Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

telefon satelit

Citat din: Vali din Decembrie 24, 2012, 12:09:04 PM

Ca o mica paranteza, sa va povestesc putin cum se pescuieste traditional la plase pe sub gheata, si de ce a fost asa motivat amicul meu sa faca treaba asta: pentru a trage o sfoara pe sub gheata, in mod traditional se fac copci la distanta de 4-5 metri, apoi prin aceste copci se trage o "iglitza", adica prajina de lemn, de care e legata sfoara. Iglitza se trage din copca in copca, doar cu mana goala, de obicei suflecata pana la umar, prilej de congelare instantanee a membrului in cauza. Deci pentru a baga 100 de metri se sfoara pe sub gheata, trebuie sa bagi de 20-25 de ori toata mana in apa congelata, si sa impingi iglitza pe sub gheata. Am facut si eu sportul asta de multe ori, iar "neplacut" e un cuvant "soft" pentru a descrie senzatia crunta de degeratura pe care o ai la fiecare manevra.

Foarte interesant navomodelul :)  Totusi, solutia simpla ar fi fost o maneca de la un costum de scufundari tip dry-suit :) (unul stricat dincolo de orice posibilitate de reparare) . Sigur insa ca asta nu te scapa de dat zeci de copci si nici nu era asa spectaculos.

Vali

Acum 20 si ceva de ani cand procedam ca mai sus, ceea ce sugerezi tu apartinea de tehnica spatiala :D. Oricum, eram draci plini de vana si partzag, asa ca nu conta ca ne congelam labele, mai ales ca le congelam pe rand :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

telefon satelit

 Ai si tu dreptate, imi aduc aminte de vreo 3 ore de fotbal jucate la -8 grade, pe vant, in zapada  :) acum vreo 25 de ani. Daca as incerca asta acum, cred ca m-ar lua cu salvarea de la locul faptei  :)

Vali

Off-topic: Eu cred ca daca ne punem madularele in miscare indiferent de vreme, ne mai pastram cate ceva din "vana" de altadata. Uite de exemplu, pana in 2007 m-am dat non-stop cu motoru' pe orice vreme, si n-aveam vreo treaba cu frigu' sau caldura (mergeam des iarna cu cortu' in muntii Macin). Dupa ce m-am mai sedentarizat, incepusem sa ma resimt, pana ce in 2010 am inceput sa ma dau din nou cu MTB. Chiar azi am facut o tura pe gheata pe Brates, am luat si vreo 2 trante, da' am venit acasa bucuros ca sunt din nou in forma  ::).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

telefon satelit

 Sa stii ca in general vorbind motorul e o modalitate buna de a te mentine in forma, evident daca mergi cu grija si bun-simt (ca altfel devine chestie de "cand" nu de "daca") . Conserva, in schimb, e moartea siluetei, dar pe soselele romanesti ramane totusi mult mai sigura.

gvincentiu

Am gasit la Lidl incepand de luni 01.04 ceva truse de pescuti. Pentru o iesire pe Dunare, ce model ar fi cel mai bun?
http://catalog-oferta.com/lidl/lidl-catalog-01-04-2013-07-04-2013
Ma gandesc la All-Round 420-4. Mentionez ca nu am avut/am nicio treaba cu pesuitul, dar trebuie sa incep de undeva.
Ganduri bune !

radasous

Este posibil sa fie bunicele, desi nu imi vine sa cred. Parerea mea este ca, pentru incepatori, mai bine iei scule din magazin de pescuit, in mod sigur poti face un set rezonabil si mai ai si ceva consultanta, sa poti alege in functie de pestii tinta si metoda de pescuit. Nu te zgarci la mulineta!
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

