Bun si ieftin

Creat de Mihaif99, Aprilie 30, 2012, 05:44:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

#30
Alte casti superbe care se gasesc si In Romania cam la 160 RON

Samson SR850 

MERITA! Arata ca o copie fidela de AKG studio 240, dar sunetullllll   suuuneeetullll. Ahhhh
Se compara lejer cu casti la 150-200$  ca Audiotehnica M50 sau Philips Cityscape Downtown.

Nu le mai pot da jos


Mihaif99


Mihaif99

#32
Ca sa revenim in topicul de fata, o postare de pe Barcaholic mi-a adus aminte de niste unelte superbe calitativ si un pret cat se poate de decent.
Este vorba de binecunoscutul cutit. Oricine petrece cat de cat timp in natura cu barca sau altfel stie ca la un moment dat ai nevoie de un cutit ca unealta: vrei sa tai o parama, o bucata de lemn, ai de facut o gaura in ceva, etc.
Niste cutite exceptionale, concepute pentru a fi colosite ca unelte de folosinta generala sunt cutitele suedeze Mora in special si Hultafors. Lamele acestora vin fie in combinatia carbon steel, fie ca stainless steel cu continut inalt de carbon, astfel incat calitatile excelente ale cutitului se pastreaza. Preturile lor sunt intre 10-15 EUR pentru majoritatea modelelor utilitare de la aceste firme.
Sistemul de acutire este scandi grind, ceea ce permite intretinere usoara. Nu stiu care ar fi dezavantajele unui astfel de cutit.

Favoritele mele:
Mora 2000 (imi place forma), Mora Ccout (ultausor), Mora Swedish Mil. (bun si ieftin - perfect as zice). Mora Robust HQ (ultra solid)
Hultafors RFR, pentru ca e in cutit utilitar high carbon stainles steel, super bun, solid si ieftin totodata. Acesta e fabricat insa in Taiwan
Banho 2444 Care e de fapt un Mora Clipper (otel suedez) si costa sub 10 EUR

Intersect

#33
Salutare,daca se vorbeste despre nordici si cutitele lor dupa multe incercari am ales ca si cutite preferate marca norvegiana HELLE,am ales si am testat mai multe modele care m-au satisfacut total.Imi aduc aminte cand mi-am luat primul cutit de la ei m-au indemnat sa il folosesc  nu sa il tin in casa pentru ca este un cutit de lucru nu de afisat.De unde si deviza lor 'There are no shortcuts to perfection'.
Ca si cutit preferat folosesc un cutit cu lama scurta simfony gravat pe lama cu numele insulei Jan Mayen locul de unde l-am cumparat,lama este fabricata dintr-un metal exceptional garantat pe viata.http://www.helle.no/products/knives/symfoni/
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#34
E superb Helle simfoni, are exact forma care imi place. Scandi grind, lama un pic mai plina, nu e exagerat de gros, e pe gustul meu. Nu e ieftin, dar nici exagerat de scump. Adevarul ca arata ca o bijuterie. Eu nu prea l-as folosi la gradinarit. cu manusile pline de nisip si noroi.

Mora utilitare sunt bune si, nu prea sar de 10-15 EUR, iar Banho 2444 si  Hultafors costa sub 10 EUR, si nu iti pare rau de ele.

Acum trebuie sa imi fac rost de un Helle  !

Intersect

 Cred ca o sa iti pot face eu rost de unul,in Octombrie o sa il ai,pentru ca anul asta am sa ii vizitez iar pe norvegieni,eu planuiesc sa imi iau un cutit pentru filetat Steinbit,sper sa il gasesc.
Singurul dezavantaj pentru mine in privinta cutitelor Mora este ca lama se toceste foarte repede trebuie ascutit foarte des,metalul cutitelor Helle este superior fata de cel de la Mora si diferenta de pret nu este signifianta.
Este prima oara cand un vanzator ma indemnat folosesc intens un produs si sa ii descopar calitatile,nu conteaza noroi,apa sarata,grasime animala sa nu il menajez.
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

Citat din: Intersect din Mai 30, 2013, 06:35:19 AM
Cred ca o sa iti pot face eu rost de unul,in Octombrie o sa il ai,pentru ca anul asta am sa ii vizitez iar pe norvegieni,eu planuiesc sa imi iau un cutit pentru filetat Steinbit,sper sa il gasesc.
Singurul dezavantaj pentru mine in privinta cutitelor Mora este ca lama se toceste foarte repede trebuie ascutit foarte des,metalul cutitelor Helle este superior fata de cel de la Mora si diferenta de pret nu este signifianta.
Este prima oara cand un vanzator ma indemnat folosesc intens un produs si sa ii descopar calitatile,nu conteaza noroi,apa sarata,grasime animala sa nu il menajez.

