Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vali

Thor, de obicei evit sa ma las prins in  "frenezia" unei activitati daunatoare pentru mediu, mai ales ca la noi pastravul in apele de munte e din ce in ce mai rar. Atata vreme cat imi ajunge un peste ca sa ma satur, nu am de ce sa pescuiesc mai mult de atat. Mai ales ca nici catch & release nu are pentru mine vreo atractie, tot ce rezulta fiind stresarea inutila a pestilor si tulburarea ecosistemului.
Principiul meu in viata este sa incerc sa-mi las o amprenta cat mai mica asupra mediului. Nu inseamna ca procedez mai bine decat altii, insa ma gandesc ca poate pot compensa prin (in)actiunile mele abuzurile altora :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Thor

Citat din: Vali din Februarie 11, 2012, 10:27:50 PM
Thor, de obicei evit sa ma las prins in  "frenezia" unei activitati daunatoare pentru mediu, mai ales ca la noi pastravul in apele de munte e din ce in ce mai rar. Atata vreme cat imi ajunge un peste ca sa ma satur, nu am de ce sa pescuiesc mai mult de atat. Mai ales ca nici catch & release nu are pentru mine vreo atractie, tot ce rezulta fiind stresarea inutila a pestilor si tulburarea ecosistemului.
Principiul meu in viata este sa incerc sa-mi las o amprenta cat mai mica asupra mediului. Nu inseamna ca procedez mai bine decat altii, insa ma gandesc ca poate pot compensa prin (in)actiunile mele abuzurile altora :).

"La noi" pestele salbatic este tot mai rar incepand din Mare si Delta si terminand in varful muntelui.
Pescuitul sportiv inclusiv la pastrav nu are tangenta cu "frenezia" distrugerii mediului. N-am pescuit nicidata pastrav cu momeala naturala iar dintre rapitori doar sorete si bibani am prins cu rama dar aia sunt loviti in cap, nu sunt rapitori autentici, se prind si la carligul gol cu miros de rama.
Dar am inteles, exista si "rezerva" profesionistului fata de amatori. Dupa ce vezi barci pline cu tone de peste te umfla rasul sa stai cu batul in mana pentru un prapadit de biban. Chestia este ca n-am vazut pe nimeni sa se mandreasca, pe forumul asta, cu capturi ci am vazut numai oameni bucurosi ca pot avea o activitate, hai, macar cu un bat si o pluta, langa apa si mai ales ca pana la locul de pescuit pot pluti macar cu o gonflabila. Stiu ca tema este "Pescuitul, boala grea" dar la pescuit, daca nu mergem la pastrav, de multe ori mergem cu barca. Ar trebui schimbat titlul din "Pescuitul, boala grea" in "Pescuitul, boala grea - din barca".

Vali

In aprilie 2007 am vazut o treaba urata la Mila 23: cadea avatul intr-o veselie la lingurita, iar tipii cu care eram nu se mai opreau din pescuit. I-am intrebat: - ce faceti ba cu atata peste?, la care ei au spus: - lasa ba ca pestii din apa oricum nu-s numarati". Am vorbit apoi cu ei dupa vreo 2 zile de cand se intorsesera acasa cu cativa saci de avat, si mi-au zis ca au aruncat aproape tot pestele fiindca se stricase.

Chiar si multiplicat la numarul de pescari amatori, asta e un caz minor daca ne raportam la electricieni sau la ceea ce ne-a povestit Tudy despre cum se dau autorizatiile la "speciala" pe timpul prohibitiei.
Pe vremurile nu foarte indepartate, adica acum vreo 25 de ani, era la Dunare peste de te speriai, si intr-adevar am vazut - si am si prins - barci pline de peste. Bineinteles ca abundenta cea mai mare era la crescatoriile de tipul Bratesului, unde daca erai pe barcaz, iti alegeai la prima mana cel mai frumos crap sau salau. Treaba era ca pe vremea aia nu se pescuia la exterminare ca azi, pestele salbatic avea timp sa se regenereze, iar cel de crescatorie era suplimentat anual cu puiet.

Cred ca inca unul din motivele pentru care m-am ferit de hobby-ul pescuitului "sportiv" a fost ca in timp am vazut multi pescari dezamagiti, ori de lipsa pestelui, ori de tratamentul din partea stapanilor de balti, ori de modul cum au fost tratati de "cerberii" din Delta. Bine, eu fiind cam pe dinafara subiectului, nu mai stiu cum mai sta exact treaba in ziua de azi, si de aia am si intrebat pe acest topic, ca sa stim cum se descurca pescarii cu hobby-ul lor preferat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

love delta

#33
treaba  sta cam tot asa cum ai zis vali, dar pasiunea e tot pasiune si te mai iei si cu localnicii si cu cerberii ,da tre sa ai un pic cojones ca altfel e cam greu.eu unu din barca mea nu lipseste niciodata lanterna puternica si toporisca caci am avut cazuri in care baietii voiau sa-mi salte cate ceva din barca pe la 3am.si niciodata nu am anoptat singur ci faceam cu schimbul la nani.asta e trebuie schimbate mentalitatile de asa zisi haiduci ca lor le apartine balta,ei uite ca nui asa.nu mor caii cand vor cainii.si am vazut cu ochii mei cand 2 nemernici prindeau crap puiet intr-o veselie si au venit ecologistii la pont si le-au dat 5 ani mititica,deci unde vedeti deastea sunati la organele competente.

