Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristi80

`sunt si eu doritor sa achizitionez un bat de feeder.cum nu ma prea pricep,ma poate consilia cineva?

bradutzu

salut
pentru a te putea ajuta trebuie mai multe detalii
- ce peste vizezi
- in ce ape pescuiesti
-bugetul pe care vrei sa il aloci
- fregventa cu care merrgila pescuit
- pescuit de pe mal sau din barca
- de cat timp pescuiesti
In functie de raspunsurile tale atunciputem alege un bat potrivit!
de mentionat este ca batul perfect nu exista ci este vorba despre o suma de compromisuri ca si la barci de altfel ca si la orice lucru de pe lumea asta!
Sa auzim numai de bine!

tiganusmc

Citat din: cristi80 din Ianuarie 06, 2014, 09:57:05 PM
`sunt si eu doritor sa achizitionez un bat de feeder.cum nu ma prea pricep,ma poate consilia cineva?

Salutare ,

Pescuitul la feeder cu cosulet , sau mai bine zis , pescuitul la finete, m-a prins de vreo 2 ani si , de atunci , pe langa betele clasice de crap de 2,4 m pt barca am si doua feedere cu care ma inteleg foarte bine .
Folosesc betele power picker heavy 2.7 m, de la ET .Avand actiune heavy  si o lungime relativ mica  2.7 m , se preteaza foarte bine la pescuitul din barca , in curent , dar si de pe mal , cu cosulet de 50-60 grame  plus nada aferenta .
Uite un link folositor unde poti vedea si pretul : http://www.fisela.ro/produse/207/9527/ET-Power-Picker-Heavy-2-70m.html

Am vazut recent pe bigfish.ro niste feedere mici de 2.1 m ,de la Tubertini ,insa nu stiu cum lucreaza ...

http://bigfish.ro/produse-stationar/lansete-feeder/tubertini-talaxa-7000-2-10m

Sper ca iti sunt de folos informatiile date si , de asemenea , sper ca vei lua cea mai buna decizie .Daca te mai pot ajunta cu informatii ,stii unde ma gasesti :)


Marius
Fishing cheaper than therapy

cristi80

Citat din: bradutzu din Ianuarie 07, 2014, 09:34:14 AM
salut
pentru a te putea ajuta trebuie mai multe detalii
- ce peste vizezi
-in general crap,caras
- in ce ape pescuiesti
-dunare,prut,siret si ceva delta
-bugetul pe care vrei sa il aloci
-mediu
- fregventa cu care merrgila pescuit
-nu asa des pe cat imi doresc
- pescuit de pe mal sau din barca
-sper sa imi iasa kartopul lui Sedelnikov
- de cat timp pescuiesti
-dintotdeauna, dar cu ceva pauze(cam mari)
In functie de raspunsurile tale atunciputem alege un bat potrivit!
de mentionat este ca batul perfect nu exista ci este vorba despre o suma de compromisuri ca si la barci de altfel ca si la orice lucru de pe lumea asta!

cristi80

Citat din: tiganusmc din Ianuarie 07, 2014, 09:39:40 AM
Salutare ,
Pescuitul la feeder cu cosulet , sau mai bine zis , pescuitul la finete, m-a prins de vreo 2 ani si , de atunci , pe langa betele clasice de crap de 2,4 m pt barca am si doua feedere cu care ma inteleg foarte bine .
Folosesc betele power picker heavy 2.7 m, de la ET .Avand actiune heavy  si o lungime relativ mica  2.7 m , se preteaza foarte bine la pescuitul din barca , in curent , dar si de pe mal , cu cosulet de 50-60 grame  plus nada aferenta .
Uite un link folositor unde poti vedea si pretul : http://www.fisela.ro/produse/207/9527/ET-Power-Picker-Heavy-2-70m.html
Am vazut recent pe bigfish.ro niste feedere mici de 2.1 m ,de la Tubertini ,insa nu stiu cum lucreaza ...
http://bigfish.ro/produse-stationar/lansete-feeder/tubertini-talaxa-7000-2-10m
Sper ca iti sunt de folos informatiile date si , de asemenea , sper ca vei lua cea mai buna decizie .Daca te mai pot ajunta cu informatii ,stii unde ma gasesti :)
Marius
multumesc de info,intradevar et power pare versatil si barca si de pe mal

bradutzu

pai recomandarea de mai sus este excelenta!
daca pescuiesti pe ape curgatoeare pestele nu va astepta sa il prinzi unde poti arunca to cu lanseta asa ca ar trebui lansete nu mai lungi de 2.7 m
Avand in vedere ca vrei sa prinzi si crap atungi ar trebui sa iei lansete mai puternice cu actiune incepand de la 60 g si al III-lea varf sa fie de 150 - 190 g
cel mai bine este sa mergi in magazine de profil si sa pui mana pe bat sa vezi ce iti place!
Atentie: Batul se probeaza cu mulineta pe el si niciodata altfel asa ca cere vanzatorului o mulineta apropiata de ce vrei tu si o rola de fir si trage de lanseta! mai bine sa rupi una in magazin si sa o platesti decat sa iei 4 buc si sa le strici pe balta!
eu personal am 4 lansete "de feeder": 2 de 2.7 m pentru barca si cu actiune heavy si 2 de 3.9 m pentru balta mai finute!
de asemenea conteaza mult si ce iti place tie ca actiune: mai moi sau mai rapide (eu le prefer pe cele mai rapide)
daca esti din Galati poti trece pe la mine sa pui mana pe ele sa iti faci o idee
Sa auzim numai de bine!

