tratament /filtrare apa?

Creat de alex doaga, Martie 08, 2012, 06:23:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alex doaga

am citit pe forumuri ca lumea ia pe barca cativa litrii de apa de persoana/zi.

pentru delta aveti experienta cu filtre cu capsule ceramice de tipul msr?

http://cascadedesigns.com/msr/water-treatment-and-hydration/expedition-water-treatment-and-hydration/category

sau tablete de tip chlorine dioxide?


Vali

Din cauza ca distantele dintre localitati sunt usor de acoperit cu barca, si in localitati se gaseste apa potabila, n-am avut ocazia sau nevoia sa folosim sisteme de purificare a apei. Ar fi totusi interesant de discutat alternativele, mai ales daca avem printre noi pe cineva cu experienta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Diana a avut la TID 2009 un dispozitiv de filtrare.
Nu stiu insa, daca va putea raspunde, stiti ca s-a mutat in state de o luna.
Poate ne spune Adriana, ca au facut echipa impreuna.
Am inteles ca sunt foarte scumpe, nu stiu daca a gasit cineva necesar un asemenea accesoriu.

Mihaif99

#3
Citat din: alex doaga din Martie 08, 2012, 06:23:31 PM
am citit pe forumuri ca lumea ia pe barca cativa litrii de apa de persoana/zi.

pentru delta aveti experienta cu filtre cu capsule ceramice de tipul msr?

http://cascadedesigns.com/msr/water-treatment-and-hydration/expedition-water-treatment-and-hydration/category

sau tablete de tip chlorine dioxide?

Eu am cu amandoua (exact filtrul asta care e facut se insurubeaze la fix pe o sticla de plastic cat si cu pastilele). Dar folosesc filtrul mai mult pe rauri/lacuri de munte sa elimin perticulele in suspensie si protozoare ca jardia si alte cele...
Nu prea suport gustul de la pastilele de clor, asa ca mai bine fierb.

Problema e ca astfel de filtre se poate sa nu elimine chimicalele periculoase.
Adica vreau sa spun ca, puteti sa radeti de mine, dar in delta as cam cara apa.
Am baut cand eram adolescent apa din Dunare, asa cum curge ea, nefiltrata si am avut o pantecarita cu greturi, aproape doua saptamani. Si toti prietenii mei la fel!
La cate orase deverseaza apa in Dunare, nici la peste parca nu m-as prea incumeta, mai ales rapitor.


Ca sa revin, daca te decizi, filtrul e bun, are debit ok, al meu are un buretel de pre-filtrare ca sa protejeze filtrul principal. Si un flotor ca sa nu tragi apa de pe fund.  Buretelul trebuie curatat mereu. Apa o sa fie limpede cand iese din filtru, si in general o beau fara frica. Dar daca as trage de nevoie din Dunare, as fierbe-o.

Florio

Poate ne arati prototipul pe care il ai tu, Mihai. Un link sau niste caracteristici tehnice.
Stiu ca la instalatiile manuale de filtrare sau desalinizare trebuie sa pompezi, nu gluma :) . Iar cele cu debit mare sunt extrem de scumpe sau voluminoase.Incurca in ambarcatiuni mici sau caiace .

Am fost tentat sa iau asa ceva, dar in Romania n-am vazut utilitatea; cu 6 l de apa in caiac, rezolv doua zile de salbaticie si mai am rezerva. E greu ca in 3 zile sa nu poposesti intr-o civilizatie aproximativa, de unde sa faci plinul. In barca am avut mereu 80 l de apa de spalat si 24-30 l de apa de baut .
Nici Dunarea, nici Delta , nici Marea Neagra nu acopera distante suficient de mari pentru a ramane fara apa potabila .
Un dispozitiv fain care sa filtreze apa Dunarii scotand bere, ar fi totusi interesant :)   

Mihaif99

#5
LOL  bere  ;D


Cat despre filtru e exact ala din poza lui Alex, inclusiv culoarea:  MSR Miniworks

http://www.mec.ca/Search/search.jsp?Ntt=msr+miniworks&N=10&gclid=CPTPns269q4CFcVgTAodtDk4vg

Dar asa cum zici, sunt 100% de acord cu tine, in RO cand e vorba de mers cu barca, nu prea e nevoie.