Multumesc, esti un super om ca de obicei, mai mult de jumate de punctele de karma ti le-am dat cand ti-am citit povestirile. Nu m-am inselat. Sunt foarte impresionat... serios.  M-am uitat dupa Helle. Exista si pe Amazon.com, dar chiar si pe Amazon.ca.

Nici nu stiu ce sa aleg intre Symfoni Harding Eggen Harmoni, sau chiar Hellefisk sau Viking. Imi plac toate.

Symfoni
http://www.amazon.ca/Helle-88-Symfoni-Knife/dp/B00025ZCVA/ref=sr_1_8?ie=UTF8&qid=1369891610&sr=8-8&keywords=helle+knife

Viking
http://www.amazon.ca/Helle-96-Viking-Knife/dp/B0046WLOYE/ref=sr_1_15?ie=UTF8&qid=1369891485&sr=8-15&keywords=helle

Toate cele bune! Si countinua sa postezi cu lux de amanunte :) Ai mai multi cititori decat crezi.

Intersect

 Multumesc mult,tarziu mi-am amintit ca nu mai stai in Romania.....
Depinde pentru ce vrei sa il folosesti,Harmony imi place mult mai ales husa este fenomenala,ce atentie la detalii,Viking este iar un cutit cu lama scurta special pentru a fi folosit in natura.Un alt cutit facut pentru a fi folosit in lungile excursii in natura este Lappland o adevarata maceta contemporana.
Preturile de pe Amazon spre surprinderea mea mi se par cam mari eu am dt mai putin pe ele,mai ales Symfoni a costat mai putin de 50 de Eur,intradevar depinde de lama sunt si mai scumpe dar nu depasesc 80 de Eur.
Stai cumva in Vancouver,eu pe 6 Iulie am sa fiu in Vancouver,poate cine stie ne vedem la o bere....
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

Din pacate stau in Ottawa. Sunt aproape 5 ore de zbor pina in Vancouver. As vrea eu sa stau in Vancouver sau in Victoria. Deh, vrabia malai vizeaza. Poate cine stie, si asa nu ne-am planuit vacanta, te tin la curent daca cine stie, se intampla sa ajungem pe acolo in perioada care sa includa 6 iulie.

Mihaif99

#39
Ca sa nu uit, exista si in Romania. Cam la 10EUR, cutitele Banho 2444, sunt de fapt Mora Clipper, sau Mora Companion. Inox suedez sandvik 12c27 care e mai misto decat orice inox german moale, ia muchie usor si taie brici. Generatii de utilizatori pot confirma calitatea. Nu sunt ele prea macho, dar sunt dimensiunea ideala pentru lucru iar de bune sunt FOARTE bune. Poti sa faci cu ele tot ce vrei, de la taiat parame, la cioplit lemn, curatat un peste, etc. Un pic cam scurte pt gustul meu pentru facut de mancare, dar merg si la asta, daca nu gatesti pt un batalion.

Exemplu: Bahco 2444 la 30 RON TVA inclus!
http://www.mirotek.bizoo.ro/vanzare/1550453/Cutit-utilitar-inoxidabil-Bahco-Suedia

Si... portocaliul e foarte misto la un cutit. Cine a folosit, stie.


modi

#40
Luati aminte ca va-nvat de bine ..... ;)

Am avut doua numere consecutive la Vodafone . In acelasi contract mai erau prinse telefonul sotiei si al baiatului . Concret , vorbim despre patru numere prinse intr'un singur contract . Contractul data din ..... 2002 !
Facturile veneau initial cu valori firesti . Coincideau sumele cu minutele vorbite si cu pretul acestora stabilit in contract . In perioada 2007 - 2011 profesia m-a facut sa depasesc de multe ori minutele . Ca atare cresteau si facturile . Cert este ca mergand treburile bine nu dadeam mare atentie sumelor . Sincer ... mi le permiteam . Dar totusi observam ca de la luna la luna cresc . Intai doua milioane , doua jumate , trei , patru , iarasi trei jumate , cinci , etc . Dupa niste criterii doar de ei stiute .

