Salonul Nautic 2012

Creat de Vali, Februarie 16, 2012, 07:28:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

liviumarghidan


Florio

Hahahah... intrebarea cu ora apare mereu  :D
Eu ajung pe la 11, cu Adi Nita . Ne mai auzim la telefoane si ne zarim la ochi .

gvincentiu

Fusei pana la Bucuresti, acu' doua zile, insa totul imi merge asa de prost in ultima vreme incat nu am mai avut chef de nimic, nici de barci, nici de epoxy. Nici macar nu pot sa ma bucur pentru altii...
Ganduri bune !

bogdanbuciu

imi pare rau sa aud asta vince, sper ca nu sunt probleme de nerezolvat.

Pe impaiatu l-am sunat sa-i spun ca "sunt un copil de pe strada si ma bucur ca ai necazuri" cand era criza la inceput, dar uite ca intre timp m-am mai omenit si eu.

Daca exista cea mai mica posibilitate sa-ti fim de ajutor zi-ne.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

gvincentiu

#34
Dom' profesor, esti un om cu o inima de aur, alaturi de multi colegi. Lasa ca ne vedem la Romanian Boat Show din luna mai, e cald, e aproape vara, mai punem tara la cale pentru Jurilovca. Pana atunci, imi refac spiritul cu un fel de bitter din Dominica, Mama Juana http://en.wikipedia.org/wiki/Mama_Juana gandindu-ma la colegii ce ridica astazi paharul pentru apa, valuri, soare, vant si padele :)
Ganduri bune !

liviumarghidan

Multumesc tuturor barcagiilor de acceptare. sinteti o gasca tare misto.

Vali

Salut Vince, salut tuturor, tocmai am aterizat din insorita capitala, dupa 2 zile arhipline intre cei mai misto oameni, brigada neegalata a barcagiilor :D.

Am ajuns la Salonul Nautic ca sa constat ca expozitia e slabuta, drept pentru care, cu scuzele de rigoare, nici nu am mai facut poze. Aceleasi exponate ca in fiecare an, insa la un nivel mai redus, ceea ce arata cel putin 2 concluzii:
1. La noi in tara cel putin, criza financiara e inca un subiect actual.
2. Oferta de barci inca nu se "pupa" cu cererea reala, cel putin la nivelul expozitiilor nautice.

Am discutat de exemplu cu un bun amic, care a schimbat piata compozitelor cu piata barcilor, si concluzia lui a fost aceeasi: producatorii romani inca nu au venit cu ceva nou, iar marfa de import e inca prea costisitoare pentru omul de rand. Ramane ca de acum incolo sa apara micii producatori, care sa ofere produse mai accesibile si mai adaptate cererii.

De fapt nici nu am gasit ceva interesant ca sa pozez, mai ales ca intalnirea cu atatia barcagii cunoscuti a facut toata sarea si piperul expozitiei: Capitanu, Legendaru, Nicu Home-Made, Florio, Bucius, Guzi, Crocodilu, Skipper, Danutza, Lipan, Menestras, Nicu 7 metri, Liviu Marghidan, Constantin Lascu, Gheorghita - ghrt, Haralamb, Deciy, Razvan doctorul, Alaskanu, Marius din Campina, Ion in Constanta, Costel cu Weekenderul, Florin Lisovschi (Torentul), plus atatia altii.
@Liviu Marghidan: noi iti multumim pentru gazduire, si pentru schimbul interesant de idei.

Dupa ce ne-am uitat prin expozitie, am luat startul la prima runda de veselie, la Gil. Niste poze de acolo a facut Legendaru, poate ne arata si noua din ele ;). Insa adevarata "golaneala" s-a lasat la fosta Casa Bucur - Hanul Berarilor, unde a fost cred una din cele mai reusite veselii barcagistice pe timp de pace :D. Subsemnatul a "furat chifteaua" la modul cel mai exemplar ;D, mai ales ca a fost prima veselie intre barcagii dupa iarna crancena care ne-a chinuit pana de curand. De muuuuulta vreme noi, barcagiii, n-am mai petrecut in stilul cum am facut-o sambata seara, ceea ce e o promisiune pentru tot anul in curs.
Dupa care pe parcursul zilei de ieri am avut inca o veselie pe Ajustorului, la atelierul lui Capitanu si Legendaru, punand tara a cale pentru tot anul.

Asa ca rog stimatii colegi forumisti sa nu se supere ca nu am facut poze si nu am studiat barcile expuse. Insa n-am gasit intre exponate ceva care sa ma atraga, si in plus dupa atata iarna de barci-barci-barci si iar barci, am vrut si eu sa ma balacesc mai mult intre barcagii-barcagii-barcagii si iar barcagii :).

Ca sa va faceti idee despre "cum s-au desfasurat ostilitatile", uitati aici o parte din pozele facute de skipper: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.369469126410184.92298.100000412981448&type=1&l=5880fc7576
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

A fost crancen, a fost frumos, a fost "Romanian Barcagii Show " .
Pentru ca "Romanian Boat Show" va fi in luna mai ,  iar expozitia actuala, asa cum spunea si Vali, a fost mai atractiva pe culoarele ei (intre noi) decat in standuri .