cristi80

va multumesc pt raspunsuri.
ca prima lanseta de feeder am cumparat asta
http://www.fishline.ro/joomla/index.php/e-SHOP/spro/Lansete-crapmatchspinning/Feeder/Spro/Seria-Walter-Tamas-/SPRO-SERIA-WALTER-FEEDER-360-MH-NEW-2011.html
am platit-o mai putin decat pe site si nu m-am putut abtine sa nu o cumpar.
bradutzule multumesc de invitatie,poate cand mergi odata la pescuit ma initiezi si pe mine in pescuitul la feeder.

bradutzu

sa o folosesti sanatos si sa iti aduca satisfactii!
ai grija sa corelezi varfurile cu greutatile de aruncare ca altfel risti sa o rupi!
vezi ce mulineta pui pe ea sa nu o dezechilibrezi si fir nu mai gros de 0.2 mono sau 0.16 textil!
fir intins!
eu azi sunt la munca dar maine as iesi la un pescuit la platica in Brates asa ca dk te intereseaza.........sau pe altcineva......
Sa auzim numai de bine!

cristi80


mustatza

"Folosesc betele power picker heavy 2.7 m, de la ET .Avand actiune heavy  si o lungime relativ mica  2.7 m , se preteaza foarte bine la pescuitul din barca , in curent , dar si de pe mal , cu cosulet de 50-60 grame  plus nada aferenta ."

banuiesc ca le folosesti la caras + albitura.am testat si eu un piker heavy de la ET si cu siguranta nu poti scoate un ciortan de 3 kg din butuci. eu cochetam cu ideea sa folosesc un piker din barca pt patratica de mamaliga dar sunt prea moi pt a putea controla un peste mai imbracat. pt pescuit din barca in butuci/craci eu folosesc bete de 3m cu actiune parabolica si putere de 40-80 primavara/toamna si semiparabolice de 50-120 vara. am ajuns la lugimea de 3m plecand de la germina de 1.8 m apoi bete de 2.1,2.4, 2.7 dar cel mai bun control in dril l-am avut cu 3m. acei +30cm te ajuta sa "salti" mai rapid pestele din structurile imerse

tiganusmc

Citat din: mustatza din Ianuarie 11, 2014, 04:57:19 PM
"Folosesc betele power picker heavy 2.7 m, de la ET .Avand actiune heavy  si o lungime relativ mica  2.7 m , se preteaza foarte bine la pescuitul din barca , in curent , dar si de pe mal , cu cosulet de 50-60 grame  plus nada aferenta ."

banuiesc ca le folosesti la caras + albitura.am testat si eu un piker heavy de la ET si cu siguranta nu poti scoate un ciortan de 3 kg din butuci. eu cochetam cu ideea sa folosesc un piker din barca pt patratica de mamaliga dar sunt prea moi pt a putea controla un peste mai imbracat. pt pescuit din barca in butuci/craci eu folosesc bete de 3m cu actiune parabolica si putere de 40-80 primavara/toamna si semiparabolice de 50-120 vara. am ajuns la lugimea de 3m plecand de la germina de 1.8 m apoi bete de 2.1,2.4, 2.7 dar cel mai bun control in dril l-am avut cu 3m. acei +30cm te ajuta sa "salti" mai rapid pestele din structurile imerse

Salut ,

sa stii ca nu sunt chiar atat de rele betele .Am luat la feeder cu viremi pe carlig ,anul trecut ,in toamna , un salau de aproape 4 kg ( venit probabil la un baboi care se hranea cu viermii din ac )  pe care am reusit sa-l aduc in barca.Intr-adevar , probabil ca un crap care stie foarte bine ce are de facut atunci cand simte sa este intepat si are unde sa se ascunda , iti va face drill-ul un cosmar . Da , l-am luat pt caras in mod special si pt pescuitul la crap primavara .N-a intrat nimic mai imbracat sa vad cum se comporta :) .Ce bete folosesti ?