dany

#97
Salut .Daca vrei sa pescuiesti la pluta cu undita la dunare , 4,20 m este putin Se folosesc undite de 6-7m si nu trebuie sa -ti cumperi pt. inceput vergi de carbon,cel mult compozit sau chiar fibra de sticla.Fiind incepator ,merg si astea mai modeste,chiar daca sunt mai grele sunt mai sanatoase.Oricum sa-ti iei suport pt. undita ,pt.ca sa nu stai cu ea in mana.Acuma ,depinde si la ce pescuiesti......La pescuit din barca sau stationar....Sunt multi factori de avut in vedere.Parerea mea ,[sunt subiectiv pt. ca am un magazin in domeniu],mergi la un magazin de specialitate,eventual cu un prieten pescar,sau singur ,daca ai incredere lasa-te pe mana vanzatorului si-ti va recomanda ce trebuie.Eu stiu cum procedez cu incepatorii...fara  misto...ii intreb unde vor si la ce pescuiesc ,cu ce momeli etc....dupa care le recomand ce li se potriveste si intotdeauna ii intreb cat sunt dispusi sa investeasca.Le arat variante,le fac monturi si s.a. m.d. La lidl sa-r putea sa ceri sfaturi de la cineva fara nici o tangenta cu pescuitul....Nici in magazinele on line sa nu te increzi ,....ca incepator ,vorbesc,este bine sa cumperi de la un magazin de specialitate .Daca esti pregatit cu raspunsurile la :cum,unde,in ce mod,etc...da-mi un nr.de telefon pe privat si-ti dau sfaturile pe care le ceri.STIMA.     In timp ce-ti scriam vad ca a mai raspuns un prieten pescar si avem aceleasi pareri...

ss

Citat din: gvincentiu din Aprilie 01, 2013, 09:56:50 AM
Mentionez ca nu am avut/am nicio treaba cu pesuitul, dar trebuie sa incep de undeva.

Cel mai bine e sa incepi din piata Tiglina. E un magazin bun acolo, cu de toate pentru toti, atat marfa pentru incepatori cat si pentru maniaci batrani. Patronul e pescar vechi si nu cere bani pe sfaturi!  ;)

Mihaif99

Cred ca cem mai usor si frumos stil ca sa inceput e stilul "float fishing"
Iata o lectie:
How to Float Fish with Matt Hayes -Full


Da un search pe youtube dupa "Graeme Pullen", are si un show "TAFishing". Are un stil de pescuit simplu, fara pretentii.
Beginners River Fishing Tips (Part1) - Swim Selection in Small Rivers - TAFishing


gvincentiu

Azi, dis de dimineață am pus barca pe apă și am trecut la Bratianu pentru o partidă. Doi începători și un profesionist în barcă. 18 grade la umbră, 1005 mmHg, însă pe apă e mai frig, mai ales că se zburlea vântul din când în când. Slab de tot, fiindcă apa e rece și de amorțiți ce erau, cărășeii deabia mușcau râmele din cârlige. Am adâstat până la la 17.00 cu un ochi pe cer, deoarece stația meteo de 35 lei ce am luat-o arăta ploaie de pe la ora 13.00. Am tulit-o scurt la malul gălățean, când am văzut ce urcase pe cer.
Ganduri bune !

bradutzu

M-am intors si eu din delta dupa o saptamana de stat prin boscheti!
a fost i distractie pe cinste chiar daca pestele e cam amortit!
promit sa vin si cu poze ca sunt pe camera!
Sa auzim numai de bine!

modi

#102
Citat din: Thor din Februarie 09, 2012, 01:52:19 AM
Citat din: Laurentiu N. din Februarie 09, 2012, 12:37:36 AM
Carasul [la stationar],face mult rau celorlate specii,

De ce face carasul mult rau celorlalte specii?


El , saracul , e chiar nevinovat si blajin .... Face rau prin faptul ca intra "la bataie" cu aproximativ trei saptamani inainte de restul ciprinidelor , si , mai mult , carasoaica emite feromoni ciudati ce innebunesc masculii celorlalte specii . Ca atare acestia fecundeaza "in fals" icrele de caras iar la vremea la care femelele lor ajung la vremea "mulgerii" si depunerii multi dintre ei sunt deja vlaguiti si "storsi" .

Spre deosebire de caras  caracuda , nativa a apelor noastre , depune odata cu celelalte ciprinide . P-acolo pe unde o mai gasim si p-asta , c-a fost aproape exterminata de braconaj si de catre caras . Ea fiind , saraca , cea mai afectata de catre acesta .....

modi

In ziua aia ...

- prima parte -

.................................................................


