Chinezării

Creat de lipan, Februarie 24, 2012, 09:17:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lipan


Acest test m-a făcut să deschid acest topic în care să postăm toate produsele de proastă calitate:

http://www.220.ro/auto/Camion-Chinezesc/svcWTJpgt6/?rel=related

Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Mihaif99

Citat din: lipan din Februarie 24, 2012, 09:17:41 PM

Acest test m-a făcut să deschid acest topic în care să postăm toate produsele de proastă calitate:

http://www.220.ro/auto/Camion-Chinezesc/svcWTJpgt6/?rel=related

Daca citesti comentariile de la video, vezi ca toate sunt in spiritui comentariului #3:

"ma scuzati ca ma bag si eu , dar aceea nu e masina chinezeasca este VW LT vechi si are cel putin 120 la momentul impactului , pentru ca am vazut acelasi test l aviteza de 5o kh si usile s-au deschis iar pasagerul nu avea nimic. deci nu mai credeti toate kk-turile . cautati pe y*****e " vw lt crash test" si va elucidati. nu sint pro chinezisme dar au si aia lucruri bune"

Asa ca titlul ar trebui schimbat in "nemtzisme ....xxxxxx......"

Vali

Exact, e camioneta VW derivata din Transporter 2. Nu toate chinezismele sunt de proasta calitate, ci si la ei e valabila zicala "cat dai, atata face".
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

republicii

Chinezarii de calitate ajung numai in vest la noi ajung numai alea care oricat ai da tot chinezarii PROASTE sunt,dar ce mai este bun la noi ?

Mihaif99

Cand te duci sa iti cumperi laptop Sony sau vreun produs Apple, sau in fine un cuptor cu microunde Panasonic, sau 99% din frigiderele "de firma" de pe piata  se cheama ca iti iei chinezarie de calitate.
La fel daca iti iei pantofi Nike :)
La pantofi insa daca preferi chestii mai acatarii: "Scarpa", "Garmont" atunci iti iei romanism :)

republicii

Care piata ? din Ro sau din vest? sti ca o bormasina Bosh din china se arde imediat ce o fortezi putin iar una originala facuta in Germania tine o viata?

Mihaif99

Citat din: republicii din Februarie 24, 2012, 10:55:53 PM
Care piata ? din Ro sau din vest? sti ca o bormasina Bosh din china se arde imediat ce o fortezi putin iar una originala facuta in Germania tine o viata?

Imi pare rau, dar teapa ti-a dat-o neamnutl nu chinezul. Mai ales daca a cerut bani grei pe ea. Rusine sa-i fie.

D-aia inafara de jigsaw care e Bosch ( de fapt lamele alea elvetiene fac toti banii ), sculele le iau Milwaukee, chinezesti dar bunicele. N-as da o bormasina Milwaukee, pe una Bosch (probabil facuta tot in china).

solpet

#7
Citat din: Mihaif99 din Februarie 25, 2012, 05:23:20 AM
N-as da o bormasina Milwaukee, pe una Bosch (probabil facuta tot in china).

Domnilor, fiecare are dreptate, in felul lui.
Luati insa la "calificarea" marcii in consideratie urmatoarele:

In cadrul unei marci exista "grupe de utilizare".
Bunaoara - fiind vorba de Bosch, sculele electrice de mana (flexuri, circulare, fierastraie pendulare, masini de slefuit cu excenter si banda  etc) 
cad in doua grupe mari:

a) pentru "uz casnic" , culoarea carcasei verde si
b) uz profesional, carcasa bleu inchis (bate spre gri -albastru)

Majoritatea aparatelor din Cat. A sunt produse in China si chiar daca ar fi durabile (dar nu sunt!)  o reparatie la 4..6 ani dupa achizitie
ar fi  - ca si cost - comparabila cu o achizitie noua.
Da, traim - sau suntem fortati sa traim intr-o societate de consum.
Se repara din ce in ce mai putin, se cumpara - din comoditate si "ratiuni economice" un exemplar nou,
cu toate ca stim ca expectanta de viata va fi mai scurta si calitatea indoielnica fata de aparatul precedent.

