Bun si ieftin

Creat de Mihaif99, Aprilie 30, 2012, 05:44:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

Citat din: corsarul din Martie 10, 2014, 08:30:05 PM
Colegul nostru Dan Dragos...concitadin de-al meu....lucreaza niste cutite frumoase...
-Hai Dane !...Curaj !  ;)
Hai Dan...
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

Citat din: Intersect din Martie 10, 2014, 08:22:39 PM
Cred ca nu postez unde trebuie...

Damasc din 192 de straturi cu lungimea de 22,5 cm, lama de 10 cm, latimea lamei 3 cm si grosimea de 4 mm. Garda de alama si maner din corn de bivol african.

Fain cutitul.
Asa cum spuneam am niste cutite de bucatarie Shun, otel damasc laminat, 32 straturi, facut in Japonia, foarte misto si extrem de scumpe. Taisul se pastreaza incredibil de mult, dar la presiuni laterale lama se indoaie parca ar fi spagheti. S-aia sunt un pic speriat de cutitele de damasc pentru lucrul cu lemnul. Cred ca sunt mai mult cutite de vanatoare sau colectie.
Apropos de ieftin si bun,
Cutitul facut de mine iese sub 5$ bucata, bashca munca.  Nu crec ca mai fac altul, desi mai am material cat pentru 50 de cutite. Poate unul ca sa imi incerc mana la un scandi-grind.  Sa vedem ce treaba face acum ca vine primavera si incepem lucrul in gradina :)

Intersect

Sunt siguri ca ai sa continui sa faci cutite.Cutitul este facut de un roman.Nu stiu cat costa am sa il intreb dar arata intr-un mare fel.
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

Citat din: Intersect din Martie 10, 2014, 09:30:34 PM
Sunt siguri ca ai sa continui sa faci cutite.Cutitul este facut de un roman.Nu stiu cat costa am sa il intreb dar arata intr-un mare fel.

Asa est arata foarte misto. Este elegant si simplu. Exact opusul unui cutit kistch. Care e provenienta otelului ?

Intersect

 Otel de Damasc normal  ;D.Cred ca supapa delocomotova,il intreb si iti spun.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

#80
Oțel de Damasc,credeam ca numai modelul de pe lama te trimite cu gândul la Damasc.Nu precizeaza ce fel de otel sa folosit ar trebui sa fie unul cu o concentratie mai mare de nichel si celalalt un VG 10 de exemplu un tip de inox imbogatit cu cobalt care ii confera o durabilitate deosebita taisului,superioara vechiului inox.Imi dau si eu cu parerea,cutitul arata impresionant oricum.
Born to fish,forced to work!!!

nicu

Damasc
lama damasc facuta din cablu de otzel.cutit produs de colegul impaiatul.
de vanzare 200-300 ron.

Intersect

Born to fish,forced to work!!!

nicu

250-300mm
nu stiu exact dar are mai multe cutite!
diferite marimi...

Intersect

Arata foarte bine,mai ales ultimul este pe gustul meu.
Born to fish,forced to work!!!

dan dragos

ca tot vorbea cineva de scandi ...
trei lame scandi la care le-am facut manere.
doar unul este gata, cel mijlociu, celelalte mai trebuie frecate un pic.
mananerele astea nu prea seamana cu cele traditional nordice , sunt facute dupa mana si gustul proprietarilor. cel mare si cel mic vor face unun combo intr-o teaca dubla
Lauri Leuku 21 cm, otel carbon HRC 59
Lauri 12,5 cm, otel carbon HRC 59
Lauri 9,5 cm, otel carbon , duritate HRC 59



impaiatu

http://i468.photobucket.com/albums/rr42/impaiatu/4_zpsde391b64.jpg
Damasc din cablu, dimensiune lama 11 cm, maner 14 cm. Alama, piele, inox si lemn de mesteacan.
http://i468.photobucket.com/albums/rr42/impaiatu/1_zps2db2e931.jpgCel de-al doilea (preferat de Intersect) este tot damasc din cablu, lama de 12 cm, manerul 13 cm, facut din stejar, alama si putina piele. Este decorat (la fe ca si primul) cu o "floricica" din cablu de inox. "nervura" ce se vede pe mijlocul lamei este otel de arc, bagat acolo sa formeze "coloana vertebrala' a cutitului.
Pretul pe fiecare este de 200 de lei, fara teaca. Se poate rezolva si problema tecii dar mai dureaza putin.
Am sa revin si cu alte lucrari.
Pace tuturor.

Florio

Citat din: impaiatu din Martie 11, 2014, 01:15:41 PM
http://i468.photobucket.com/albums/rr42/impaiatu/4_zpsde391b64.jpg
Damasc din cablu, dimensiune lama 11 cm, maner 14 cm. Alama, piele, inox si lemn de mesteacan.
http://i468.photobucket.com/albums/rr42/impaiatu/1_zps2db2e931.jpgCel de-al doilea (preferat de Intersect) este tot damasc din cablu, lama de 12 cm, manerul 13 cm, facut din stejar, alama si putina piele. Este decorat (la fe ca si primul) cu o "floricica" din cablu de inox. "nervura" ce se vede pe mijlocul lamei este otel de arc, bagat acolo sa formeze "coloana vertebrala' a cutitului.
Pretul pe fiecare este de 200 de lei, fara teaca. Se poate rezolva si problema tecii dar mai dureaza putin.
Am sa revin si cu alte lucrari.
Pace tuturor.

Merge si fara teaca, doar daca-l porti prin Valea Seaca. :)
Stateam si ma minunam facand pe inteleptul, adica tacand. Initial contrariat de cutitele de damasc ( eu stiam ca damascul e o textila pentru cearceafuri ) am vrut sa propun o teaca de poplin :) fiindca satinul e cam gay.
   Dur ca de obicei (in umor), Sorin ne spune "pace" si ne propune cutite .
Just in case ;)

dany


Ciby

Auzisem eu prin targ ca Impaiatu s-a apucat de ceva cutite si ca trage sperante si de ceva teci mai pricopsite, dar frate, m-ai lasat masca.
Si daca n-ai sa le poti folosi decat in Valea Seaca, las' ca o udam noi pana o da pe de laturi! Sic Florine!  :P
Cum ti-a venit ideea Sorine cu Damascul din cablu?