Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

rover.marius

Salut.
Despre cernovca iti pot spune eu ca nu mananca crapul( duminica si luni am scos niste pescari ) dar mai aval de periprava catre bastroie mananca foarte bine numai la boiles mare 24 - 26. Am dus un pescar in zona, la prieteni veniti mai devreme si aveau piese frumoase ( stati de 4 zile ) am intrebat la ce si mi-au aratat.
Daca mai apare ceva va anunt, si daca am timp sa mai ,,frunzaresc" forumul.
Fir intins sa aveti.

ziuamarinei

Citat din: rover.marius din Septembrie 08, 2015, 08:48:56 AM
Salut.
Despre cernovca iti pot spune eu ca nu mananca crapul( duminica si luni am scos niste pescari ) dar mai aval de periprava catre bastroie mananca foarte bine numai la boiles mare 24 - 26. Am dus un pescar in zona, la prieteni veniti mai devreme si aveau piese frumoase ( stati de 4 zile ) am intrebat la ce si mi-au aratat.
Daca mai apare ceva va anunt, si daca am timp sa mai ,,frunzaresc" forumul.
Fir intins sa aveti.

Citat din: Alex1958 din Septembrie 08, 2015, 08:19:26 AM
Salut!
Am dat mai jos de siloz la o intersectie de canale (din Ukr.) Aia de la siloz sunt niste trogloditi. Arunca in apa de la iarba cosita, gunoaie, adidasi, sticle de pet pana la motorina din spalarea tancurilor. Nu mai stau niciodata acolo! Am vrut sa sun la 112 dar cand ma hotaram parca se potolea.
Si mai sus si mai jos de unde am stat eu au venit pescari din barca sa-l incerce la cioata, fara rezultate.
In jurul barcii, mai ales ca las lumina aprinsa noaptea se adunau obleti- am si facut o prajeala- si atacau avatii si salai de mai mare dragul. La mosmoande n-au poftit!
Am fost initial si pana la locul ala de la Ostrovul Tatarului de care zici. Agatatura la greu si apa mica pentru cotele astea.
Despre zona concesionata n-am alte informatii in afara de fetele lungi si gesturile celor care treceau la deal.
Fire intinse!

Multumesc, si eu am asa un feeling pentru zona aval de Periprava.

dan roh

Am fost la pescuit(asa se zice) in zona Greaca mai precis pe la km 448. Nu stiu cat de bine sa pescuit pe Chilia dar pe mine m-a rapus matasea broastei. Cu cantitatea agatata pe fir intr-o zi dadeam de lucru la o tesatorie o luna intreaga. Asa ceva ca anul asta n-am intalnit de cand sunt. Inca o iesire ca asta si ma fac croitor. Rog pe cei ce pescuiesc mai sus, Severin, Clisura Dunarii, sa imi spuna daca si la ei se intalneste problema asta.

ziuamarinei

Si la Galati e jale cu matasea broastei cam de saptamana trecuta. Am fost azi in jud Tulcea si la trecere bac Braila se vedeau in apa . Sunt convins ca si pe la Tulcea a ajuns. Ar fi bine sa ne anuntam reciproc de aparitia sau disparitia ei din apa. Eu sunt cu ochii pe apa si am informatii din zona Galati.
Asteptam vesti de la Tulcea si de prin Delta.

Intersect

Salut, Sulina navigabil este plin de iarbă Sfântu este în regulă nu am găsit nici un pic de iarba. Portul are iarbă multă abia apărută.
În rest cât am avut timp de pescuit 2 crapi unul de 5300 celălalt de 6800 în câteva ore aseară nici o trăsătură, cred ca au trecut cu bateriile.

Dacă mai aveți alte întrebări......
Born to fish,forced to work!!!

pava

Am plecat astazi dimineata de pe Sfantu , in zona km 45 este plin de matasea broastei , se pescuieste f dificil   >:(

bica77

zona cernavoda- seimeni- dunarea, matasea broastei de aprox. o luna de zile, m-a disperat, ti-e scarba sa mai dai la peste , nu mi explic ce se intampla, apa s a racit un pic ar trebui sa se termine , nu stiu,?/? daca in septembrie nu prinzi crap cand il mai agati, de craciun?