Pana la urma Salonul Nautic 2012 a fost un fel de hora unirii pentru noi, iubitorii de barci. A tunat si ne-a adunat :) . Ca de la TID-Rowmania nu ne-am mai vazut atat de multi la un loc .



P.S.

Apropo de expozitia de barci, cred ca mult mai savuroasa si interesana va fi expozitia de ambarcatiuni locale, create de amatori.
Am discutat zilele acestea la targ cu d-nii Ivan Patzaichin si Teodor Frolu, care au confirmat ca initiativa de anul trecut se va continua si anul acesta, in ideea de a deveni un festival peren :) .
Cu alte cuvinte, acolo unde industria si economia nu tine pasul, entuziasmul si pasiunea ridica stindardul !

Vali

Imi fac mea culpa ca am uitat sa spun tocmai de inegalabilul Gigi Tolan, care a venit cu copiii, si caruia ii cer scuze ca n-am avut timp suficient sa stam sa povestim :). Gigi, poate ne spui cum s-a vazut salonul prin ochii cocutzelor tale, adica daca le-a placut ce au vazut, ca noi suntem deja mari si nu ne mai impresionam asa usor ;). Poate ma bat copiii tai ca le-am spus cocutze :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Citat din: Vali din Martie 05, 2012, 04:11:13 PM
Imi fac mea culpa ca am uitat sa spun tocmai de inegalabilul Gigi Tolan, care a venit cu copiii, si caruia ii cer scuze ca n-am avut timp suficient sa stam sa povestim :). Gigi, poate ne spui cum s-a vazut salonul prin ochii cocutzelor tale, adica daca le-a placut ce au vazut, ca noi suntem deja mari si nu ne mai impresionam asa usor ;). Poate ma bat copiii tai ca le-am spus cocutze :D.

LE: abia cum am vazut mailul de la Habib Atinc, care doreste sa scrie pe forumul nostru, dar inca nu intelege pasii necesari pentru inregistrare :). Respectabilul velist turc ne-a pregatit un articol cuprinzator despre tipurile de echipamente de racire pe barca pe care le-a experimentat. Oricum, mai tarziu ii voi raspunde, pentru a spori numarul de nationalitati pe forum :D. Si uite asa inegalabilul Gigi a mai facut una din celebrele lui fapte bune, punand in legatura pasionatii raspanditi prin zona Balcanilor. Multumim Gigi :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gigitolan

Nea Vali, las-o mai moale cu "inegalabilul" ca nu mi se potriveste deloc. Fac si eu ce pot si cand pot. Le-am cerut ieri parerea baietilor despre Salon, dar in scris si inca n-am primit "compunerile". Sunt curios si eu ce scriu si am sa va spun si voua...
Mie cel mai mult mi-a placut (in afara de intalnirea cu colegii de pe forumuri) Weekender-ul lui Costel pe care am dat o fuga sa-l vedem si a meritat din plin. Mi-a adus aminte de entuziasmul ce-l aveam in zilele cand am plasmuit coca miniEgoist-ului. Ce vremuri taica, ce vremuri....
La Salon mi-au placut canotcile si scurta discutie cu "tatal lor", standul de la SPAT cu regretul ca am ratat prilejul de a-l intalni pe dl. Mihail ca sa-i multumesc pentru prima mea barca (Hucho 350) si "last but not least" standul amicului meu Tony Selva cu salupa electrica si velierul Bullet pe care vrea sa-l promoveze ca si clasa nationala de competitie. I-am mentionat pe producatorii autohtoni, de la "straini" mi-a placut Janneau 21 pe care daca as castiga la LOTO l-as lua :)

S-auzim de bine

Vali

Ei uite asta mai regret (printre altele), faptul ca n-am ajuns la Costel sa vad si eu Weekenderul. Dar cred ca tocmai avem un nou coleg de forum - pe Costel insusi :).
Vizavi de "inegalabil", cred ca ai fost singurul care a venit si cu copiii la Salon ;). Iar daca te-am suparat, lasa ca ma fugaresti la tabara de la Jurilovca ...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gigitolan

Citat din: Vali din Martie 05, 2012, 06:26:25 PM
Vizavi de "inegalabil", cred ca ai fost singurul care a venit si cu copiii la Salon

Iar n-ai nimerit-o, mai fuse don profesor Buciu cu cocutza lui. Si ca sa-mi treaca supararea (aia care nu-i) pune-te pe tradus articolul de la Habib ca acusi se face vara si tre' sa aflam cum sa punem berea la rece pe barca :)

lipan

Citat din: Vali din Martie 05, 2012, 06:26:25 PM
Vizavi de "inegalabil", cred ca ai fost singurul care a venit si cu copiii la Salon ;).

Ba pardon. Nu cred că a fost singurul și "inegalabilul" poate să confirme, a fost și fiu-miu dar nu l-ai remarcat când ne-am întâlnit la Gil. Lui fi-miu i-a plăcut weekender-ul și f mult trotineta de la bărciînbagaje.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

gigitolan

Asa-i, mii de scuze, mi-a ramas in memorie domnisoara. Ce sa-i faci am doi feciori si ma "orientez" de pe-acum :P