Se intra in criza , afacerile o iau in jos , facturile Vodafone tot in sus , tot in sus , de ziceai ca le stropeam cu apa viesi le hraneam cu carbunii din povestile cu Harap Alb . Suportam din ce in ce mai greu platile iar acasa se nasteau discutii aprige intre noi vis-a-vis de minutele pe care consideram ca le vorbim in plus . Cumva ajunsesem toti cu nervii la maxim ! Cam prin primavara lui 2012 sumele ajungeau la 7 - 8 milioane . Insa lovitura de gratie vine in Iunie 2012 cand mi se factureaza nu mai putin de ..... 1200 RON !!!

In cel mult zece minute de la momentul primirii facturii intram val-vartej in Vodafone - Valea Lunga , Militari sfidand plin de spume tonomatul ala retardoid de langa intrare care elibereaza biletele alea idioate de ordine emise dupa apasarea docil-slugarnic a unui tampit de ecran touchscreen care te intreaba impersonal " Care este scopul si durata vizitei dvs la Vodafone Romania ? " . O sarmana si nevinovata ticnita de pe-acolo incearca sa ma tempereze si sa ma invete cum ar trebui sa procedez sa mi se aloce atentia necesara . Iar astea in conditiile in care din vreo 4 operatori doar unul era ocupat cu un client . Izbucnesc turbat revizuindu-i acesteia criteriile bagarii-n seama a trecatorilor pragului agentiei respective :

- Mai fato , io-s acilea sa  reziliez contractul !!!!!! Ma fix pis pe tonomatu' tau de bilete de ordine !
- Dar cine sunteti dvs ?
- Sunt un tampit care va suporta de fo 10 ani !
- Adica ?
- Adica cum auzi ! Uite , daca vrei , frati-miu e ORL-ist ! Vorbesc cu el sa te preia fara bilet de ordine ! Gata , nu ca s-a ajuns la os , ci ati trecut de el . Azi reziliez contractul .

O lamuresc p-aia cine sunt , ii arat aberatia de factura , etc . Este dresata sa faca fata unei atare situatii si-mi este evident ca se straduieste sa o solutioneze  cu calm . Dar imaginati-va ce-a patit saraca cu mine . Repet , plin de spume , etalam cele mai sarcastice raspunsuri , o atitudine de dilau cu care n-ai cum s-o scoti la cap , un misto cras cu directa referire la lipsita de importanta a pledoariei ei , samd . Sfarseste prin a intelege ca nu are sanse in dialogul cu mine dar ma anunta candid ca cererea mea se poate solutiona in nu mai putin de 30 zile ..... Neavand alternativa accept . Semnez cererea de reziliere pentru toate cele 4 numere , iar pe unul dintre cele doua ale mele cer sa-l portez in Cosmote .... Semnez si plec in aceleasi spume cu care venisem .

Ei bine , in urmatoarele 30 zile singurul care nu m-a sunat a fost probabil directorul general al Vodafone . Zilnic ma sunau tot felul de idioate si de tampiti incompetenti de la Vodafone incercand sa-mi demonstreze ca alegerea mea , decizia rezilierii , era una gresita si ca viziunea mea asupra situatiei create este total eronata . O vreme am rezistat asaltului telefonic si raspundeam concis dar totusi civilizat . Dar in timp deja sfidam apelurile cu prefix de 0322 ... ... .
La un moment dat , in crize maxime fiind asteptand ziua 30-a ma suna un nr "civil" de Vodafone . Raspund :