Laurentiu N.

#34
 "nu stiu altii cum sant,dar eu cand ma gandesc la locul nasterii mele" .....      vad reletia dintre unditar si plasar"in Galati, cam asa :
-Pescarul cu plase,fie el braconier sau cu acte [pentru mine tot una e ],are dotari si cerinte specifice. El se raporteaza la ceilalti ca el,iar ca sa fii 'valoros'trebuie sa prinzi cat mai mult,sa te descurci' cat mai bine cu politia,sa risti [uneori libertatea] si sa scapi.Sa ai cel mai tare motor,cea mai mare barca , cea mai lunga setca ,sa mergi la pescuit si pe vreme mai rece sau inchisa [de' profitul ],sa mirosi a peste de la o posta [adica a succes],sa ai curtea plina de plase puse la uscat pe care sa le repari cu spectatori sau nu.
In cazurile cronice,conteaza si nesimtirea,adica sa arunce prostovolul ori sa treca cu setca la cat mai mica distanta de rama unditarului,pentru ca apoi sa se laude cu asta. Au un dispret profund pentru mediu,mult mai importanta fiind schimbarea canapelei din casa cu banii de pe pestele braconat. Cineva precum unditarul e considerat un terchea-berchea,ce n-are ce face acasa ,nu are realizari precum cele de mai sus si e tratat ca atare.
Cand eram copil,nasul meu,care pescuia cu plase,m-a invatat si pe mine sa impletesc.Mi-am facut un ciorpac ,am fost cu el de cateva ori pe langa bac,apoi mi-a trecut,probabil ca nu eram soi bun !

Unditarul are alt aluat,el se duce la pescuit dezinteresat,daca prinde bine ,daca nu si mai bine,nu va mai mirosi a peste si nu va mai umple de iz' bucataria,cosul de gunooi cu matze si nu va mai infunda chiuveta cu solzi. In schimb ii place starea pe care i-o da o astfel de treba,ii plac instrumentele pe care le folosecte,nu urmareste un profit.Sigur ca exista si cazuri intermediare !
Lansetistul care cara cantitati serioase de peste ,e dupa parerea mea un plasar' ratat,plus ca am vazut maximum de nesimtire in tabara unditarilor  [nu a plasarilor],ce lasa dupa ei pe mal puzderie de gunoaie,urla cat ii tine gura la prietenul de pe celalalt mal,i-si terorizeaza familia,vorbesc oribil ,pun muzica,se imbata si apoi se scalda pe langa plutele colegilor replicand : ce sa sperii baa ! tu nu vezi ca nu e peste !
Excluzand cazurile cronice,cele doua clase' de pescari nu traiesc in relatii prea bune pe marginea apei,iar trecerea din una in alta dificila si improbabila. E ca si cand Muad'Dip" ar trece in la casa Harconen", sau invers. ;D

Vali

Frumoasa si reala radiografie :). Tocmai din cauza a ceea ce povestesti eu am incheiat-o demult cu pescuitul profesionist. A fost o vreme totusi cand pescuitul la plase era unica sursa de castig, si de multe ori nu prindeam suficient cat sa ne asiguram subzistenta (nu mai vreau sa-mi amintesc de vremurile alea).

Si totusi, nu toti pescarii la plase sunt niste "nasoi". Am multi amici care dau la plase din pasiune, in afara serviciului, pe acelasi principiu "daca este, este, daca nu, cel putin mai fac miscare si-mi petrec timpul pe balta".
Si oricum, in ultima vreme ANPA i-a disciplinat serios pe "baietii rai", nu mai fac chiar ce vor. In ziua de azi, braconierii castiga mai bine din furtul de fier in zona Dunare-Siret, decat din pescuit.

Pe de alta parte, cred ca mai e o diferenta, anume intre pescarii sportivi de pe mal si cei din barca :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

#36
 Asa e Vali - barca face diferenta ! ;D
Nu am in vedere pe cei ce traiesc din asta ! In Delta sant si acum oameni ce-si asigura existenta astfel,oameni pe care noi si autoritatile avem tendinta sa-i punem la zid fara a le oferi alternativa. Vreau doar sa arat,de dragul dreptatii,ca noi unditarii,nu santem chiar usa de biserica sau purtatori neobosti ai ecusonului ecologist :)

Florio

#37
Citat din: ss din Februarie 11, 2012, 12:54:05 PM
Pentru mine pescuitul inseamna peisajul si linistea Dunarii. In general nu mananc
peste, cu exceptia meselor traditionale din Delta, fara de care lipseste ceva din
farmecul locului.
Am incercat, cu ani in urma sa fiu competitiv in cadrul concursurilor de pescuit,
dar am descoperit repede ca asta hranea stresul zilnic in loc sa ma linisteasca.
Nu-mi plac baltile amenajate si nu ma intereseaza sa prind peste, important este
locul, uneori ajung pe malul Dunarii, imi instalez scaunul, ma asez si ma intreb de
ce-oi fi carat si 100 kg de scule inutile cu mine...