- Tataicule ! ... Mihaita ! .... Hai , tataie , scoala-te . Aud o voce soptita .
- Mmmmmm ..... !
- Hai , tataita , hai ! Hai ca-i tarziu , e patru si zece ! Trebuie sa ajungem devreme la garla !
- Mmmmmm ..... !
- Hai mai baiatule ! Aseara ziceai ca mergi la peste ! Hai !
- Mmmmmm ..... !
- Cum vrei ! Ramai si dormi ! Eu am plecat , sa stii ! Sa nu plangi mai incolo ! imi zice bunicu' si se face ca iese din odaie . Brusc , ceea ce credeam ca-i vis imi invinge somnul si sar din pat ca ars , imi culeg in fuga de pe lada hainutele , ma-npiedic de pragul inalt al odaii , incerc sa ma obisnuiesc cu lumina saracacioasa a becului de pe prispa ce bate prin hartiile puse-n geamuri de bunica , si fug spre soproane unde se-ndrepta batranul privind in urma cu coada ochiului si ascunzandu-mi un zambet sugubat .
Se-ndrepta catre bicicleta . Avea un Tohan negru vechi . Ii pusese pe aripa din fata un cos de Alimentara , d-ala , impletit si decorat cu nu mai stiu ce fel de plastic colorat , cu ghidon ( sau coarne , cum se spunea pe la tara ) luat de la o Ukraina , si cu pedalele mai mult decat uzate si lipsite de cauciucurile talpilor . Langa batranul Tohan statea mandru Pegasul meu portocaliu cu sa lunga si ghidon inalt ( cu care mergeam pe-o roata !!! Eheee ! ) si pe cadrul caruia lipisem etichete ,, Adidas " , din cele ce se lipeau candva pe limba acestor incaltari . Mi le daduse unu' de lucra ma-sa la Antilopa .Eram mandru foc , eram fudul de nu mai puteam de bicicleta aia ! O iubeam !

...................................................................

Aseara , vazandu-l pe bunicu' umbland cu furca prin balegar , aplecandu-se cand si cand , culegand ceva .... mic probabil , pentru ca nu vedeam ce , si aruncand intr-un borcan de iaurt legat de guler si mai apoi , cu aceeasi sfoara de cureaua de la pantaloni , m-am indreptat catre el intreband :

- Ce cauti tataie ?
- Bomboane !
- Cum , bre , bomboane ? In balegar ? Ia sa vad !
- Da mah . Bomboane . Uite ! si-mi ridica bocanul sub nas lasandu-ma sa vad un pumn de rame colcaind unele peste altele .
- Bleah ! fac eu scarbit . Ce bomboane-s astea , bre ?
- Sunt bomboane pentru pesti , tataie ! Pestii le mananca !
- Nu cred ! Cum sa manance pestii asa ceva scarbos ? Nu cred !
- Nu ma crezi , sa fii sanatos ! Eu le dau bomboane d-astea , ei vin sa le manance , eu ii prind si-i aduc acasa sa-i mancam noi !
- Te duci la peste , tataie ?
- Ma duc . Maine dimineata .
- Ia-ma si pe mine !!! strig brusc impins de curiozitate ! Cum adica , pestii sa manance rame ca pe bomboane ??
- Te scoli tu asa de dimineata ?
- Da , ma scol ! Ai sa vezi matale !
- La patru ?
- Da ! Ma scol !
- Bine ! Vedem noi . Maine nu stau sa trag de tine . Daca te trezesti , te iau . Daca nu , ramai sanatos .

.......................................................................

Iata-ma acum in fata multor lucruri despre care nu stiam nimic . Nu stiam nici ca oamenii se pot trezi cand inca-i noapte afara . Nu stiam nici ca bunica , la ora aia , deja ,, daduse la pasari " . Venea din fundul curtii bodoganind :

- Pleci la peste , Gheorghe , si nu vezi de gaurile alea ! Iar a dat dihoru' as-noapte-n gaini !
- Lasa-ma femeie cu dihorii tai ! E Duminica ! Maine-ti schimb plasa la pasari . Azi de un'-sa-ti iau io plasa , ca-i inchis la Cooperativa .
- Il iei si pe dracu' asta mic ?
- Il iau sa vada si el cum e !
- Aveti grija omule cu apa aia . Sa nu-l lasi sa se scalde !
- Hai , mai lasa-ma femeie ! Da-ncoa' mancarea aia , ca-i tarziu !

Nu stiam nici ca mancarea-i deja pregatita , nici ca trestiile de zahar sunt legate pe cadrul batranului Tohan , nici ca un carut era legat in urma acestuia si pe carut legata bine era camera de tractor cu fund de Tego . Nu stiam inca nimic despre orele alea ale diminetii , si inca nu stiam nimic despre bagajele ce trebuiesc facute inaintea unei plecari . Nu stiam ca acest cuvant , ,, tarziu " , poate fi folosit cand de fapt este ... ,, devreme " . De obicei il auzeam seara inainte de culcare cand ma mai intindeam cu joaca . In ziua aia aveam sa aflu multe !