- Da .
- Buna ziua , Florin Georgescu ma numesc . Sunt responsabilul contului dvs la Vodafone .
- Nu pe bune ? Zii , sa mori tu !!! Serios ? ..... Unde-ai fost , mah , zece ani ? Ce vrei ?
- V-am sunat sa va propun o noua varianta de contract .
- Nu , mersi . Cand aud de contract cu Vodafone m-apuca nervii de-mi vine sa bat babe pe strada ....
- Stati va rog , calmati-va ....
- Nu vreau !
- De ce ?
- Ca nu vreau !!!
- Uitati , cazul dvs a fost studiat , cererea dvs are temei justificat .
- Spune-mi ceva ce nu stiu .
- Haideti , va rog , n-o luati asa .
- Ca ce ? C-ai sa-mi mai trimiti vreo factura de peste 13 milioane ?
- Uitati , nu d-aia v-am sunat .
- Dracu te-a pus sa ma suni ? Ma doare-n cur de ce m-ai sunat tu .
- Mda .... vad ca sunteti foarte nervos deci ...
- Tu vrei sa fiu calm ? La 12 milioane factura , la ani de zile de abuz la adresa loialitatii mele , cum ai vrea sa fiu ?
- Stiu , aveti dreptate , dar ....
- Evident ca am dreptate . Iar acum am treaba . Pa .
- O secunda , va rog . Ascultati-ma ....
- .... Zii . Dar repede .
- Multumesc . Uitati , va putem recalcula facturile pe ultimele 12 luni .
- Mai baiatule , asta-i ipocrizie crasa ! Voua nu va e rusine privindu-va in oglinda cand va spalati pe maini dupa pipi ?
- Veti putea din diferenta rezultata sa beneficiati de serviciile Vodafone gratuit probabil pret de jumatate de an pana se amorseaza diferenta rezultata din recalculare .
- Nu .
- Stati ! Client fidel fiind atatia ani va putem oferi patru telefoane la alegere marcile Nokia si Samsung .
- Nu .
- Avem acum o varianta de contract extrem de avantajoasa pt dvs .
- Nu .
- Stiti , ....
- Bai trai-ti-ar , nu ti-e clar ca orice-mi spui tu acum io raspund invariabil cu NU ?
- Vad , dar nu inteleg de unde atitudinea asta a dvs .
- Nu vezi ??
- Nu .
- Inseamna ca esti total tampit ! Cum dracu' po' sa spui ca nu-ntelegi de unde atitudinea mea ?? Am cerut reziliere , aia vreau ! Daca odata mai rostesti CONTRACT m-apuc si te-njur !
- In fine , va simt nervos . Am sa revin maine cu un telefon .
- .... Treaba ta . Nu-ti garantez nimic frumos .......

.................................................

--- Va urma ---

Intersect

@Mihai ar fi foarte tare sa ne vedem,sper sa gasesc si un magazin cu articole de pescuit sa ma aprovizionez pentru Alaska am vazut poze cu ceva monstrii de am ramas inmarmurit.Cand am biletul de avion iti spun exact cand ajung poate ne nimerim.
@Modi foarte tare dom'le , mai vrem :)
Born to fish,forced to work!!!

modi

Citat din: Intersect din Iunie 02, 2013, 09:10:30 AM

@Modi foarte tare dom'le , mai vrem :)

Luati aminte ca va-nvat de bine .....

- partea a doua -

.............................................................

Dupa ce-mi futizeaza asta nervii raman in atelier comentand discutia cu toti amicii mei . Printre astia-mi calca pragul in acea dupa amiaza Vali Bucoveanu , fost coleg in echipa de arbitraj . Dupa ce-mi vars nadufu' si fata de el il vad zambind idiot . Evident ma enerveaza :

- Tu ce PLM razi , mah ?
- Pai rad , ca sunteti tampiti .
- De ce suntem , mah , tampiti ?
- Dracu va pune sa aveti abonamente la Vodafone ?
- Sanchi , ca tu n-ai abonament ! Toata ziua stai cu telefonu' la ureche .....
- Da , da' n-am abonament . Am cartela .
- Pai si cum PLM vorbesti tu de pe cartela toata ziua ?
- Pai baaaaah , am cartela cu ..... 10 000 de minute in retea si cu 40 in alte retele !!!
- Cum , mah , 10 000 de minute ???????
- Cum auzi ! Sau nu procesezi cifra ?
- Pai si cat te costa , mah , "milioanele" astea de minute ?
- ... 5 euro pe luna .
- Du-te dracu . N-are cum .
- Vrei sa vezi ?
- Da , vreau sa vad !

