Obtinere permis conducator - Manualul conducatorului ambarcatiunii de agrement

Creat de bradutzu, Februarie 24, 2012, 11:58:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

potel

Mai poate posta cineva Manualul conducatorului ambarcatiunii de agrement pe undeva? As avea nevoie pentru a pregati un examen....
Un link pe PM ar fi minunat. Multumesc anticipat.

sorin_mh

Buna Potel,

Manualul Conducatorului de Ambarcatiuni cu Motor pentru Agrement, realizat de Mihai Ghiba si Florin Oprea, poate fi comandat prin email la urmatoarea adresa: gomog44@yahoo.com  Este adresa domnului Ghiba. Eu asa am procedat si am obtinut cartea in 4 zile de la trimiterea emailului (lansarea comenzii). Cartea va fi trimisa prin posta, urmand a fi platita la ridicarea ei de la posta. Pretul 47 Ron, cu taxele postale, conform raspunsului primit de la d-nul Ghiba, la emailul de comanda: "Ultima editie costa 40 ron iar taxele postale 7 ron.Expediez coletul prin ramburs postal si la ridicarea coletului achitati suma totala de 47 ron.In cazul in care  va hotarati transmiteti acordul dvs. la acest mail si eu voi expedia coletul.
Cu stima ,
Mihai Ghiba
"
Referitor la testele de examen conducator categoria "D" postate la pagina 3 (parca), tin sa precizez ca initial ele au fost postate de catre mine in cadrul topicului: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,702.15.html , pagina 2.
Fac aceasta mentiune numai ca sa precizez ca testele "de conducere" au fost postate de catre mine fara a le verifica anterior. Acestea sunt de fapt teste de examen pentru personalul navigant-comandant, ofiteri punte (vedeti pagina 2 a documentului excel). Imi cer scuze pentru inconveniente. Unele intrebari sunt insa aplicabile si de interes. Tot in acel topic, si la aceeasi pagina, am promis ca voi reveni cu varianta updatata a testelor, avand in vedere ca, in continutul lor, se mentioneaza niste figuri  care insa au fost "uitate". Voi up-loada testele RND, la care am introdus si figurile (cum m-am priceput eu, s-ar putea sa fi gresit, pe ici, pe colo - le mai verificati si corectati voi, va rog). De asemenea, avand in vedere ca testele sunt realizate pentru varianta "veche", sa-i zicem, a RND-ului (vedeti intrebarile in care se mentioneaza "conul rosu", care nu mai este prezent in actuala versiune a RND-ului), mi-am permis sa fac modificari/adaugiri si in continutul testului- intrebarile cu nr. marcat cu galben. Sunt si cateva intrebari cu raspunsuri gresite, in opinia mea, la care nr. s-a marcat cu rosu.
Sper ca in viitorul apropiat sa pot upgrada si testul de marinarie, care, si el, nu "se sparge in figuri".
Poate vom avea si niste "feed-back"-uri de la cei care vor sustine examene...

O zi buna, succes
P.S. 1: Daca faceti rost de testele reale pentru sectiunea"conducere", le incarcati si voi pe forum?
PS 2: pentru Dan Dragos  - "am facut rost de copia unei carti cu intrebari din rnd (1993) care se dau la examen. daca o doreste cineva o pot trimite pe mail". Mi-o poti trimite si mie, te rog? Adresa mea de email o gasesti in Sectiunea "Membri". Ms anticipat!


potel

Multumesc pentru raspuns. Am trimis un email la adresa respectiva acum vreo 5 zile si n-am primit niciun raspuns. De asta am incercat varianta de backup (pdf).
Multumesc si pentru teste. O sa le studiez cu atentie.

Vali

Am gasit un document online despre care se pretinde ca e manualul in cauza:
http://ro.scribd.com/doc/80940891/Manual-Ambarcatiuni
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Salut @potel, ti-am trimis mail. Daca mai doreste cineva, va rog sa-mi trimiteti pm.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