Aprob pozitiv, nene Iancule.
Dar adaug ca modestia e exagerata, la ce capturi impozante ai reusit : http://www.facebook.com/photo.php?fbid=125857157487591&set=a.121684774571496.21841.100001899219429&type=1&theater

Asta dincolo de gluma mea grafica, cu pestele-pestisor :) . ( http://www.eurosail.ro/forum/viewtopic.php?f=34&t=232)

ss

Stiuca aia a fost doar o greseala, pentru ca eram in barca insotit de blonda si trebuia sa-i demonstrez ca merg cu baietii la peste nu la fete! Dar altfel, uite o poveste in poze a pescuitului si rezultatelor mele normale!

ss


Mihaif99

#40
Citat din: Vali din Februarie 12, 2012, 12:01:13 AM
In aprilie 2007 am vazut o treaba urata la Mila 23: cadea avatul intr-o veselie la lingurita, iar tipii cu care eram nu se mai opreau din pescuit. I-am intrebat: - ce faceti ba cu atata peste?, la care ei au spus: - lasa ba ca pestii din apa oricum nu-s numarati". Am vorbit apoi cu ei dupa vreo 2 zile de cand se intorsesera acasa cu cativa saci de avat, si mi-au zis ca au aruncat aproape tot pestele fiindca se stricase.
...............................

Povestea asta arata cu prisosinta ca ceea ce zice Laurentiu este adevarat.

Acuma, presupunand prin absurd, ca ceea ce au facut cunoscutii tai era legal, ma refer la cantitatea uriasa prinsa, ar trebui sa fie ilegal sa iei peste din balta si sa nu il consumi. In Canada, toate provinciile sunt destul de dure in acest sens. Niste oameni civilizati si responsabili, ar fi petrecut cateva ore curatand pestele, sau l-ar fi filetat si pus filetele cu un pic de sare pe gheata in coolere, apoi, odata ajunsi acasa, in congelator si ar fi avut peste luni in sir. Altii ar fi afumat pestele, in fine... E o rusine si un fapt deplorabil ce au facut.
Aceasta diferenta de atitudine combinata cu "da ce te f.. pe tine grija" la un procent semnificativ de compatrioti este ceea ce ne desparte de un popor civilizat. 

corsarul

Eram copil...vre-o zece ani...mucos !  ;D
Vecin cu casa noastra,gard in gard, statea Nea Nicu...mare pescar si "manufacturier" de undite din trestie...(Dan Dragos poate sa confirme !)
Omu' ,pe vremea aceea ,avea un Wolksvagen "broscuta" ,care din cand in cand pe masina se putea vedea o barca pneumatica de toata frumusetea...Atunci stiam ca Nea Nicu urma sa plece in Delta...
-Nea Nicuuuu !....Nea Nicuuu!....boc...boc...boc ...se auzea aproape in fiecare zi la poarta lu' Nea Nicu
Erau clientii lu' Nea Nicu...care veneau sa cumpere undite ,carlige ,plase etc.
Cand auzeam din casa, strigatele clientilor, ma duceam "racheta" la poarta dansului, intram, si apoi salivam la vederea unditilor pe care le vindea diversilor pescari..

Intr-o buna zi , i-mi iau inima in dinti si-l rog pe Nea Nicu...
-Nea Nicu !...nu-mi faci si mie o undita.. ?
Acesta ma priveste pe sub sprancenele stufoase , pufaind din tigara care-i era nelipsita din coltul gurii...
-Daaa... ce faci ma cu ea ?...unde te duci tu ma .. sa pescuiesti ?
-La....Paulesti !....hai te roooog !
Nea Nicu ,i-si baga mainile in buzunarele de la pijama ...aceasta era costumatia lui de zi cu zi...se intoarce cu spatele si da sa plece...
-Vino maine !...ca-ti fac una ...!

Uite asa, m-am pricopsit cu prima undita si tot odata m-am molipsit de "boala" asta care-i destul de grea... ;)

Thor

Asa cum am promis: PESTISORUL de AUR!

Laurentiu N.

 Nu te risca sa vorbesti cu el ! Daca-l tii in aceeasi camera cu teleizorul ,..e posibil sa se fi ingalbenit de la ce vede acolo ! ;D

Thor

Nu are acces la TWC.
Dar de ce nu s-au colorat toti? I-am cumparat la gramada din aceeasi galeata, din acelasi magazin, i-am pus pe toti in acelasi acvariu, au bagat in ei aceeasi mancare... Cred ca este totusi PESTISORUL de AUR.