Bun si ieftin

Creat de Mihaif99, Aprilie 30, 2012, 05:44:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

#60
Pentru indeletniciri casnice folosesc un set Giesser nu am ce sa le reprosez cu acesta am taiat la carne de mi-a venit rau.Sunt la fel de ascutite ca in ziua cand le-am luat,imi este frica sa le mai ating taisul.Apoi Symfoni efectiv il port cu mine cand sunt in deplasare numa despart de el si nu il feresc de nici o sarcina in afara de aruncat la tinta si alte trubuslucuri...Un altul este cutitul de voiaj cum ii spun eu tot timpul cu mine bagat la toate treburile de la desizolat la curatat fructe :) .
Mai am in masina un Mora nu stiu exact modelul , tot pentru outdoor nu pentru alte activitati si inca unul utilitar cu lama scurta pus langa sofer pentru
urgenta-elliberare mai bine spus,spart geamuri taiat centuri......
Mai am un ULU,un Ballisong primit de la filipinezi facut din otel de rulment si maner din os.... cu marginile din bronz.
Nu gasesc briceagul Kudo chiar vreau sa ti-l arat pentru ca multe a tras si se comporta exceptional si acum,nu stiu ce otel sa folosit la prelucrarea lamei dar este foarte dur,trebuie sa  fac o intrunire de familie si am sa il gasesc.
In barca am un alt arsenal dar printre altele se remarca un Helle pentru filetat,al meu cutit de suflet.
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#61
Citat din: Intersect din Decembrie 01, 2013, 09:04:23 PM
Pentru indeletniciri casnice folosesc un set Giesser nu am ce sa le reprosez cu acesta am taiat la carne de mi-a venit rau.Sunt la fel de ascutite ca in ziua cand le-am luat,imi este frica sa le mai ating taisul.Apoi Symfoni efectiv il port cu mine cand sunt in deplasare numa despart de el si nu il feresc de nici o sarcina in afara de aruncat la tinta si alte trubuslucuri...Un altul este cutitul de voiaj cum ii spun eu tot timpul cu mine bagat la toate treburile de la desizolat la curatat fructe :) .
Mai am in masina un Mora nu stiu exact modelul , tot pentru outdoor nu pentru alte activitati si inca unul utilitar cu lama scurta pus langa sofer pentru
urgenta-elliberare mai bine spus,spart geamuri taiat centuri......
Mai am un ULU,un Ballisong primit de la filipinezi facut din otel de rulment si maner din os.... cu marginile din bronz.
Nu gasesc briceagul Kudo chiar vreau sa ti-l arat pentru ca multe a tras si se comporta exceptional si acum,nu stiu ce otel sa folosit la prelucrarea lamei dar este foarte dur,trebuie sa  fac o intrunire de familie si am sa il gasesc.
In barca am un alt arsenal dar printre altele se remarca un Helle pentru filetat,al meu cutit de suflet.

Cel din prima poza e un bonning knife (cutit de dezosat) profesional. Am ceva similar dar cu lama drepta. Al meu e un "F Dick straight bonning knife"
Al doilea e un utilitar cu o forma favorita pentru bucatarit  Cold Steel Roach Belly este cam la fel. Tot la fel este si Shun-ul meu de bucatarie de zi cu zi. Faza este ca eu prefer lama subtire la un astfel ce cutit. E super forma, pt tocat legume si taiat chestii pe un blat de lemn.
De al treilea deja stii ce parere am - exact utilitatea pe care o descrii. E universal. Daca as alege un cutit favorit, asa ceva as alege.

Am si eu un ballisong. Este singurul tip de cutit interzis in Canada. Al meu e luat de pe langa Gara de N  ;D. E facut din otel de scule, are lama de 3.5 mm grosime, super solid (rigid) deschis, si a trecut ptin multe. Inclusiv roti de TIR   ::) . Excelent cutit, dar e cutit de scandal.

Hmm... vad ca la cutite avem preferinte comune.  Utie ce iti sugerez. Cand mai reusesti sa iesi din tara, ia-ti un "Husqvarna Carpenter's Axe". Trebuie sa coste undeva sub 50 EUR.  Nu zic sa nu iti iei cutitul mare dorit, dar ca sa ai termen de comparatie la cioplit. Daca nu iti place vinzi Husqvarna imediat.   
Alex ala cu sit-ul http://miculmester.blogspot.ca , care face kukse si linguri  nu foloseste decat fierastrau, toporisca, cutite pukko, apoi dinalea curbate, si mai foloseste cutitul ala de tamplar, cu doua manere si lama in mijloc, nu stiu cum ii zice.

Mihaif99

#62
Revenind la topic, cocmai mi-am luat o (alta) lanterna de cap

Se numeste Energizer Hardcase professional. Am cumparat modelul de 160 lumeni Faza mare, si 20 lumeni faza scurta.