Fishing cheaper than therapy

bradutzu

trebuie sa te contrazic putin!
eu am 2 bete Siweida Evolution cu actiune 20 -60 g si in delta, pescuind de pe mal cu mono de 0.2 am scos ciortani de 2-4 kg fara probleme si nu odata dar in acelasi timp mie imi si place pescuitul de finete!
imi aduc aminte ca pescuiam la un moment dat si in stanga aveam o cioata mare tare si de cate ori plecau spre ea imi luam adio de la pesti dar pre uimirea mea reuseam sa ii scot!
de mentionat ca o lanseta de feeder actioneaza cu totul altfel fata de una clasica de crap si oboseste pestele mult mai usor! deasemenea de mentionat ca lansetele sunt de 3.9 m!

recordul meu in materie de peste vs scule ramane in crap de 3 kg luat in timp ce pescuiam pe Vladesti la oblete cu varga ultrafina de 5 m, fir de 0.10 (monofilament) si bineinteles carlig pentru oblete cu pluta de 2 g. Mi-a luat cam 20 min sa il scot si am intrat in apa dupa el de cateva ori! cred ca este drilul care mi-l amintesc cel mai bine dintre toti pestii prinsi!
Sa auzim numai de bine!

mustatza

@bradutzu
nu poti compara 3.9m cu 3.0m pt ca puterea pe blank se imparte total diferit. de exemplu eu folosesc la feeder bete de 3.6 blak spider de la ET si cu exeptia pescuitului la caras unde folosesc mono 0.25, la crap folosesc 0.30. sunt prea scumpe momitoarele si cosuletele pt feeder pt a le pierde datorita firului de 0.20.

@tiganus
folosesc bete cormoran bull fighter de 3.0m cu puterea de 40-80 gr pt primavara/toamna- astea au varful pe primele 3 inele din fibra si sunt f senzitive la trasatura pe varf. pt vara am cu putere de 50-120gr - astea sunt mai rigide si sunt din carbon.

betele sunt pt spining si le gasiti la arow

modi

Citat din: mustatza din Ianuarie 13, 2014, 01:04:05 PM

nu poti compara 3.9m cu 3.0m pt ca puterea pe blank se imparte total diferit ......

Si nu doar ! Capacitatea de preluare a unei sarcini , a socurilor , unei vergi de 3,9 este mult mai ridicata fata de "rigida" de 3 m . Evident , aici este mult de vorbit . De la sarcina la care se poate incarca o lanseta , la actiunea acesteia , la materielul din care este confectionata , la elongatia liniei ce-o "gospodareste" , la reglajul franei mulinetei , la dibacia pescarului , etc !

Daca acum cativa ani imi repugnau neconditionat sculele fabricate in China ( in general in Asia ) , ei bine , acum sunt nevoit sa accept c-au aparut pe piata si chinezarii dibace . Un caz concret il ilustreaza brandul Siweida , brand care a copiat nu doar estetic dar si performant sculele pe care le-a reprodus .

........................................

Referitor insa la feeder - practic ceea ce dezbatem pe moment - , este , intradevar , un stil si-o practica ..... sa-i spunem revolutionara sau "new entry" printre stilurile pescarului roman .
Este un stil rafinat , soft , cu satisfactii pe masura . Personal nu-l practic . Nu ca nu m-ar fascina , dar din IMPERIOASA nevoie de-a elimina din bagaje cat mai multe acareturi , nu este un stil pe care sa-l imbratisez cu ardoare , stiut fiind faptul ca Feeder-istul cara dupa el toate nenorocirile posibile si imposibile .
Practic feeder-ul doar in primavara , pe Arges sau pe alte curgatoare , si exclusiv in cautarea mrenei . Mreana care ofera drill-uri fantastice !

In fine , va citesc aporturile in discutie cu mare interes , va admir cautarea unui stil de pescuit "de clasa" - ca sa-i zic asa ...... !
Bravo baieti !

mustatza

"Este un stil rafinat , soft , cu satisfactii pe masura"
Citat

nu stiu cat de rafinat poti pescui chiar si la feeder pe dunare(in DD sunt posibilitati mai mari).trebuiesc cautate locuri unde curentul intoarce sau unde curentul este foarte slab spre deloc :).aceste locuri sunt greu accesibile de pe mal iar cele care sunt accesibile,in proportie de 90%sunt la stafeta.sunt unii care au postat pe youtube filmulete cu ceva gen: crap de up5kg prins la feeder cu struna de 0.16,ac de 12/14 si linie principala de 0.20  si batul are un pretz de up 700 lei  :o. povesti pt a promova si a vinde produsele din magazine. sunt multe de sris pe tema aceasta dar cel mai important lucru este practica la fata locului , pt ca experienta se capata pe malul garlei.poti citi mii de pagini de stiluri si metode,daca nu gusti si nu pipai.......nu-ti iese.

Daca acum cativa ani imi repugnau neconditionat sculele fabricate in China
Citat

la inceputuri am "lucrat" exclusiv cu chinezarii pt ca un bat costa 12-15 lei si nu te interesa uzura rapida pt ca schimbarea era foarte accesibila.in schimb nu am facut rabat dela fire si ace de calitate.asta se intampla cand pescuiam de pe mal si intindeam 6-8 lansete.de 6 ani pescuiesc numai din barca cu maxim 4 lansete, acest factor ma convins sa trec la lansete de o calitate mai superioara chinezariilor pt ca pescuiesc la varf.