Nu il iau decat ca accesoriu cu barca, dar niciodata nu am avut neviue de el. Cand mergi insa cu  rucsacul, si  trebuie insa sa cari apa in spate, face toti banii. O observatie: intre timp au aparut altele mai usoare si mai shucare, dar nu mai sunt la curent. Al meu inca merge ca in prima zi. Un element de filtrare nou e 30$, iar un pre-filtru 5 microni e 15$, Pre filtru nu am cumparat, asa cum spuneam, al meu are buretel in varful furtunului unde e arcul ala, si buretelul filtreaza suficient de bine particulele mai mari, protejand astfel filtrul principal.

Laurentiu N.

Si eu sant interesat de niste imagini,dar nu cu filtrul,ci cu Mihai dupa ce a consumat apa filtrata  ;D Dunarea este principala cale navigabila a tarii.Numai in Galati sant cateva deversari de ape uzate menajere,una [cea de langa bac]are vreo 2 m diametru. Nu cred ca este mizerie inchipuibila care sa nu curga pe acolo.Asa cum spuneam intr-un alt topic,pe firele pescarilor raman peruci"de .....
Afluentii ,precum Siretul,aduc in fiecare an animale domestice moarte. Toate substantele folosite in agricultra ajung mai devreme sau mai tarziu in Dunare.
Mai e si poluarea industriala,nu cred ca stiti cum miroase vara la deversarea pe care o face fabrica de conserve din Galati.
Am vorbit doar de un oras ,dar Dunarea strabate mai multe tari !!!
In zona unde m-am mutat eu ,apa de la canal e extrasa din puturi de mare adancime si chipurile" periodic verificata.Am cumparat un filtru ce se monteaza pe conductele de sub chiuveta si dupa primele pahare consumate mi-au trebuit aprox. 20 de zile pentru ca digestia mea sa se aseze pe baze solide'.Am revenit la apa imbuteliata chiar daca nu sant deacord cu tipul asta de afacere".
Sa nu uitam totusi romanii si canadienii [Mihai] inteleg complet diferit termenul "ecologie". Apa la bidon nu e scumpa si nu cred ca merita riscul  :)

pacxxx

Salut,

Am avut la un moment dat aceeasi dilema si din aceeasi cauza - lenea de a cara apa pe munte.
Puteti sa va aruncati un ochi si la Katadyn, sunt printre cei mai buni (daca nu cei mai buni) la sisteme de filtrare si au atat modele de expeditie cat si ultra portabile.

Diferenta de MSR este data de fiabilitatea superioara si usurinta mentenabilitatii in teren.

Un model consacrat pentru rucsac ar fi Katadyn Hiker (si varianta mai noua Pro), un exemplu de pret aici: http://www.amazon.co.uk/Katadyn-8013829-Hiker-Water-Filter/dp/B000P9ERG4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1334139334&sr=8-1

Unul din modelele de top ar fi Katadyn Poket, cred ca singurul filtru care are o garantie de 20 de ani, exemplu de pret aici: http://www.amazon.co.uk/Katadyn-2010000-Pocket-Water-Filter/dp/B000RZEJPU/ref=sr_1_1?s=sports&ie=UTF8&qid=1334139766&sr=1-1

Exista si modelul insurubabil pe sticla, Katadyn Vario, dar de care lumea se plange ca ar trebui curatat mai des si ca mai apar rateuri din cauza pompei cu dublu piston, exemplu de pret aici: http://www.amazon.co.uk/Katadyn-8014932-Vario-Water-Filter/dp/B000RZHU9C/ref=sr_1_5?s=sports&ie=UTF8&qid=1334139766&sr=1-5