.....................................................................

Am plecat spre poarta impingand Pegasul de ,, coarne ". Glumea al batran pe seama lor si ma tachina teribil . Spunea ca nu-i mai trebuie tap la capre ! Ca-mi ia mie bicicleta ! Chestie de care-mi aduc aminte ca ma necajea la maxim ... Batranul venea in spatele meu cu Tohanul si restul de bagaje . Am iesit pe sosea si-am vazut-o altfel decat scaldata-n soarele vacantei de vara . Era vag luminata de un stalp electric , departe de poarta noastra , undeva in dreptul dispensarului . Restul stalpilor erau lipsiti de becuri functionale . Cu toate astea ... vedeam ! De-a lungul anilor am invatat si-am aflat ca eram ajutat de stele . Pana atunci nu le dadusem atata importanta . Stiam de ele , le priveam , le numaram , insa inca o faceam cu ochi de copil . Eram copil ....

Am sarit pe biciclete asa cum vazusem eu la bunicu' . Se punea piciorul stang pe pedala , se facea avant putin cu dreptul , dupa care-l aruncam prin spate de cealalta parte a bicicletei cautand pedala dreapta ce astepta docil indreptata-n sus . Imi placea chestia asta teribil ! Parea ceva ,, de oameni mari " si-o faceam mereu . Chiar descalecam degeaba ...... ca sa am ocazia sa reancalec !

Ne-am avantat spre dispensar si-am descoperit in dimineata aia ce inseamna sa traversezi un roi de tantari si gaze . Bazaiau si roiau scoase din minti sub singurul fascicol de lumina de pe sosea . P-astea le stiam . Stateam seara la televizor si plezneam cu palma cate un tantar ametit sau goneam cate o musca enervanta . Insa era ... prima oara cand am intrat , parca , in ,, imparatia lor " . Nu-mi imaginasem vreodata ca in lume sa existe atat de multe !

Cu ele-n ochi , pe sub tricou , in par , am continuat drumul . Am ocolit dispensarul si-am luat-o pe straduta ce ducea pe lunca si la garla . Privind in fata m-am inspaimantat putin ! Chiar nu ne mai astepta niciun stalp cu lumina , si-mi puneam , probabil , serios problema intunericului . Mai vedeam cate-o luminita timida pe sub vre-un sopron , prin vre-o prispa sau pe geamul vre-unei odaite , insa nu ne ajutau deloc .
Pe masura ce lasam in urma si ultimele casute din sat mai am descoperit ceva . Am descoperit ca eram inconjurati de-o lumina alburie . Un soi de lumina ce parca nici nu exista . O lumina la care contribuiau pomii , frunzele si aerul . Vedeam ... noaptea ! Nu stiam ca se poate ...
Dupa ultimii pomi din sat , dupa ultimul prun si corcodus lumina se mutase jos . Jos , unde sclipea in roua de pe iarba si-mi arata mai mult decat limpede pe unde se-nvarte roata din fata a bicicletei .
Eram mai mult decat uimit ! Eram mai mult decat surprins insa nu vorbeam despre asta . Voiam sa dau impresia bunicului ca .... ,, ma pricep la d-astea " , ca-s mare , ca nu-i nevoie sa-ntreb nimic ! Ca stiu ! ....... Insa nu stiam mai nimic . Abia incepeam sa aflu !

.......................................................................

Si iata-ne ajunsi in noapte pe ..... malul baltii ! Cat aveam ? ... 5 , ... 6 ani ? Am avut un sentiment pe care n-am reusit niciodata sa mi-l descriu sau sa-l inteleg pe deplin . Sunt 35 de ani de atunci si inca petrec in noapte ore-ntregi privind apa si-ncercand sa-l patrund , sa simt din plin ce vrea sa-nsemne , sa-mi asum total acea traire ,sau cum ar trebui sa ma simt ! Este un sentiment pe care ma lupt sa-l cuprind si-n acelasi timp ma rog sa n-o pot face vreodata . Poate si-ar pierde din mister si intensitate . ..... Cine stie ..... ?

.......................................................................

- va urma -

bradutzu

valiiiiiiiiii
te rog sa ii dai un mare BAN si foc la laptop daca ne mai lasa asa neterminati!
Groaznic!
ce oameni...... :o
asteptam cu interes continuarea! >:(
mai omule, nu stiu cu ce te ocupi dar lasa naibii tot ce faci si apuca-te de scris carti!
salutari!
Sa auzim numai de bine!