Formeaza asta *123 # si ii vine cel mai tembel SMS posibil din istoria cunoscuta de catre mine despre telefonie mobila : "La data de 20 Iunie 2012 mai aveti 9735 de minute sau SMS in retea , 35 minute nationale . Mai beneficiati si de bonusul de 25 minute in retea pana la data de 06 Iulie 2012 ."
Vad stele verzi !!! Imi vine sangele pe ochi , m-apuca toti nervii , etc ..... Cum e , mah , posibil ca la 10 000 de minute sa-i mai dea inca 25 drept bonus ??? Ma simt la Camera Ascunsa . Bucoveanu rade cu lacrimi si-mi reaminteste ca-s tampit ..... Din nefericire n-am cu ce-l contrazice . Nu-mi doresc decat sa se faca maine si sa ma sune dobitocu' ala .

A doua zi pe la 10 ma suna idiotu' :

- Buna ziua .
- Zii ce vrei .
- Am spus buna ziua , domnule .
- Iar eu te-am intrebat ce vrei !
- Mda .... Vad ca nu v-ati linistit .
- Da' de ce-ar fi trebuit sa ma linistesc ?
- Pai ieri pareati foarte nervos .
- Nu ! Nu paream ! Chiar eram !!! Eram in spume maxime , dadeam in "boala copiilor" , faceam ca toti dracii , intrasem in "beri-beri" , aveam cate-un accident vascular pe minut , imi bateam cainele , si tot asa . Si pe zi ce trece pana la implinirea acelor nenorocite de trei'jde zile pana la solutionarea cererii mele de reziliere nervii mei cresc intr-un ritm de-a dreptul exponential !
- Va inteleg .
- Ma intelegi pe dracu !
- Serios , va inteleg . Iata ce oferta am pt dvs .....
- Ma pis pe ea !
- Va rog mult sa ma ascultati pana la capat .
- N-am chef .
- Va rog mult .
- Si ce daca ? N-auzi ca n-am chef ?
- ..... Stiti , totusi este jobul meu sa va contactez . Credeti-ma ca va inteleg perfect , doar va rog sa-mi dati voie sa va prezint o noua platforma de colaborare . Va rog mult .....
- Bine , mah . ... Zii .
- Multumesc . Deci , ..... va putem reduce abonamentul cu 20 % pentru anul urmator si va putem recalcula facturile pentru ultimul an .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Va putem oferi patru telefoane Nokia Touchscreen , cate unul pentru fiecare numar la care face referire contractul dvs cu Vodafone .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Chiar nu va tenteaza telefoanele ? Sa stiti ca sunt de ultima generatie .
- Bai trai-ti-ar , cat e un telefon d-ala ?
- In jur de 465 roni .
- Bun ! De banii ce-i economisesc trecand la cartela imi iau cate doua pe luna , oricum ies in castig , si nici n-am obligatii contractuale . Esti de-acord ?
- Da .
- Bun ! Daca esti de acord ramane in picioare varianta in care ma consideri retard si insisti cu dume d-astea de kkt .
- ..... Aveti dreptate .
- Evident ca am dreptate .
- S-o luam altfel .
- Tu ia-o cum vrei , numa' mie spune-mi cand mi se rezolva cererea .
- Dar de fapt raportat la nevoile dvs cam cate minute aveti nevoie sa vorbiti in retea ? Ca va putem oferi o alta varianta de abonament .
- 1 : daca mai rostesti abonament te-njur , 2 : am chef sa sun pe intai dimineata si sa tin telefonu' deschis pana pe 31 seara - baterie sa am si priza la-ndemana - si toata treaba asta sa nu ma coste mai mult de 5 euro pe luna !
- Asta nu cred ca se poate .

Imi vin spumele :

- Bai dobitocule , cum PLM sa nu se poata cata vreme aveti la cartela optiunea 10 000 + 40 ? Bai tembel retardoid , inchide , dracu' , telefonu' ca m-apuc de te-njur "penal" ! Sa te puna Maica Precista sa-mi mai futi nervii cu vreo duma d-asta de fraieri ca te fac varza ! Mars d-aici , idiotule !!!!!

