inaltat oglinda barca

Creat de coldea radu ioan, August 25, 2014, 09:22:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

coldea radu ioan

in alta ordine de idei,am inceput lucrarea de inaltare a oglinzii. Am hotarat ca cel m simplu e sa o fac din cornier metalic. sper sa FIE DESTUL DE SOLIDA SI SA NU AM SURPRIZE111

aditm

#16
   Ar fi indicat totusi sa sudati de cornier in parteade jos pe o parte si pe alta a oglinzii si doua placi de tabla pe care sa le prindeti cu suruburi de oglinda si chiar si pe laterale, e riscul daca dati cu motorul in ceva sau il agatati sa va smulga acel suport facut de dv si mai e si forta de impingere a motorului , forta care in cazul dv. impinge mai mult in suportul facut decat in oglinda, exista riscul ca de la vibratii si forta sa va plece motorul singur la plimbare .

aditm

    Nu prea le am cu desenul dar cred ca ar fi mai indicat asa

coldea radu ioan

da d-nu Adi,aveti perfecta dreptate,asa este, m-am gandit la toate parghiile pe care le va face motorul si cam asta am facut azi. Daca considerati ca ceva nu e ok,lucrarea nu e definitivata.si orice modificare e bibevenita daca considerati ca e plauzibila!

aditm

 :D  era bine pusa o intarituta si in partea opusa cornierelor, in afara oglinzii, macar doua bucati de platband de 50x5mm, chiar in dreptul cornierelor si numai bine suruburile le strangea pe amandoua chiar daca decupati putin din acea buza a oglinzii si ati putea sa inchide-ti toate golurie din suportul facut cu lemn, va ajuta, nu va mai intra apa in barca asa usor la o oprire mai brusca, spor la treaba, spor la bani.

coldea radu ioan

am facut si jos o bucata de cornier,dar nu e montata. am poyitionat-o transversal intre cele doua gauri,dar e vopsita proaspat.(dupa ce se usuca o montez sus),

bbl81

pai motorul va impinge de la pupa spre prova. cum a zis si colegul Aditm, era bine sa pui o muchie(o platbanda)pe toate marginile din afara barcii.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

#22
 Te-ai cam complicat.  Puneai cornierele pe afara si intre ele o scandura solida cam de 40 mm ...Parca ti-a mai scris cineva .  Din 4 bucati de cornier de aluminiu si o placa faci ceva ,,finut" si reglabil ...la greutate minima. Mie nu-mi place ce-ai facut. Sincer.  E mai grea chestia aia decat motorul...
  Nu are rost sa inchizi tot spatele . Apa care intra acolo are gaura de drenare. Ingreunezi barca inutil.
Era bine sa faci ceva de genul jack-plate . Cu reglaj pe inaltime ...din cornier de aluminiu si o placa din lemn sau tego.  Uite ...cam cum se face.  Eu am facut asa ceva ...dar nu cu frezari . Cu gauri din 20 in 20 mm.

http://www.dillon-racing.com/jackplate/plans/jack-plate-page-01.htm

ceva de genul...


aditm

  E adevarat, reglabilul din aluminiu e mult mai practic dar eu sincer caut de un an cornier de aluminiu 100x100 pentru a construi asa ceva si nu am reusit sa gasesc, cat despre inchiderea orificiilor din suportul facut de d-l. Radu, parerea mea e ca e totusi de ajutor, nu trebuiesc neaparat inchise cu scandura goasa si grea, e destul cu un placaj de 3-4mm dat cu un strat sau doua de rasina sau gelcoat sau chiar si cu un grund si e suficient, daca prinzi apa invalurita mai tare , chiar daca ai gaura de drenaj, tot iti mai arunca valul ceva apa si pe banchetele din spate cand loveste in marginile oglinzii mai ales ca suportul fiind probabil mai greu si motorul la fel poate si barca coboara mai adanc in apa cu cativa cm.

aditm

   Chiar as avea rugamintea, daca stie cineva unde se poate gasi cornier din aluminiu 100x100x8-10mm si la ce pret as fi foarte interesat. Multumesc, numai bine.

coldea radu ioan

acuma fapta e consumata,mam complicat asta e! :o! a iesit un lucru trainic si solid. apa care intra la opriea m brusca iese rapid prin orificiul de dren,in barca nu intra deloc, motorul a prins putere de cand l-am pozitionat cu 1 cm sub barca. cu alte cuvinte sunt multumit. Acuma alta e problema. am mai intrebat odata daca ma poate lamurii cineva in legatura cu motorul care vireaza singur in dreapta:-problema persitsta.Intrebarea mea este,,-afecteaza cu ceva performanta motorului daca demontez aripioara de sub placa anticavitatie-?''Am raspunsul in parte de la voi in ceea ce priveste rolul acestei aripioare,si va multumesc. As putea incerca si alte pozitii ale acelei placute,dar daca nu afecteaza motorul as demonta piesa respectiva! MULTUMESC MULT!!!!