In urma unor cercetari destul de atente am mers pe katadyn hiker, considerand ca este suficient pentru nevoile mele si anume sa poata furniza apa pentru 1-2 oameni lejer si fara multa munca fizica, adica sa aiba un debit bun comparativ cu dimensiunile lui si calitatea filtrarii raportat la un pret corect. Deasemenea am preferat elementul filtrant cu carbon activ din cauza ca ar mai imbunatati un pic gustul apei, fata de ceramic care nu are nici o influenta asupra acestuia.

Afirmatiile de mai sus reprezinta parerea personala, nu am nici o legatura cu acest producator. Oricum, prietenul google poate completa, confirma sau infirma cele spuse mai sus. :)

Sa vina vara!

Mihaif99

#8
Si mai important este sa il folosesti. Adica sa nu iti cumperi echipament degeaba, mai ales echipament performant. Cum zice Pacxxx, exista si alte modele. Di experienta spun ca e destul de greu de ales un filtru bun. Il folosesti serios, merita ta iti iei cel mai performant model de pe piata. Il folosesti ca mine, la doua excursii pe an, apoi la iesitul cu barca, pentru urgente, nu prea merita sa iti iei ceva foarte scump.  Mini-works-ul din imagine e el cam mare si greu (in jur de 500 g cred), dar are un element ceramic mare, isi face treaba cu succes si e ieftin si fiabil. Adica daca apa arata ca ceaiul si o filtrez, la iesire este cristalina si transparenta. Multe filtre mititele si scumpe nu sunt in stare sa faca chestia asta, adica apa arata la fel de galbena la iesire ca si la intrare. Cand aud de un filtru mic si super performant (capacitate buna si filtrare buna) trebuie sa vad ca sa cred. Ceva ma opreste sa am incredere in modelele prea mici. De unde atata suprafata de filtrare intr-un filtruletz mititel, de unde capacitate? Cand pompezi 5-10 litri se vede diferenta. Dar asta e doar opinia mea si cinstit sa fiu prea multe modele nu am, prea incercat la prima mana.

Sa nu uit, apropos de pastilele cu iod, o alternativa ar fi sistemele cu ultraviolete care omoara bacterii si virusuri. Cred ca vor deveni din ce in ce mai ieftine si mai mici, mai ales cele cu LED-uri UV

Laurentiu, ai dreptate! Daca citesti aent vezi ca mi-am exprimat aceleasi temeri mai sus.

alex doaga

salut,
revin cu feedback.

depinde in ce luna faceti calatoria in delta. unele canale au apa limpede si apa este mai usor de filtrat.
pentru o barca usoara ca a mea, nu pot sa iau apa pentru 9 zile, prefer sa iau combustibil pentru motor.
sistemul de filreare pe care il folosesc acum are

1- filtrare primara ( peste noapte) cu un fel de soseta dubla din panza foarte densa, apa se aduna in galeata.
2- filtrare mecanica cu msr miniworks
3-tratament uv cu steripen

chiar si asa, filtrul ceramic msr necesita curatiri frecvente.

pentru iesirea pe mare nu am rezolvat inca problema obtinerii de apa potabila din apa de mare, dar nici nu am petrecut mai mult de trei zile de a lungul malului.
in mai am coborat de la sulina pana la perisor intr o singura zi, pe vant de larg.