De nervi dau cu telefonul de podea . In mod firesc ar fi trebuit sa ma atac . dar zambesc imaginandu-mi cum imi voi cumpara eu un Touchscreen cu banii economisiti din plata primei luni de dupa trecerea la cartela reincarcabila ......

..................................................

- va urma -

modi

Luati aminte ca va-nvat de bine .....

partea a treia ...

...................................................

Intr-un final glorios trec cele treizeci de zile necesare solutionarii cererii mele de reziliere a contractului cu Vodafone . Intre timp am obtinut si acceptul celor de la Cosmote pentru portarea unuia dintre cele doua numere personale . Cu acceptul astora in mana ma prezint la aceeasi agentie Vodafone din Iuliu Maniu , Valea Lunga .
De data asta sunt calm . Apas frumusel pe 'tonomatu' " ala imbecil ce elibereaza bilete de ordine , mi se aloca un numar si-un operator , mai ramane sa astept putin ....
In cateva minute sunt invitat prin sistemul de informare electronic la unul dintre operatori . Dau de aceeasi sarmana nevinovata fatuca de-i facusem scandal cu o luna in urma :

- Buna ziua , cu ce va putem servi ?
- Cu nimic . Nu ma mai puteti servi cu nimic . Atata doar , imi vreau cererea semnata si parafata .
- Mda . Imi aduc aminte de reactia dvs de data trecuta .
- Sper . De fapt nici nu cred ca era prea greu sa va amintiti de mine .
- Asa este . Erati foarte nervos . In fine , spuneti-mi la ce v-ati hotarat .
- Pai , cum spuneam , reziliez contractul pentru toate cele patru numere , pentru trei dintre acestea optez pentru cartela reincarcabila , iar unul dintre ele il portez in Cosmote .
- V-ati gandit bine ?
- M-am gandit extrem de bine . Mai mult , m-am gandit continuu !
- Ok , se vede treaba ca nu va putem convinge sa pastrati o relatie bazata pe loialitate .
- Draga mea , ..... voi nu sunteti in stare sa pastrati o relatie bazata pe loialitate . orice handicapat isi ia de la "ziare" o saracie de cartela purtatoare de numar si beneficiaza de tarife si servicii mult mai avantajoase decat abonatii dvs .
- Da , stiu .
- Pai si daca stii de ce-mi bagi textele astea rasuflate ?? raspund eu deja usor iritat de aceeasi "placa" pe care astia-s pusi s-o recite fara discernamant ...
- Bun . Vad ca aveti cererea de portare acceptata de cei de la Cosmote pentru numarul 0728 ... . Cu celelalte cum doriti sa procedam ?
- Pai v-am spus . Cartela reincarcabila !
- Si la ce optiune v-ati gandit pentru acestea ?
- La 10000 + 40 !
- Ma indoiesc ca v-am putea oferi optiunea asta .

Cat de calm imi propusesem sa fiu vad rosu in fata ochilor . Probabil nu neaparat de nervi , ci de la atatea logo-uri si reclame Vodafone din jurul meu .... Cel putin asa-mi propusesem sa privesc situatia .

- Uite , o luam "pe strada aialalta" . Explica-mi .... de ce n-ati putea sa mi-o oferiti ! In baza caror considerente se poate asta aloca unui client al dvs si ce-am facut io sa nu pot beneficia de optiunea-n cauza ?
- Ma depaseste situatia , ma retrag putin sa sun la Centru . Ma scuzati putin .
- Mergi d-ra si suna la Centru . Si sa-i transmiti lu' nea Centru asta ca n-are niciun temei sa nu-mi poata oferi optiunea respectiva . O aveti la oferta ? ... O aveti . O vreau ? .... Mi-o dati . Nu de alta , da' io am un chef teribil sa fac cancer la cap vorbind in Vodafone ...

Dupa cateva minute se intoarce fatuca si fastacindu-se imi spune ca pot beneficia fara restrictii de optiunea 10000 + 40 .