sorin_mh

Ziua buna,

Incerc sa raspund postarilor anterioare (si originale  ;)).
Manualul care se gaseste la linkul postat de catre Vali este editia din 2002.
Ultima versiune, pe care eu am reusit sa o cumpar, conform postarii anterioare, este editia din 2010. Am accesat si eu link-ul postat mai sus ("scribd"). Din pacate, timpul si serverul de aici nu mi-au permis sa citesc decat paginile initiale (editie, cuprins). Cuprinsul editiei din 2002 este identic cu cel al editiei actuale (2010). Cred ca fata de editia din 2002, editia din 2010 are modificata doar Anexa 1, adica RND "versiunea" 2007. Ca o concluzie, manualul editie 2002 din link poate fi folosit, mai putin RND-ul. Ultima editie a acestuia poate fi descarcata de pe site-ul ANR.
Daca totusi doresti ultima editie, sau nu reusesti sa descarci manualul de pe "scribd", incearca si aceasta varianta de comanda a manualului: http://www.anunturigratuite.net/respond.php?ad=333438&respond=1 Practic, vei da peste adresa de email mentionata in postul meu anterior. Incerca si calea aceasta. O alta varianta ar fi librariile...
Cateva comentarii personale referitoare la manual (editie 2010) si la documentele postate pe site-ul ANR (referitoare la sectiunea "Marinarie"- incarcate si ele), comentarii facute in corelatie cu testele de "Marinarie" postate la pagina 3 a topicului sau la topicul mentionat de mine la postarea anterioara:
- cam 2/5 (124 pagini) din manual reprezinta cuprins, hai sa-i zicem, efectiv; restul de 3/5 reprezinta anexe care pot fi descarcate de pe site ANR sau care sunt necesare pentru obtinerea permisului superior clasei "D" (COLREG, de exemplu);
-cam 60% din cuprinsul efectiv al cartii poate si regasit, integral sau "comprimat", in cele doua documente de pe site ANR, referitoare la sectiunea marinarie;
- manualul prezinta in cuprinsul sau si informatii, care, in opinia mea dar si in corespondenta cu testul "Marinarie", sunt cel putin contradictorii; exemple:
   1. la capitolul V (Parame si accesorii punte), in prima parte a capitolului, la descrierea modului de obtinere a paramelor este prezenta un sens de infasurare a componentelor (fir-sfilata-suvita-lantana); ulterior, in partea care face o sinteza, sensul de infasurare este contar/opus celui mentionat anterior; din fericire, in testul "marinarie" nu am vazut nici o intrebare cu referire la sensul de infasurare a diverselor componente ale paramelor, si nici nu ar fi normal, deoarece paramele se fabrica (si se utilizeaza, in special cele metalice pentru instalatiile de ridicare) in ambele  sensuri de infasurare;
   2. la acelasi capitol (V), se prezinta tipurile de parame metalice, din punt de vedere al flexibilitatii; paramele mentionate ca fiind rigide, semirigide sau flexibile difera insa de tipurile de parame metatile mentionate in testul de marinarie; pentru a intelege mai bine, incarc acest test, la care, in prima pagina-"complet", am introdus cateva note si modificari fata de versiunea "originala", la intrebarile referitoare la flexibilitatea diverselor tipuri de parame mentionate in intrebari. Concluzie: este necesara consultarea si altor carti de marinarie, precum cele postate de colegul Thor in link-ul din topicul http://forum.capcompas.ro/index.php?topic=576.msg9954;topicseen#new (cel scris de Eugeniu Botez/Jean Bart ar fi foarte intersant) sau manualul de marinarie mentionat in link-ul http://www.probarca.ro/Examen-obtinere-permis-navigatie.htm  (Curs Marinarie) sau cele din bibliografia manualului.
- manualul, precum si documentele aferente postate pe site-ul ANR, nu raspund cam la 1/3 din intrebarile din testul de marinarie; pentru usurinta, eu am marcat aceste intrebari cu galben. Concluzie: manualul si documentele din site ANR nu sunt suficiente pentru a acoperi raspunsurile la toata gama de intrebari din teste-acest fapt este subliniat si in comentariile celor care au fost examinati, conform link-ulului "probarca" de mai sus; mai trebuie, deci, sa citim si alte carti, precum cele mentionate mai sus;
Inca nu am nici o informatie referitoare la testele de conducere. Cele postate anterior nu sunt valabile, cum am spus in postarea mea anterioara. Poate ne ajuta colegii care au facut rost de acel manual manual mentionat in paginile initiale ale acestui topic.

Un sfarsit de saptamana placut,

sorin_mh

Buna seara,

Revin, numai putin de data aceasta  :D, la postarile anterioare doar pentru a sublinia ca am intrat si in posesia manualului editia 2002 (versiunea pdf). La o comparatie rapida, pot spune ca editia din 2010 e calitativ si cantitativ superioara editiei 2002. Fata de editia anterioara, editia 2010 a manualului prezinta si doua capitole suplimentare: Initiere in navigatia de mare viteza; Initiere in navigatia maritima. Problemele mentionate in postarea anterioara se mentin insa  :(. Cu toate acestea, recomandarea mea ar fi pentru obtinerea si studierea editiei din 2010 a manualului.

