Obtinere permis conducator - Manualul conducatorului ambarcatiunii de agrement

Creat de bradutzu, Februarie 24, 2012, 11:58:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

Salutare
Ptr cine este interesat de obtinerea "permisului" si nu are de pe ce invata anunt ca posed Manualul conducatorului ambarcatiunii de agrement, editia 2002, dar care are 13 MB si nu poate fi incarcat pe forum asa ca trebuie transmis cu stick-ul!
Sa auzim numai de bine!
Sa auzim numai de bine!

Vali

Se poate uploada pe un site specializat, precum transfer.ro, sau si mai bine www.wetransfer.com . Se poate trimite apoi linkul de download celor interesati.
Avem in schimb o problema: putem pune daca vrem fisierul si direct pe forum (marim limita de upload pe forum), dar ne putem crea probleme din cauza copyright-ului. Asa ca discutiile despre schimbul de documentatii la care pot aparea probleme de copyright propun sa le facem prin mesaje private. Deci chiar si un link de download e bine sa-l schimbam intre noi pe privat.
Eu am sa iau de la Bradutzu documentatia, o uploadez, urmand ca lumea interesata sa ma contacteze atunci pe privat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Am primit manualul de la Bradutzu, l-am uploadat pe wetransfer.com, asa ca acum pot trimite linkul pe privat tuturor celor interesati. Spasiba Bradutzu ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

Cu placere!
Sper sa fie de folos celor ce vor sa dobandeasca permisul de conducere pentru ambarcatiuni respectiv pentru cei ce sunt mai harnici, mai studiosi si doresc aprofundarea cunostintelor chiar daca au permisul in buzunar!
Sa auzim numai de bine!
Sa auzim numai de bine!

Florio

Stie cineva daca exista manualul acesta intr-o varianta fara erori ? Din cate am eu la cunostinta, erori exista in toate manualele, inclusiv in chestionarele ANR .
DUpa ce am facut scoala pentru "B" , am fost sfatuit de instructor sa invat tipologia de intrebari si raspunsuri, asa cum este ea, cu cele cateva greseli. Pentru ca sistemul informatic de la ANR va bifa raspunsurile asa cum le are implementate, deci daca dai un raspuns corect acolo unde el il are gresit, vei pica :)

tiganusmc

Salutare ,

In urma cu cateva luni gasisem pe un site chestionare online pt C si D dar din pacate nu mai am link-ul respectiv . Cine are aceasta informatie n-ar strica sa ne-o impartaseasca .


Numai bine ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

bradutzu

Citat din: Florio din Februarie 28, 2012, 10:17:58 AM
Stie cineva daca exista manualul acesta intr-o varianta fara erori ? Din cate am eu la cunostinta, erori exista in toate manualele, inclusiv in chestionarele ANR .
DUpa ce am facut scoala pentru "B" , am fost sfatuit de instructor sa invat tipologia de intrebari si raspunsuri, asa cum este ea, cu cele cateva greseli. Pentru ca sistemul informatic de la ANR va bifa raspunsurile asa cum le are implementate, deci daca dai un raspuns corect acolo unde el il are gresit, vei pica :)
Este manual de teorie si nu contine intrebari si raspunsuri!
La momentul respectiv am tot cautat si eu si mi s-a spus ca nu a mai aparut nicio alta editie mai noua!
Daca mai sunt si alte mteriale...........sa le puna cine le are!
Sa auzim numai de bine!

Florio

Citat din: bradutzu din Februarie 28, 2012, 03:23:45 PM
Citat din: Florio din Februarie 28, 2012, 10:17:58 AM
Stie cineva daca exista manualul acesta intr-o varianta fara erori ? Din cate am eu la cunostinta, erori exista in toate manualele, inclusiv in chestionarele ANR .
DUpa ce am facut scoala pentru "B" , am fost sfatuit de instructor sa invat tipologia de intrebari si raspunsuri, asa cum este ea, cu cele cateva greseli. Pentru ca sistemul informatic de la ANR va bifa raspunsurile asa cum le are implementate, deci daca dai un raspuns corect acolo unde el il are gresit, vei pica :)
Este manual de teorie si nu contine intrebari si raspunsuri!


