Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

din ce am citit si eu se pare ca porumbul uscat il digera crapul cam in 36 de ore in caz de metabolism maxim in timp ce asta deja inmuiat il digera cam in 6-8 ore!
mai mult de atat porumbul asta fermentat pute rau si are si rol de atractant adik "lureaza" in apa fata de porumbul uscat care.....e uscat
si mai mult de atat porumbul uscat este mai usor si dk ai curent nu prea ai control la nadire fata de cel inmuiat care se duce mai bine la fund si poti nadi cat de cat controlat!
Acum depinde de fiecare cum vrea sa pescuiasca!
in ultma delta am avut 15 crapi in 2 zile si cu o saptamana inainte 14 crapi intr-o zi si jumatate de pescuit dar nu mai mari de 4 kg dar mi-am facut damblaua!
Cand pescuiesc pe o zona mai larga una din lansete este sacrificata pentru maruntis unde nadesc cu nada fina si dulce sa il atrag acolo sa imi lase celelalte in pace!
Cele de mai sus se refera strict la pescuitul de la Rosu ptr ca in alte zone apar modificari cu toate ca strategia este aceeasi!

Sa auzim numai de bine!

radasous

Presupun ca ai dreptate, legat de eficienta porumbului, numai ca eu am ales in functie de greutate si de lene  :)
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

bradutzu

Sa stiu ca si eu pun in galeata numai boabele si le acopăr cu apa din nou când ajung in delta
Cu lenea........tu stiu
Oricum iti trebuie cam o găleată de boabe pe zi
Sa auzim numai de bine!

Fritz

 Poti pune si bere in galeata aia ...Pe bune...Cica da rezultate.

bradutzu

incerc data viitoare!
Acum mai am vreo jumatate de butoi facut si il las asa!
ocazional mai cumpar si alte seminte si mai pun dar nu am sesizat diferente dpdv al pescuitului la crap
Sa auzim numai de bine!

mustatza

Citat din: bradutzu din Septembrie 24, 2014, 11:52:55 AM
pai distractivo-relaxant este prinderea-asteptarea pestelui
Monturi:
Inaintas de 1 m leedcore, plumb inline dar blocat pentru autointepare, forfah de 15 cm Kryston supermantis de 15 lb de culoare verde camuflaj decojid cam 2 cm pana la carlig, carlige Gardner, Wide gape, nr 3. Firul de par cu o lingime de 2 - 2.5 si chiar 3 cm la un moment dat intre boabe si legatura si 3 boabe pe carlig.Agrafe quick link si opritoare, protectii de nod si alte nimicuri care il fac pe pescar sa fie mai sigur pe el

dupa parerea mea sunt cam multe noduri pe linie.
nod la leadcore,nod la agrafa/vartej,nod la bucla forfah-ului si nod la carlig.
daca ai un dril cu unul peste 8kg din atatea noduri undeva va plesni, mai ales daca lansetele sunt tari.
este stiut faptul ca la dunare/delta prezentarea monturii trebuie sa fie cat mai simpla si cu noduri cat mai putine.
cand pescuiesc in situatii ca cele de la rosu(plauri,scoici,curent puternic) folosesc sistemul Carp System Heli Rig,in rest plumb inline si acul.


Florio

Citat din: Fritz din Septembrie 24, 2014, 03:32:59 PM
Poti pune si bere in galeata aia ...Pe bune...Cica da rezultate.

Adi, pana aici ! Daca vad vreunul ca da si berea la peste, imi iau jucariile si plec.
Sau macar imi ascund vinul rosu, sa n-avem vorbe :) .
Vad ca e destul de grava afectiunea asta numita pescuit.

Am sa incerc sa o evit pe cat se poate, desi dupa ultimele weekend-uri petrecute pe Dunare, am fost dojenit de seful clubului San Giorgio, ca am lasat sailing-ul de-o parte in favoarea pescuitului :) .

Acum serios vorbind, am citit atent indicatiile detaliate ale lui Bradutzu, pe care mi le-am insusit cu grija, indiferent de numarul de noduri de pe montura. La mine orice peste trece de 300g e un peste bun. Si la un pescuit,dupa ce prind 3-4 pesti din astia sa avem ce manca, strang lanseta si ma ocup de altceva. 
Dar acum, ca am indicatii, o sa astept un peste mai serios.

Fritz

#457
 Florio , eu am facut deja bilantul pe anul asta... Am dat mai mult pe momeala decat am prins. Nu mai pun bani bagati in ace, fire , lingurite rotative , si alte momeli artificiale de KAKAO  ...ca sa stie tot poporu;...      Avatul se prinde la oblete VIU ..agatat de dorsala ...care se prinde la viermus de carne !!! nu de legume ...Mreana si morunasul... si chiar scobarul la buchet de viermi ...de carne....Doi.trei  viermi pe carlig de 14.. Dar viermi de hoit ..din aceeia slinosi si puturosi...nu din cei fara miros ..colorati cu vopsea de oua rosii...
Salaul se prinde la guvid viu de Dunare ... care se agata la rama rosie. La rama neagra n-am avut nici o trasatura. Am pus si ficat... si peste mort ...L-au ciugulit racii ...La boabe de porumb de lapte n-am avut nici o tresatura. Nici la mamaliga ...dar a fost si apa numai namol. La asa apa pestele nici nu poate sa respire. Nu va asteptati sa prindeti ceva...Apa curata ne trebuie... si noua ...si pestilor !!! Uite poze din iulie...

