Lasare la apa in zona Maliuc gorgova

Creat de adytimofte, Aprilie 05, 2012, 02:28:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adytimofte

Stie cineva daca e osibil sa las barca la apa in zona Malic -Gorgova
Exista in zona respectiva vreun loc in care sa fie posibil accesul auto pana la apa sau macar vreo rampa mecanica un soi de lift?
Anul acesta nu mai vreau sa platesc parcare si lasarea la apa ca anul trecut 350 ron plus benzina pana la gorgova....
Prefer sa merg pana acolo cu masina
Problema e ca nu stiu daca exista acces la apa in zona respectiva
Rog pe cei care au habar sa ma informeze si pe mine
multumesc anticipat!

Ciby

Exista o rampa la Maliuc, dar este folosita pentru accesul pe un bac micut, de traversare a senalului. Problema esta ca in apa se termina brusc si nu stiu care este adancimea.
Daca apa e scazuta, inaltimea marginii rampei fata de apa este de vreo 40 -50 cm. In perioadele cu apa mare ar merge lansata barca pe acolo, dar este foarte riscant. Panta este cam abrupta si daca ai derapat risti sa scoti masina cu scafandrii din Dunare. Ma trec fiori cand ma gandesc.
Din cate am inteles ai o barca maricica cu motor de 75, nu prea te-as sfatui.
Dar poti incerca la Nufaru. Iesi mai ieftin daca lasi masina la un localnic iar locuri in care sa bagi peridocul in apa se gasesc, pe langa bac.

ss

Ciby are dreptate, pentru 5 l de benzina nu merita sa rupi masina si mai ales peridocul, care orice s-ar zice, nu are fiabilitatea necesara offroadului pana la Gorgova, lasi barca la apa la bacul de la Nufaru fara probleme.

corsarul

#3
 Drumul si accesul pana la Gorgova incepe cu traversare cu bacul pe la Nufaru si apoi vreo 25 de km pe un drum extaordinar de... prost,si cand zic prost ganditi-va la ce este mai rau in materie de gropi, santuri,buturugi....Cine se incumeta va avea de mers cam 2h30min. pe diguri,pe camp si prin praf si daca ploua prin noroi. Ultima data am ratacit drumul si am loat-o printr-o liziera care culmea m-a scos mai aproape de destinatie si mai putin zdruncinat .In sfarsit Gorgova se prezinta ca o comunitate de oameni simpli.Mai nou au fost cumparate parcele de teren de catre unguri din..... Ungaria,si de aceea se vorbeste mult ungureste.Ideea ar fi ca:aici este o liniste deplina , o frumusete salbatica si un amalgam de vietuitoare ;cai salbatici,porci la fel de salbatici,pasari de toate neamurile etc.La 2sau 3km mai departe de Gorgova "drumul" se intrerupe si accesul se mai poate face doar pe apa !
Undeva la vre-o 3 sute de metri ,mai sus de cimitirul  din Gorgova este un loc unde poti da barca la apa !...asta daca te risti cu masina pana acolo !
Uite si o poza de cand am fost ioo cu barca..... de la locul cu pricina !

love delta

este drum de la nufaru pana la partzani-gorgova dar nu pe ala pietruit ci pe camp pe langa liziera.daca intrebi localnicii iti vor arayta drumul cel bun.si la nufaru nu platesti lansarea la apa. :)

Ciby

Pe Corsarul vreau sa-l contrazic putin la afirmatia "....Cine se incumeta va avea de mers cam 2h30min. pe diguri,pe camp si prin praf si daca ploua prin noroi...". Daca ploua si te prinde intre mila 26 si mila 29, esti mancat. Mila 26 este la statia de pompare iar mila 29 la caminul de copii, drumul pe dig este jalnic (nu gasesc alt cuvant mai greu) iar drumul ce se face prin fostele bazine piscicole e tot la fel. De cate ori nu am ocolit prin lanul de porumb cate o baltoaca din care na-s mai fi iesit.
Niste prieteni se intorceau de la Maliuc si i-a prins ploaia in acea zona. Erau cu o Dacie papuc cu 5 locuri. Au impins 5 ore la ea pana au ajuns la pensiunea de la mila 29, unde au si innoptat. Propietarul n-a vrut sa-i primeasca dupa ce i-a vazut in ce hal erau, cu noroi de la unghiile de la picioare pana in crestetul capului. Dupa ce s-au spalat in dunare si si-au schimbat hainele afara, a consimtit. Era inceputul lui aprilie.
Si pe mine m-a prins odata ploaia in bazine, numai ca atunci cand a inceput am vazut si plopii de la 29 si am mers doar vreo 4-500 de metri pe o mazga bestiala. Aveam si peridocul si barca unui prieten (o copie dupa o egreta). Norocul a fost cu pasunea din spatele Partizani-ului unde am mers pe iarba si apoi am iesit la dig pe o ulicioara. A fost cat pe ce.

adytimofte

Va multumesc de sfaturi!
Calitatea drumului nu imi e necunoscuta L-am parcurs cu mai multe masini in anii anteriori
Daca e plouat proaspat sau e vremea de ploaie nici nu ma gandesc sa incerc
Eu anul acesta voi veni cu un wv lt 33 cu lada in spate
In lada (care este si basculanta)pun peridocul si bagajul
Daca pot inainta pana la maliuc e ok las masina la cineva si continuicu barca
Daca nu ma opresc mai inainte si gasesc eu o casa de om sa las masina contra unui pret normal
Oricum tarifele de parcare si lasare la apa anul trecut m au costat 400 de lei
Prefer sa pun benzina de banii ashtia
Tot ce mi trebuie e un loc in care sa ajung la apa cu masina

Ciby

Unde te-a costat 400 lei?
Cate kg are barca?
Si cum este treaba cu peridocul in lada? Nu inteleg!
Uite o ridicare intr-un loc neamanajat, loc prin care dealtfel am si lansat-o:



Alta varianta ar fi din Murighiol prin Crisan. La Murighiol rampa este free iar in zona sunt cateva parcari, sau vorbesti cu Traian, propietarul pensiunii de la intrarea in localitate, este mai ieftin si iti ia masina de la rampa la ducere si ti-o aduce la intoarcere. Eu asa am mai facut, la sugestia lui Byteworks. Exista si pe acest forum si pe celalalt, topicuri cu locuri de dat barca la apa. Daca ai informatii le poti posta.

adytimofte

la tulcea m-au costat 400 de lei serviciile de lasara la apa cu masina mea si scoatere tot cu masina mea
de asemenea stationarea masinii si peridocului in curtea lor 10 zile
Acum am un wv lt 35 cu basculanta
Lada are in total 4,5m cu tot cu lift (partea din spate care ma ajuta si la incarcat)
Ideia e simpl:
1 basculez la 30-40 de grade
2 ridic botul peridocului in bascula pana sus (cu un vinci )
3 cobor bena la loc
4 agat nuca peridocului intr o bila pe care o am prinsa in bena
5 ridic rampa de incarcare pe care stau rotile peridocului pana vand incepe sa lucreze suspensia acestuia
6 plec la drum
Fac asta pt ca la o autoutilitara de 3,5 tone nu am voie cu b ul sa mai tractez nici macar un carucior de butelii :)