- Bun !!! Vreau pe loc activarea acestora !
- Nu va pripiti ..... Mai doresc doar sa va propun o varianta de contract care sa faca directa trimitere la optiunea respectiva si tarifele aferente acesteia .

Eu , auzind doar cuvantul contract imi pierd calmul definitiv :

- Fata mea , ..... uite care-i treaba , ..... io contract cu voi n-am sa mai am fo zece vieti d-acilea-ncolo . Capisci ?
- Nu va enervati gratuit . Doar va rog sa ma ascultati putin in liniste ......

Dincolo de nervii mei , dincolo de ceea ce discutam , fatuca face fata glorios situatiei si-mi vorbeste pe-un ton calm . Merita , macar in nume personal , s-o tratez cu aceeasi moneda .

- Ascult .
- Bun . Multumesc ...... Voiam sa va propun o varianta de contract "hibrid" . Cu alte cuvinte ceva intre abonament si cartela reincarcabila .
- ..... Ascult .
- Puteti beneficia de serviciile Vodafone direct raportat la numarul de minute din optiunea respectiva dar veti putea beneficia si de posibilitatea amanarii termenului de plata cu 15 zile . Altfel , indiferent c-ati consumat sau nu minutele - lucru de care ma indoiesc - la momentul expirarii optiunii vi se restrictioneaza automat accesul la retea .

Bai fratilor , iata , in sfarsit , o treaba buna !!! Nu-mi imaginez decat ca am uitat cumva data platii , bat campii prin delta sau pe la "mama dracu" si ma trezesc fara acces la retea ..... Hmmmm , suna bine !!!

- Draga mea , evident ca si eu ma indoiesc de faptul c-as putea palavragii pe mobil 10000 de minute intr-o luna de zile . Cu toate ca-mi propusesem cu tarie sa sun pe intai si sa-nchid pe 31 , cu toate ca-mi alesesem cauza decesului cancerul la creieri . Suna bine contractul asta . da' , spune-mi te rog , ce-i in spatele ofertei asteia ?
- Nimic special . Doar voiam cumva sa va convingem sa nu portati cel de-al patrulea numar , si , cumva totusi , sa nu alegeti varianta "cartela reincarcabila" ....

Iar m-apuca nervii !!! Astia ma cred total idiot si incearca in mod absurd si agresiv-diafan sa-mi suceasca creierii in cap !

- Extraordinar !!!!!!! Bai nene , pai una vorbim si alta ne intelegem ! Voi sunteti tampiti ? Ori cartela , ori "hibrid " , ori abonament !!!! Hotarati-va , in puii mei , odata , ca ma enervez !!!!!
- Calmati-va ..... ma gandeam la dvs , ca om de afaceri .... Cum sa purtati atatea telefoane dupa dvs ? La abonament puteti alege un dual sim si scapati de disconfortul de-a avea grija de atatea telefoane . Nu cred c-ar da bine pt dvs .....

Ma uit la ea si-mi vine sa-i dau una-n cap ......

- Ce ziceti ? Cum vi se pare ?
- ............................
- V-ati gandit ?
- ............................
- Domnu !?!?!?
- Fata mea ...... Uite , ........ da-l dracu' de om de afaceri ! A zburat puiu cu ata . Acu' e criza . Sau n-ai aflat inca ? Io cand eram mic ma uitam pe Rahan . Stii cine-i ala ?
- Nu , imi pare rau ....
- Era unu' de-avea la gat un colier cu colti de la nu stiu ce jivine pe care le diclise el . Asa un colier imi fac io , plin cu telefoane ! Si daca ma enervez imi iau si-o cabina telefonica pe care-o car dupa mine la peste ! Sa sune pana le-o lua dracii !!!!! Acu' arata-mi unde semnez pentru saracia aia de .... hibrid .... la care vorbesc pana-mi sade limba pluta si platesc 5 euro .......

.........................................................

- va urma ---

ionitzady

atentie mare la abonamentele hibrid !!!!  eu am avut la orange ( sotia ) si sau petrecut multe clipe naspa ... ,
   tre sa ai 5 e , tu ii ai vine ziua sa se activeze si vb , dar surpriza dupa 2 zile sau cateva ore constati ca ai vb de 4 e si optiunea cangi.