Nu e o lanterna usoara, dar are 3 baterii AA (nu AAA)  Are 8 ore de viata pe faza mare -zic astia- si are un difuser, care se pune peste LED-uri ca sa imprastie lumina. Este vorba geamul striat care se vede in poza. Difuserul se poate ascunde intr-o fanta sub reflector, daca vrei lumina mai focalizata. Mai are un LED Verde si doua rosii, pentru ca sa nu iti bubui viziunea nocturna.
Actionarea simpla, cu doua comutatoare, nu stai sa ciclezi la infinit.

Pretul e cam 30$, dar e super valoare, pentru cine are nevoie de lumina toate noaptea, sau ma rog, speologie, pescuit, mers cu bicicleta, chestii dinastea. Pe moment o folosesc ca sa vad ce se intampla pe gratar.

Captan

La mine a venit Mosu" mai devreme! Nevasta-mea a decis ca merit ceva bun la barca si uite asa m-am capatat cu un frigider pentru la vara (gasit la oferta la emag) de 45L, consum 47W la 220V. Cred ca se merita sa tii berea la rece vara,nu? ce ziceti?

Ciby

Sa-l stapanesti sanatos, si sa raceasca multe beri la vara pe apa!

Captan

Multumesc Ciby, poate bem impreuna!

byteworks

Sa-ti fie de ... rece! Pune si pentru Ciby si mine cate o bere acolo, cu etichete, pentru la vara.
Si sa fie la fel de bine primit (frigiderul) ca si Aurica lui Ciby   ;D

Captan

Multumesc Byteworks. Se rezolva!  Numai sa vina vara mai repede.

Ciby

Daca avem unde sa o racim, berea putem sa o aducem si noi. Veselie sa fie!
Byteworks, ma bucur ca ai prins ideea cu Aurica, dar imi pare rau ca nu ai apucat sa o pupi! Poate data viitoare te vei convinge si tu de "buzele fierbinti" ale Auricai!
Sa-mi dai pe PM adresa ta, ca vreau sa-ti trimit un DVD cu ceva filmari din delta. Sunt cateva scene unde apari si tu calare pe Bouboulaki!

byteworks

Ei putin tot m-am imprietenit cu Ms. A dupa debarcarea la primul loc de campare. Am trimis adresa!

Intersect

Salut Mihai pana la urma mi-am luat cutitul Cold Steel Ti-Lite 4" arata bine sunt curios cum o sa se comporte in exploatare.Vreau sa imi fac comanda de o piatra ce sugestii imi poti da?Eu am gasit-o pe asta http://www.amazon.com/Japanese-Professional-Knife-Sharpening-Sharpener/dp/B000UZET0M/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1394219290&sr=8-5&keywords=sharpening+stone
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#71
Citat din: Intersect din Martie 07, 2014, 09:13:39 PM
Salut Mihai pana la urma mi-am luat cutitul Cold Steel Ti-Lite 4" arata bine sunt curios cum o sa se comporte in exploatare.Vreau sa imi fac comanda de o piatra ce sugestii imi poti da?Eu am gasit-o pe asta http://www.amazon.com/Japanese-Professional-Knife-Sharpening-Sharpener/dp/B000UZET0M/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1394219290&sr=8-5&keywords=sharpening+stone
Salut Intersect. Eu nu prea sunt asa de consvins apropos de pietre absolut speciale si cu calitati miraculoase.

Un smirghel de 600, apoi unul de 1000 fac o treaba minunata. Oglinda. Eu ma opresc la 600 pt ca nu imi pasa.
Ba chiar am folosit si pietre diamantate, cand lama e bulita, ca de exp hultaforsul care e rulat un pic. 
Acum, pentru bucatarie, folosesc o piatra cu granulatie 250 si 500, oil stone, pentru ascutit dalti. m-am costat doar 10$  o ud insa, pentru ca nu imi place sa lucrez cu ulei. Face o treaba excelenta

Cutitul din mijloc e cel pe care l-am facut eu. l-am built un pic, dar a fost prima incercare
Hultafors-ul e cel pe care l-am ascutit excusiv la mana si poti sa te razi cu el.  Mora 2000 si cutitul facut de mine sunt ascutite pe masina.


Intersect

Multumesc de indicatii ma duc azi sa imi iau smirghel si ma apuc de ascutit.Vroiam sa comand de pe Amazon pentru ca pe viitor vreau sa fac o comanda mai serioasa si nu vroiam sa uit nimic.
Foarte tare cutitul pe care l-ai facut,acum ca ai experienta sunt curios cum or sa arate modelele viitoare.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Cred ca nu postez unde trebuie...

Damasc din 192 de straturi cu lungimea de 22,5 cm, lama de 10 cm, latimea lamei 3 cm si grosimea de 4 mm. Garda de alama si maner din corn de bivol african.
Born to fish,forced to work!!!

corsarul

Colegul nostru Dan Dragos...concitadin de-al meu....lucreaza niste cutite frumoase...
-Hai Dane !...Curaj !  ;)