Aparate Bosch din Cat. B sunt durabile , pretul comparabil sau mai ridicat fata de competitori.
Se face marketing , bazandu-se pe o reputatie, fondata cu 100 de ani in urma, dar care , cu - si din cauza outsourcing-ului paleste si dispare.

Va dau un exemplu personal.
- am avut nevoie de un aparat de insurubat holzsuruburi (da ati ghicit, la o restaurare barca de lemn, de 7 metri :-)

- doream sa pot folosi aparatul si pe post de bormasina, cel putin ocazional

- am gasit un singur model Bosch, in carcasa de plastic, cu reductor planetar.
Pret cca. 290 euro (a fost cu vreo 4 ani inm urma, deci doar din amintiri...)

Mometul maxim ar fi fost in ordine (reglabil electronic , ca si turatia)
Am intrebat vanzatorul daca imi poate indica un pret pentru piesele de schimb la reductorul planetar.
A cautat indelung in catalog (stateam alaturi) si dupa un timp mi-a spus - regreta dar Bosch nu are in catalog (si el crede , nici in program)
rotile dintate din  reductor (ca si piesa de schimb) doar periile si mandrina.

Ok, atunci sa vedem Makita (Made in Japan, la acelasi magazin).
Erau doua modele , cam tot in aceeasi categorie de moment maxim (spre 300 N/m).
Ambele in carcasa metalica, cea "mica" doar cu reductor si reglaj electronic, pret cca. 230 Euro.

Varianta mai mare, cu 2 trepte (de reductie)  comutabile mecanic plus reglajul electronic.
Pret cca. 270 euro (putin sub "mult ravnitul" model Bosch)

I-am pus omului aceeasi intrebare de  test (nu fara motiv) -Piese pentru reductor?
-Da, un moment! a deschis catalogul si mi-a spus
-Completati va-rog lista cu ce doriti!

In desenul explodat era reprezentat reductorul si practic fiecare roata dintata, rulment , pana si suruburile se putea comanda individual.

Sa pun intrebarea finala - Voi ce ati fi ales?  ar tenta usor spre demagogie...
____________
O alta experienta:

Cam in 2005 , dorind sa laminez cu fibra de sticla si epoxy  bordajul unei barci clasice, constuite in tehnica carvel,
aveam nevoie de o rindea electrica,  mai ieftina.

Probabilitatea ca indepartand un strat de cca. 2mm de material de pe  suprafata  exterioara sa dau si de cuie /nituri  de cupru era mare .

Barca, placata cu larice a fost periodic revopsita cu vopsea de ulei, si trebuia sa indepartez stratul de vopse ,
pana la lemn pur, pe care adera bine rasina epoxydica.

De slefuit, ar fi fost sinucidere curata...

Iar filele de bordaj fiind prinse cu nituri de cupru pe coaste de stejar
(cu cap scufundat dinspre exterior) existau sanse sa indepartez prea  mult material ,

si cutitul sa dea incapul nitului
(gaurile fiind chituite dinspre exterior, nici nu ar fi fost rezonabila "dezgroparea" fiecarui nit in parte, asa ca am recurs la metoda fortei brute,
urmand sa tai dinspre interior niturile "ranite",  dupa finalizarea rindeluirii si sa le inlocuiesc).

In fine , tocmai se derula la Praktiker o actiune de reduceri, si am cumparat 4 buc. rindele electrice , cu cate 17 euro bucata.

Una a ajuns la bunul meu prieten "home-made",
una la fratele lui,
una am folosit pentru operatia descrisa si una am tinut rezerva
(de fapt ar fi avut rol de donor de cutite, si de curea dintata,  fiecare rindea fiind livrata cu 2 randuri de cutite,
iar daca as fi cumparat separat cutite de rezerva si curea , ar fi costat mai mult decat rindeaua , asa la pret redus)

In fine, mi-am terminat lucrarea si rindeau nu a "murit" din cauza supraincalzirii (simptom de deces frecvent, la scule electrice ieftine,
fiindca atat diametrul sarmei din bobinaj cat si sist. de ventilare sunt subdimensionate)

Dupa un timp am pomenit, intr-o discutie cu "home-made" ce noroc am avut cu  rindeaua, si mi-a spus ca si a lui este in stare merci-bine,
desi lucrase cu ea, chiar destul de mult.
(insa el are mult mai multa grija de scule, ca si umila mea persoana, fiind un meserias innascut ;) )

Dupa un timp si fratele lui mi-a spus, ca si exemplarul ajuns la el este functionala, in conditii de utilizare ocazionala.