Succes si sanatate

viciu mihai

Mai aveti inyrebarile sau testele pt examen ambarcatiune. daca da le puteti trimite pe viciumihai@gmail.com

sorin_mh

Citat din: viciu mihai din Iulie 17, 2013, 11:30:29 AM
Mai aveti inyrebarile sau testele pt examen ambarcatiune. daca da le puteti trimite pe viciumihai@gmail.com
Trimis email cu testele RND si Marinarie. Cum am spus si in postarile de mai sus, testele de Conducere incarcate anterior nu sunt pentru examen conducator ambarcatiuni.
Mult succes,
O seara buna

laulaulau

Citat din: sorin_mh din Martie 08, 2013, 11:59:34 AM
Buna Potel,

Manualul Conducatorului de Ambarcatiuni cu Motor pentru Agrement, realizat de Mihai Ghiba si Florin Oprea, poate fi comandat prin email la urmatoarea adresa: gomog44@yahoo.com  Este adresa domnului Ghiba. Eu asa am procedat si am obtinut cartea in 4 zile de la trimiterea emailului (lansarea comenzii). Cartea va fi trimisa prin posta, urmand a fi platita la ridicarea ei de la posta. Pretul 47 Ron, cu taxele postale, conform raspunsului primit de la d-nul Ghiba, la emailul de comanda: "Ultima editie costa 40 ron iar taxele postale 7 ron.Expediez coletul prin ramburs postal si la ridicarea coletului achitati suma totala de 47 ron.In cazul in care  va hotarati transmiteti acordul dvs. la acest mail si eu voi expedia coletul.
Cu stima ,
Mihai Ghiba
"
Referitor la testele de examen conducator categoria "D" postate la pagina 3 (parca), tin sa precizez ca initial ele au fost postate de catre mine in cadrul topicului: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,702.15.html , pagina 2.
Fac aceasta mentiune numai ca sa precizez ca testele "de conducere" au fost postate de catre mine fara a le verifica anterior. Acestea sunt de fapt teste de examen pentru personalul navigant-comandant, ofiteri punte (vedeti pagina 2 a documentului excel). Imi cer scuze pentru inconveniente. Unele intrebari sunt insa aplicabile si de interes. Tot in acel topic, si la aceeasi pagina, am promis ca voi reveni cu varianta updatata a testelor, avand in vedere ca, in continutul lor, se mentioneaza niste figuri  care insa au fost "uitate". Voi up-loada testele RND, la care am introdus si figurile (cum m-am priceput eu, s-ar putea sa fi gresit, pe ici, pe colo - le mai verificati si corectati voi, va rog). De asemenea, avand in vedere ca testele sunt realizate pentru varianta "veche", sa-i zicem, a RND-ului (vedeti intrebarile in care se mentioneaza "conul rosu", care nu mai este prezent in actuala versiune a RND-ului), mi-am permis sa fac modificari/adaugiri si in continutul testului- intrebarile cu nr. marcat cu galben. Sunt si cateva intrebari cu raspunsuri gresite, in opinia mea, la care nr. s-a marcat cu rosu.
Sper ca in viitorul apropiat sa pot upgrada si testul de marinarie, care, si el, nu "se sparge in figuri".
Poate vom avea si niste "feed-back"-uri de la cei care vor sustine examene...

O zi buna, succes
P.S. 1: Daca faceti rost de testele reale pentru sectiunea"conducere", le incarcati si voi pe forum?
PS 2: pentru Dan Dragos  - "am facut rost de copia unei carti cu intrebari din rnd (1993) care se dau la examen. daca o doreste cineva o pot trimite pe mail". Mi-o poti trimite si mie, te rog? Adresa mea de email o gasesti in Sectiunea "Membri". Ms anticipat!

rebelul

Citat din: viciu mihai din Iulie 17, 2013, 11:30:29 AM
Mai aveti inyrebarile sau testele pt examen ambarcatiune. daca da le puteti trimite pe viciumihai@gmail.com

as fi recunoscator daca le-as primi si eu pe rebelulrzv@yahoo.com multumesc!

eugen67tl

Citat din: Vali din Februarie 27, 2012, 09:50:23 PM
Am primit manualul de la Bradutzu, l-am uploadat pe wetransfer.com, asa ca acum pot trimite linkul pe privat tuturor celor interesati. Spasiba Bradutzu ;).
As vrea sa dau in februarie examenul.Imi puteti da linkul pentru documentatie? email :eugen67tl@gmail.com
Multumesc anticipat

Vali

Salut si bun venit pe forum. Am trimis manualul de la bradutzu pe adresa de mail de mai sus.
Nu uita totusi ca materia de examen pentru categoriile D si C este pe site-ul ANR, aici (pe coloana din dreapta):
http://www.rna.ro/servicii/Personal%20Navigant.html
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radu_d


eugen67tl

Citat din: Vali din Ianuarie 17, 2014, 02:19:30 PM
Salut si bun venit pe forum. Am trimis manualul de la bradutzu pe adresa de mail de mai sus.
Nu uita totusi ca materia de examen pentru categoriile D si C este pe site-ul ANR, aici (pe coloana din dreapta):
http://www.rna.ro/servicii/Personal%20Navigant.html
Multumesc pentru primire,va urmaresc de ceva timp si recunosc ca mi-au fost foarte folositoare subiectele de pe acest forum.Am descarcat si materia de pe site-ul ANR si am inceput deja sa invat(e cam scurta perioada dar sper sa reusesc) :)