Filler

Creat de EuEugen, Martie 20, 2012, 05:07:16 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

EuEugen

Aveti idee de unde se poate cumpara "silica" si "phenollic micro balloons"? Sau, cu ce se pot inlocui?

Vali

Salutare, un silicat cu denumirea comerciala Orisil este comercializat de Polydis. Necazul e ca nu se vinde decat la sac de 10 kile, iar pretul pe sac e de 85 de euro + tva. O solutie ar fi asocierea mai multor barcagii la achizitia unui sac.
Parca si Rompolimer avea in oferta silicat, trebuie intrebat.

Despre alte tipuri de filler (microfibers, microbaloons etc), aveam undeva website-ul unui grec, care vindea orice filler, rasina, tesatura etc, la cantitati mici., la preturi asemanatoare celor de la Polydis. Avand insa in vedere situatia de la ei din tara, nu stiu daca e o idee buna sa se dea comanda pe net, platind in avans pentru o marfa ipotetica. La o adica, s-ar putea face o comanda pentru o cantitate mica. Am sa caut adresa grecului si am s-o postez.

Oricum, daca exista posibilitati si cantitatea necesara e mica, cea  mai buna treaba e sa se ia direct de la un dealer West System, avand cea mai calitativa gama de fillere.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bogdanbuciu

euro-plastic lucreaza cu aerosil, daca suni dinainte sa treci pe la ei cu o zi doua poti cere directorului adjunct (cristi militaru) sa te ajute cu o galeata(15l) de aerosil, care inseamna cam 0.8-1kg de produs. Eu am dat parca 80RON pe o galeata.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

EuEugen

Citat din: bogdanbuciu din Martie 20, 2012, 08:34:05 AM
euro-plastic lucreaza cu aerosil, daca suni dinainte sa treci pe la ei cu o zi doua poti cere directorului adjunct (cristi militaru) sa te ajute cu o galeata(15l) de aerosil, care inseamna cam 0.8-1kg de produs. Eu am dat parca 80RON pe o galeata.

Multumesc pentru informatie, am cumparat aerosil. Nu imi este insa foarte clar cum se foloseste. Stiu ca se amesteca cu rasina, dar nu stiu cum (in ce proportie, daca se amesteca doar cu rasina sau si cu intaritorul etc.). Ceva sfaturi de la cei care l-au folosit deja?

bogdanbuciu

la rasina poliesterica nu stiu cum se foloseste, dar eu la epoxidica l-am folosit dupa ce am amestecat resina cu intaritorul, iar cantitatea este in functie de cat de gros iti trebuie amestecul. Agentii de ingrosare nu intra in reactie doar ingroasa deci nu este o proportie fixa. Ce am observat eu, si prietenul Radu cand ii faceam barca, este ca oricat de mult il ingrosi, cand il pui in opera el tot se va scurge incet incet, chiar daca in pahar pare ferm.


Ai luat de la europlastic? Daca da, care mai e pretul?
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

EuEugen

Citat din: bogdanbuciu din Martie 21, 2012, 11:35:42 AM
la rasina poliesterica nu stiu cum se foloseste...
Ai luat de la europlastic? Daca da, care mai e pretul?

Da, de la EuroPlastic, m-a costat 70 lei.  Si eu tot cu epoxy o sa il folosesc.