Hmmm.... la 17 euro?
Prea frumos , sa fie adevarat.

Apoi am vazut acelasi model de rindea, la OBI sau BauMax,  la pret aproape dublu (cca. 29?)

Iar in toamna aceluiasi ani, la Praktiker Cluj,
era expus, daca imi abuc bine aminte, la echivalentul a cca. 50 euro.

Da , pretul - si maximizarea profitului este tema din care orice pui de manager  da lucrare, chiar zilnic, in timpul "instruirii" :-)
Rezolvarea - cu succes a temei de casa nu prea are de-a face cu calitatea produsului, de acela raspunde un alt departament....

_______
O alta poveste si va las.
Am vrut sa debitez niste coli de placaj, la unghi drept.
Trecand prin OBI am zarit un "dreptunghi laser" adica proiecta 3 fascicule, doua facand (sau era de asteptat sa faca) un unghi de 90°,
iar a treia pe bisectoare (la 45°).

Cand sa ma apuc de lucrare, ochiometrul imi soptea - Ho ma, asta nu-i unghi drept!
Si asa a si fost.
Abatere de 16mm/m

Va dati seama, folosit pe post de dreptar, la placarea unui hol cu gresie,
la 4 m lungime hol - o abatere de aproape 5 cm ce bine arata?  ???


Am dus inapoi aparatul si - bineinteles sunt culanti - s-au oferit imediat sa-mi restituie pretul.

S-a impus (iarasi !) natura mea de sadic, si l-am rugat pe seful departamentului scule, sa
cautam, impreuna , UN EXEMPLAR care are o abatere mai mica de 1mm/m.
Argument: am pierdut timpul cu cumparatura, cu masuratul si acum cu reclamatia.

(pentru un teodolit bun 0.1 mm/m r fi fost "floare la ureche")

Am deschis vreo 8 ambalaje, si nici una nu se incadra la nici macar +/- 2mm/m

Un scurt rezumat despre "aventura Luxtool" in attachement.

Concluizia?
Rebut industrial , inutilizabil.

Chiar daca a fost ieftin (cca. 20 euro) si chiar daca una dioada laser, cu colimator costa poate 5...15 euro
la magazine de componente electronice (pret cu amanuntul, caci pentru loturi de 10k, pretul /buc este mult sub 1USD)
o asemenea "scula" este gunoi.

Am inclus un mic material pe care am trimis importatorului.

Raspunsul a fost mai intai formal (sau ceva automatizat, formulat de un retardat)
apoi, la apel telefonic mi-au spus cevagen "produsul este conform cu normele CE"

Desigur!

Doar ca acelea se refera la puterea si densitatea de flux a laserului (Clasa laser 1)
dar nu are nimic de-a face cu precizia.

Urmatoarea optiune?
Laser liner, de ex. Bosch (vai saracu' nea Robert, cred ca se invarte in mormant)

Ap. de nivelat laser (2 planuri + fascicul vertical de referinta) , cumparat la HongKong cu 70 euro.
Acelasi model , doar ca are sigla Bosch pe carcasa, intre 170..250 euro,la magazinele de mat. constructii , in Austria....

Precizia?
Buna la betonat si in general la constructii (abatere + toleranta de revenire a fasciculului mai buna de +/- 1,5mm la exemplarul masurat de mine)

Pretul?
Depinde de la cine cumperi.


Mare atentie deci la chei fixe confectionate din material de tabla de burlan (poate un OL40)

La burghie , casante , de parca ar fi  ceramica obisnuita (sunt supracalite) , si multe sunt strambe , din facere, ca un caltabos....

La tricouri a caror ata se resoarbe la prima spalare (poate este ata chirurgicala?)

si mii de alte produse...
Dar ce optiune avem, atata timp cat productia materiala, in "lumea de sorginte vestica" este in scadere ??