Alex1958

Salut!
Ceva noutati?
Mai curge matase? Tacerea asta este suspecta! Ori se prinde de se rupe, ori deloc!
Am fost legat de glie 3 saptamani si ma frige rau de o iesire....mai ales ca ultimele doua au fost fiasco!
Dunare - Oltenita sau Delta - Chilia.
Nu vreau detalii de locuri ci feeling general...
Multam!

Fritz

 Pe bratul Borcea ...curge matase . Pescarii au scos barcile pe mal de vreo trei saptamani...si le dau cu catran.
Nimeni nu prinde nimic. 

ionpescarul

Citat din: Alex1958 din Septembrie 28, 2015, 08:57:51 AM
Salut!
Ceva noutati?
Mai curge matase? Tacerea asta este suspecta! Ori se prinde de se rupe, ori deloc!
Am fost legat de glie 3 saptamani si ma frige rau de o iesire....mai ales ca ultimele doua au fost fiasco!
Dunare - Oltenita sau Delta - Chilia.
Nu vreau detalii de locuri ci feeling general...
Multam!

Pe Chilia sa ai sare multa la tine.

ziuamarinei

La Galati se poate pescui. Iarba este prezenta dar f f putina, nu deranjeaza. Din ce informatii am adunat de pe Sfantu si Chilia s-a putut pescui dar fara capturi deosebite. Si pe mine ma inghesuie asa un sentiment de plecare.
Vreau sa fac o tura lunga, cu plecare de la Galati, pe la Rosulet, Can de Centura, Sondelor dupa care as vrea cateva zile pe Chilia. As fi vrut sa adaug, la aceasta tura, ultima bucla de pe Sfantu dar a fost un amic saptamana trecuta si mi-a zis ca era aglomeratie si pe mal si pe apa, asa ca am renuntat la Sfantu.
Matasea broastei nu va disparea asa usor cum speram toti, e o consecinta a cotelor scazute din acest an combinata cu temperaturile ridicate. Trebuie sa ne adaptam, vremea sa tina cu noi, oricum ar fi pana la Craciun tot mai avem de pescuit. :D

Pentru colegul @bica77  : feeder siweida tick-tock 3.30 .. 3.90 cu tronson intermediar de 60cm , actiune 30 60 90gr

Alex1958

Nea Ioane!
Am retinut chestia cu sarea dar am frigider....si berea/spritul e rece mereu!
Toata lumea zice despre crap ca e in craci si nu iese de acolo.
Pe 17 Oct incep o saptamana - traditionala - la Crisan. Dar pana atunci as face o scurta de 3-4 zile pe undeva.
Oricum multumesc tuturor de raspunsuri!

ionpescarul

Citat din: Alex1958 din Septembrie 28, 2015, 12:50:11 PM
Nea Ioane!
Am retinut chestia cu sarea dar am frigider....si berea/spritul e rece mereu!
Toata lumea zice despre crap ca e in craci si nu iese de acolo.
Pe 17 Oct incep o saptamana - traditionala - la Crisan. Dar pana atunci as face o scurta de 3-4 zile pe undeva.
Oricum multumesc tuturor de raspunsuri!
Pa Sulina ,zona Crisan ,crap selectat ,pe  adancimi intre 10 si 12 m ,nadit cu boabe si boilesuri in cantitate mai mica ,se pescuieste la boiles ,merge treaba placut.

tiganusmc

Neata ,

Cei care vor sa mearga in zona Mila 23 trebuie  sa aiba neaparat in trusa  bile cu aroma de capsuna  , Caperlan , de la Decathlon . Au facut diferenta in partida de la finalul saptamanii trecute .
In rest , savurati la maxim peisajul de toamna , zic eu unic .....

Fir intins !
Marius
Fishing cheaper than therapy

ziuamarinei

Citat din: tiganusmc din Octombrie 06, 2015, 09:22:46 AM
Neata ,

Cei care vor sa mearga in zona Mila 23 trebuie  sa aiba neaparat in trusa  bile cu aroma de capsuna  , Caperlan , de la Decathlon . Au facut diferenta in partida de la finalul saptamanii trecute .
In rest , savurati la maxim peisajul de toamna , zic eu unic .....

Fir intins !
Marius

Frumoase poze. Ieri noapte m-am intors si eu din Mirifica.
Ai pescuit numai pe langa Mila? Ceva capturi?