Stiu  manualul. Il am tiparit , de acum 6 ani . Spuneam  ca are cateva erori in documentatia continuta . Cu privire la chestionar faceam o paralela.

tiganusmc

Citat din: bradutzu din Februarie 28, 2012, 03:23:45 PM
Citat din: Florio din Februarie 28, 2012, 10:17:58 AM
Stie cineva daca exista manualul acesta intr-o varianta fara erori ? Din cate am eu la cunostinta, erori exista in toate manualele, inclusiv in chestionarele ANR .
DUpa ce am facut scoala pentru "B" , am fost sfatuit de instructor sa invat tipologia de intrebari si raspunsuri, asa cum este ea, cu cele cateva greseli. Pentru ca sistemul informatic de la ANR va bifa raspunsurile asa cum le are implementate, deci daca dai un raspuns corect acolo unde el il are gresit, vei pica :)
Este manual de teorie si nu contine intrebari si raspunsuri!
La momentul respectiv am tot cautat si eu si mi s-a spus ca nu a mai aparut nicio alta editie mai noua!
Daca mai sunt si alte mteriale...........sa le puna cine le are!

salut,
Eu mi-am achizitionat acum 2 saptamani editia 3 - 2010 .Din pacate nu am varianta pdf.
Fishing cheaper than therapy

bogdanbuciu

baieti,
pentru categoria D la RND ce trebuie invatat, ca ce am eu este din Monitorul Oficial si cam are 140 de pagini. Sunt sectiuni de care nu te intreaba?
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Florio

Citat din: bogdanbuciu din Februarie 28, 2012, 10:34:39 PM
baieti,
pentru categoria D la RND ce trebuie invatat, ca ce am eu este din Monitorul Oficial si cam are 140 de pagini. Sunt sectiuni de care nu te intreaba?

Bogdane, daca vorbim despre carte, poti sa nu inveti colectivul de redactie, partea aia de sub coperta pe care scrie editura, si ca figuri desenate, poti sa nu inveti poza de pe coperta, cu salupa. In rest trebuie sa stii tot :)

Daca ai articolul din Monitorul Oficial, in mod similar poti sa lasi primele 3 pagini neinvatate,  pe Septimiu Buzasu si editura. Tot continutul insa, e de baza.

Nu stiu altii cum gandesc, mie insa Regulamentul de navigatie pe Dunare mi-a parut intotdeauna mai dificil de invatat decat COLREG . SI daca l-ai invatat, asta nu e tot. Daca nu il repeti periodic, il uiti rapid, sau mai rau, te bantuie indoielile  :D

ss

Asa Florine baga-i frica-n oase! Bogdane, ca sa te incurajez, in caz ca esti baiat de Bucale, bazat si cu baza  ;D pe mal de Herastrau, e important doar sa poti trece balta inot, pana la pontonul capitaniei, cu o hartie de 100 ieuro bagata in slipi, examenul e ca si luat!!!  ;) Ce RND, ce Colreg...

Florio

Las' ca nu se sperie Bogdan cu una cu doua . (Poate de la 3 in sus, ori prin zona gang-bang sa isi puna probleme :) )
Intrebarea lui era despre materie si atunci raspunsul e unul singur : RND in totalitate este materia din care se da examen. Nu e nici o sectiune care sa fie scoasa .
  Vincentiu stie foarte bine, el a cutreierat Dunarea ca profesionist, nu amator ca noi .

Laurentiu N.

 Pentru cei care nu vor sa invete in fata monitorului : 0726304297,vorbiti cu unul dintre autori [d'nul Mihai Ghiba] care vinde cartea.Costa 40 ron+taxele postale.
.
PS: scoaterea la imprimanta dupa scanare nu cred ca e prea ieftina,sant 300 de pagini

Florio

Citat din: Laurentiu N. din Martie 26, 2012, 02:58:51 PM
Pentru cei care nu vor sa invete in fata monitorului : 0726304297,vorbiti cu unul dintre autori [d'nul Mihai Ghiba] care vinde cartea.Costa 40 ron+taxele postale.
.
PS: scoaterea la imprimanta dupa scanare nu cred ca e prea ieftina,sant 300 de pagini

E o carte buna, contine materia necesara examenelor pentru permise C, D, are avantajul dat de faptul ca este o carte compacta, cu hartie de calitate, pe care o poti lua cu tine si rasfoi, oricand.  Lucru dealtfel necesar, fiindca daca nu esti marinar sa traiesti pe apa zilnic, vor fi multe notiuni care odata invatate, se vor estompa in scurt timp, lasand in loc indoiala . Iar pe apa, noaptea,  nu vrei sa ai genul de indoieli : lumina asta rosie in izofaza trebuie sa o ocolesc prin tribord sau prin babord ? :)