Legislatie pescuit

Creat de Florio, Martie 17, 2013, 10:59:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bradutzu

nu vor mai fi nici pasari ca si la alea le trebuie peste!
Sa auzim numai de bine!

mdascalu

In cazul meu, la ora asta erau platite toate taxele de acces pe un an intreg. Am incasat-o anul trecut, acum nu mai platesc. Cand mergeam in balta, de 2 -4 ori pe an, lasam la magazine minim 1000 -1500 de ron/sejur, daca nu chiar mai mult, la care se mai adauga drumul, bacul la Galati etc. Daca procedeaza mai multi asa, o sa inceapa sa scada veniturile, iar asta se va evidentia repede. Turistii si pasararii nu cumpara grozav de mult, ca de ei au cazare, masa, platesc la RBBD doar sejur, nu an intreg etc. Ca sa nu mai spun ca mare parte dintre ei nu au cum sa ia "amenzile de rigoare".

Alex1958

Deocamdata pasari sunt ca la balamuc!
N-am vazut atata gascaraie primbandu-se pe cer niciodata. Si ratele stateau aliniate pe maluri ca la expozitie.... Adevarat este ca au si inghetat lacurile si s-au tras pe canale pe unde umblam noi cu barca...
Bine ca n-au dat drumul la vanatoare ca era macel.
Ratele si gastele nu mananca neaparat peste.
Altfel eu nu am gasit nici un alt loc pe aproape in care sa ma simt ca in DD. Asa ca mi-am scos permisele. Si anul trecut a fost pe C&R si am fost 37 de zile in delta.
Sa fie concurs de perspicacitate daca asta doresc.

kama3

Interzicerea vanatorii in delta a fost o f mare prostie.
Rezervatie e doar pentru unii. Unii are voie sa...orice.

drmarius

Uriasa prostie. Cea mai mare tampenie este protejarea pescuitului industrial.
Veniturile din pescuitul sportiv și vanatoare depășesc cu mult pestele prins la plasa. Am prieteni care anual fac excursii în afara pentru pescuit și vânătoare. Delta este destul de mare pentru pescari, vânători, pasionați de fotografie, vâslit, etc. Problema este oferta foarte mica a locurilor de cazare.

gabriel.c

Salutare,apropo de partide de pescuit afara va pot și eu spune ca m-am reorientat .In Octombrie am pescuit pe Ebro 6 zile si capturile au fost cât pentru un an întreg. Bănuții, ținând cont ca am fost cu avionul, au fost cei mai putini cheltuiți vreodată in comparație cu o partida de o săptămâna in Delta Dunării .(330eur total)
Așa dragii nostrii conducători ne învață sa fugim din țara noastră nu doar la munca ci si la pescuit. Aici nu ma refer la faptul ca nu reținem pestele din Dunăre (ca nici acolo n-am reținut decât ce am mâncat de-o pofta) ci la faptul ca te simți FURAT in delta noastră. De la autorități care inventează motive pentru ordonanțe de rahat pana la localnici care te urmăresc unde arunci sacii cu nada ca sa curenteze mai apoi locul si care seara îți oferă camere la pret de hotel 5*....iar peste ....pauza nu prinzi decât sa te amăgești.
Anul asta mi-am programat deja alte 2 ieșiri tot acolo si ma gândesc cu groaza ca trebuie să-mi vând barca ca nu mai am ce face cu ea  deocamdată.

crysty

@ gabriel.c
Poti detalia putin preturile prestate acolo - stiam ca la bagajele pe avion au cateva restrictii de greutate si deasemeni dimensionale. 330 Eur mi se pare cam putin pentru 6 zile. Doar nu ai masina personala sa poti pune tot ce ai nevoie pentru 6 zile; iar bagajele noastre.....parca nu se mai termina cand mergem la pescuit fie cu barca fie doar de pe mal cu masina.
Multumesc anticipat.

gabriel.c

Uite așa a fost cheltuiala :
Avion Bacau-MAD -59EUR (asta a fost chiftea dar și acum dacă te uiți găsești la fel)
Cazare (singur pe camera și destul de decent pt pescuit )-20 EUR/zi-120 EUR
Permis pescuit 10 EUR /zi-50 EUR(ultima zi n-am scos permis ca am pescuit pana la 12)
Apoi noi  am fost 7 pescari (6 din RO +1 care sta in Spania și a venit cu microbuzul lui sa ne preia din aeroport) și am pus câte 100 euro (700eur)pt :mâncare ,motorina ,2 saci peleți( somn +crap ).Noi ne-am făcut acolo pe balta mâncare dar dacă ești mai comod cu 12 euro de la meniul zilei îți aduci un prânz bunișor.
Eu trimit la 2 săptămâni ferestre in Spania și împreuna cu ultimul transport am pus sculele și bineînțeles  băutura .
Este puțin chiar de necrezut dar așa a fost.


Intersect

Citat din: gabriel.c din Februarie 01, 2022, 11:10:09 PM
Uite așa a fost cheltuiala :
Avion Bacau-MAD -59EUR (asta a fost chiftea dar și acum dacă te uiți găsești la fel)
Cazare (singur pe camera și destul de decent pt pescuit )-20 EUR/zi-120 EUR
Permis pescuit 10 EUR /zi-50 EUR(ultima zi n-am scos permis ca am pescuit pana la 12)
Apoi noi  am fost 7 pescari (6 din RO +1 care sta in Spania și a venit cu microbuzul lui sa ne preia din aeroport) și am pus câte 100 euro (700eur)pt :mâncare ,motorina ,2 saci peleți( somn +crap ).Noi ne-am făcut acolo pe balta mâncare dar dacă ești mai comod cu 12 euro de la meniul zilei îți aduci un prânz bunișor.
Eu trimit la 2 săptămâni ferestre in Spania și împreuna cu ultimul transport am pus sculele și bineînțeles  băutura .
Este puțin chiar de necrezut dar așa a fost.
Foarte tare.Multumesc pentru informatii.
Born to fish,forced to work!!!