai taie din ele da'le drk''
Florio are dreptate , nu ne trebuie echipament doar timp liber sa fie ca ne'om descurca noi.
ai uitat rotile de cascaval ...