Intersect

Citat din: Fritz din Septembrie 24, 2014, 08:36:02 PM
Florio , eu am facut deja bilantul pe anul asta... Am dat mai mult pe momeala decat am prins. Nu mai pun bani bagati in ace, fire , lingurite rotative , si alte momeli artificiale de KAKAO  ...ca sa stie tot poporu;...      Avatul se prinde la oblete VIU ..agatat de dorsala ...care se prinde la viermus de carne !!! nu de legume ...Mreana si morunasul... si chiar scobarul la buchet de viermi ...de carne....Doi.trei  viermi pe carlig de 14.. Dar viermi de hoit ..din aceeia slinosi si puturosi...nu din cei fara miros ..colorati cu vopsea de oua rosii...
Salaul se prinde la guvid viu de Dunare ... care se agata la rama rosie. La rama neagra n-am avut nici o trasatura. Am pus si ficat... si peste mort ...L-au ciugulit racii ...La boabe de porumb de lapte n-am avut nici o tresatura. Nici la mamaliga ...dar a fost si apa numai namol. La asa apa pestele nici nu poate sa respire. Nu va asteptati sa prindeti ceva...Apa curata ne trebuie... si noua ...si pestilor !!! Uite poze din iulie...
Ce bine iti mai sade..... :)
Born to fish,forced to work!!!

Fritz

#459
 George ...Ai chef de caterinca...Am prins si eu ,cred ca doua saptamani apa curata in Dunare... Am muncit ca un tractor,,,am faut vreo 50 de metri de gard singur... si dimineata, sapand la gaurile de stalpi ma uitam ca tampitul cum sarea avatul la METRU dupa obleti...care erau din belsug. . Am luat si eu 10 obleti ..numarati !!! si doi avati;. Asta a fost captura din vara asta . Era apa scazuta si limpede...Cativa morunasi...caras...salau...
Lucrand la gard...tot dimineata ..vad cum curge la vale un catel mort... Ma gandeam eu  atunci..care tocmai  salvasem din namol un pisoi fara ochi aruncat in Dunare...Era intr-o urma de cizma in namol ...si mieuna ...pe duca... Cine draqu are sufletu' asta sa omoare o fiinta fara aparare...si baldabac...la 3 metri de mal un somn la 2 metrii cel putin...S-a incolacit in jurul lui...a facut ,,clonc" dar n-a putut sa-l inghita. Ori m-a vavut pe mine..ori mortaciunea a fost prea mare sau prea veche... Dar era peste. Acum nu am vazut nimic. Nici oblele..nici rapitor sa sara dupa el... Nici n-am mai auzit zgomotul pe care-l face somnul cand mananca la suprafata..foarte asemanator cu cel produs de unele cloncuri...NU de toate!.

Intersect

Las ca vine si marea captura,Dunarea tot timpul te rasplateste cumva...(nu ma refer la inundatii).
Born to fish,forced to work!!!

Fritz

#461
 Mie imi plac capturile mici si dese.!!! :) Sa iasa de-o saramura cat de mica... Prilej de-un spritz si voie buna...
Iesirea pe apa imi incarca bateriile !!! Imi place si pestele, si pescuitul...dar un rasarit pe apa ...o plimbare in natura...libertatea de a fi  pe apa in salbaticie ...nu se poate compara cu nimic. Sunt fericit ca traiesc si ca pot sa vad si sa pipai frumusetile naturii (interzise sau nu)...dar le traiesc in direct. ...Sambata ..daca nu trage pestele..culeg via ...si-un gratar .. :)Tot fac ceva util...De ce-o fi viata asta asa surta ?


Intersect

Mmm pescuit,cules via,grătar chiar de ce este viata așa scurtă.Ma făcui sa ma duc sa caut un șpriț si sa organizez mâine o pescuiala.   ;D
Born to fish,forced to work!!!

Fritz

 Ce sa zic.. Fir intins ! :)
Ia si ceva carne de porc ... Apa e cacanie...a scazut si temperatura brusc,,, Deci ..muschiulet , ceafa si fleica ...(de porc)...de la supermarchet ...si lichide !!! Multe lichide ...Sa nu beti apa ...ca e contaminata !!! ;D ;D ;D

Intersect

Se făcu mai am un kil de mațe mâine la somn cu el,măcar câștigăm o zi în sălbăticie....
Born to fish,forced to work!!!