DoiNomazi

#11
In Delta ne-am descurcat fara probleme cu o rezerva de 20 de litri de apa potabila (reimprospatata de la puncte aprent sigure) distribuita in doi "dromaderi" de 10 litri. Noroc cu berile de la Sf. Gheorghe... :) N-a fost nevoie de filtrare sau/si tratament si nici de hartie igienica suplimentara...

in alte situatii, unde n-a existat nici o sursa de potabila pe o raza de 50-60 Km, in oricare directie, sau cand stiam ca vom strabate 150-160 Km in 10 zile bazandu-ne exclusiv pe apa carata la bord, am carat 60 de litri de apa potabila in kayak (U-Boat) si, in mod exagerat si absolut inutil, peste 160 de litri de apa potabila in canoe... :)

Katadyn Pocket Water Filter este probabil cea mai buna pompa "de buzunar" distribuita pe piata. Face ce este menita sa faca si face bine. Suntem la a doua pompa de acest tip si n-as pleca nicaieri unde exista o sursa de apa dulce fara ea. Folosim un pre-filtru de carbune la ea pentru a proteja filtrul ceramic.

Exista si instalatie de desalinizare (rezonabila) facuta tot de ei, http://www.katadyn.com/usen/katadyn-products/products/katadynshopconnect/katadyn-desalinators-manual-survivors/katadyn-survivor-06/

Nu am desalinizatorul, nu l-am testat inca, dar pare potrivit ca sursa de urgenta pe parcursul unei traversari, sau intr-o tura costiera in zone fara apa dulce.

In rest, unde este oarece sursa de apa dulce, ce a mai sigura ramane fierberea pentru  "deparazitare", urmata de o simpla filtrare mecanica pentru impuritatile insolubile. Cu tratamentele chimice, desi nu le contest eficienta, nu ma impac datorita gustului. Daca tot e sa beau "otravuri", am meniul meu.. :)

In conditiile in care exista spatiul de transport/depozitare necesar, cel mai bun sistem de filrare de care stiu este http://www.amazon.com/LIFESAVER-Systems-Capacity-Filtering-Jerrycan/dp/B005FDCXL6/ref=sr_1_1/189-6018231-4548360?ie=UTF8&qid=1442380714&sr=8-1&keywords=jerry+can+water+filter

Il voi testa cu prima ocazie de iesire si, daca va intereseaza pe careva, voi posta un raport. Au si un fratior mai mic de 6 k litri si unul de 4 k litri.

Cele bune.
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

DoiNomazi

#12
Sariti subiectul daca nu sunteti interesat de filtrul "Life Saver".

Am promis ca revin cu un raport sumar. Bidonul (jerry can) de filtrare de la Life Saver face bine ce se spune ca trebuie sa faca. Este un produs asamblat si finisat industrial cu componente ce par ca vor rezista ceva timp. Am filtrat doar apa din acvariul pestilor, neschimbata de 5 saptamani. Am baut cu placere apa cristalina, putin cam caldutza. Apa filtrata nu are gust, miros, culoare, sau particle insolubile, in ciuda tratamentului chimic cu tot felul de porcarii care conditioneaza apa pesilor. Dincolo de actiunea filtrului propriu-zissi-a facut datoria si filtrul aditional de carbune.  In principiu, Life Saver-ul se poate utiliza cu incredere si cu "fluidul" extras direct dintr-o hazna, dar am sarit peste testul asta din motive de logistica.

Producatorul indica ca pot filtra 20,000 litri cu cartusul instalat si inca 20,000 litri cu cartusul de rezerva. Pacat ca nu produce si bere, sau Red Bull...

Au inclus in pachet si un cap de dus cu furtun pentru ca la pompare apa din canistra va fi presurizata si pot face dus. Mi se pare aiurea sa folosesti un filtru de performanta (15 nanometri / 0.015 microni) ca dus, dar este usor de imaginat englezul care a venit cu ideea.

Datorita volumului ocupat si al greutatii, bidonul de filtrare "Life Saver" pare bun pentru calatorii cu masina, sau canoe, sau o barca. Nu pare sa incapa in nici un kayak si in mod sigur nu e facut pentru ranitza pe poteca.

Pana la prima iesire unde poate fi utilizat, imi desfac o bere rece.

Over and out.
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320