Chiar si Japonia a loat-o pe calea outsourcingului catre China, uitati-va la Made in xxx?
de ex. la aparate foto , si nu cele de doua parale ...

//nu demult am "redoftorit" un dslr , Olympus E410. Verdict: defect de matrial. Cauza: control de calitate slab.
Si Olympus a fost - mult timp , impreuna cu Minolta - "nava admiral" a industriei japoneze.
Insa pe corpul E410-ului mentionat sta, clar si inconfundabil:
Olympus Imaging Corp.
Made in China.//


__________
Despre experienta mea cu China si disciplina technologica va povestesc eventual alta data,
notind acum doar ca mie personal spiritul si curajul lor imi sunt simpatice,

dar pana la modul in care  traditia preciziei a fost perceputa  de catre natiunile industrializate
(anumite culturi chiar  obsedate  de ideea precizie, luati exemplu Suedia sau  spatiul germanofon)
industria din China are o cale foarte lunga de facut.

Vali

Multumim Peter pentru postarea foarte interesanta, din care avem destule de invatat :). Si noi ne lovim destul de des de probleme din-astea. Eu de exemplu am si sculamente chinezesti, si japoneze (Makita), si rusesti. Am de exemplu si acum o bormasina ruseasca, si dupa mai mult de 20 de ani merge ca-n prima zi, cu toate ca arata ca din evul mediu.
Nu prea am avut noroc cu Bosch, drept pentru care le evit, insa am fost multumit de niste scule Black&Decker facute in mama China, care au supravietuit dupa ce au inghitit la viata lor cantitati mari de praf de fibra, care e foarte nociv.

E destul de greu de facut o comparatie intre sculele din Romania, Austria sau Canada, fiindca si nivelurile veniturilor dicteaza gradul de calitate al marfurilor pe fiecare piata. Eu in schimb sunt bucuros ca am reusit sa cunosc destul de bine durabilitatea fiecarei scule de interes de pe la noi, asa ca acum stiu ce trebuie evitat si ce merita cumparat. Cateodata se merita de cumparat inclusiv chinezarii ieftine, fiindca sunt suficiente pentru anumite lucrari mai simple, iar in caz de defectare in garantie, sunt obligati sa le schimbe, si la majoritatea garantia e de 2 ani.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

Ioo...sunt pentru China !!! Am ceva scule de mana ptr. tamplarie_made in PRC_ , care am" tras" pe ele de dracii le-a gasit !...si inca mai "functioneste" ;)

Laurentiu N.

In 8 ani de cand locuiesc la tara si nu mai fac vecinii coada la usa datorita zgomotului,am folosit 11 fexuri'.Primul a fost Bosh,m-a tinut aprox.6 luni.[made PRC]Mentionez ca am grija sa nu le supraincalzesc si le ung cam la 30 de zile.Au fost folosite cam la aceeasi intensitate',adica timp de cateva ore pe zi.Al doi-lea si altrei-lea au fost Stern/Austria. Pe unul din ele il mai am si acum,poate i-mi fac timp sa-i schimb intrerupatorul,singurul care a cedat.
Au urmat 4 buc,f.ieftine ,ce au durat cam un an fiecare. Apoi-Black/Dec..700w [celelalte de 500w],a rezistat 1an si i-a sarit o lamela de la colector.Am revenit la produsele ieftine.
Concluzie : cele ieftine-mi convin ! Platesc mai putin si folosesc mereu unelte noi. Apoi vorba lui Vali-daca se strica prea repede au garantie !

stavride

Pana si bordurile din Bucuresti sunt din China.
Chiar si delfinii de le Delfinariul din Constanta sunt din China.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

republicii

Bine ca nu avem presedinte chinez,dar nici departe nu suntem :-X

corsarul

Citat din: republicii din Februarie 27, 2012, 03:52:28 PM
Bine ca nu avem presedinte chinez,dar nici departe nu suntem :-X
A-ti vrea voi ..!  ;D

lipan

#14
Îmi cer scuze membrilor acestui onorabil forum, pentru eroare de neiertat.
Nu am mai citit și postările, din păcate. Nu obișnuiesc să le citesc. Și mie mi s-a părut izbitoare asemănarea cu VW. Viteza nu am avut cu ce să o măsor.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!