INOX- Accesorii, suruburi, fitinguri

Creat de Florio, Iunie 12, 2012, 11:41:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Am deschis subiectul fiindca n-am gasit inca un thread care sa adune astfel de informatie.

As avea nevoie de cateva pop-nituri din inox, daca exista asa ceva. O placuta metalica din exteriorul barcii, are pop-niturile corodate si trebuiesc inlocuite.
De asemenea voi mai avea nevoie de suruburi si piulite din inox, iar inoxul asta parca e prohibit. Am gasit la Hornbach cateva holzsuruburi si atat .

Stie cineva magazine sau firme care vand asa ceva, in afara conceptului En Gros ?

republicii

Salut!Vezi pe pro-barca vindea cineva suruburi inox eu am vazut anuntul de cateva ori.Bafta!

Florio

Multumesc pentru informatie, Catalin.
Am de lucru intens cu inoxul, mai ales ca trebuie sa repar sau sa refac si balconul prova, avariat la o furtuna de asta toamna, in Tomis.

Ciby

O gama mai larga de suruburi si piulite din inox gasesti la Leroy Merlin, parca asa ii spune, in Soseaua Chitilei, imediat dupa benzinarie. Pentru constructii (ambarcatiuni) exista o gama larga de holtzsuruburi. Am ramas surprins de oferta vazuta acolo. Deasemenea, si la Bricostore din Baneasa am vazut o oferta mai buna decat in Hornbach. Aici am gasit suruburi de 8x80 mm pentru prinderea motorului pe oglinda.

pelicanul

La Baumax mi s -a parut cea mai buna oferta de surubarie inox. Si holzsuruburi si mecanice, cu toate felurile de capete (hexagonal, inecat, bombat etc) plus piulite si saibe pe masura.
Nu stiu cit de bun e inoxu' respectiv, eu am folosit la un sifon de chiuveta si de vreo doi ani vad ca rezista bine, fara urme de rugina.

Florio

Cred ca mai depinde si de sucursala acestor lanturi de magazine. Anul trecut am gasit la Dedeman Constanta lucruri pe care Dedeman Bucuresti (Giurgiului) nu le-a avut niciodata :) .
Dar e de incercat si Baumax si Leroy .
Foarte importanta calitatea inoxului. Din pacate eu nu stiu ce fel de inox ar trebui, asa ca sunt nevoit sa iau de bun ceea ce imi vor spune comerciantii .
Am la barca piese de inox care arata impecabil dupa trecerea anilor; am si cateva saibe sau piulite inlocuite, care au ramas inoxidabile mai putin de un sezon, in mediu marin.


Despre care Baumax vorbiti voi ? La cel de la Sun plaza - Piata Sudului, n-am vazut mai nimic. 

Vali

Salutare, eu am folosit pana acum la barci exclusiv piese facute din inox marin (316), pe care le-am cumparat de la Yacht TNG (banerul de mai jos). Nu stiu daca au si pop-nituri, dar au o gama larga de suruburi, piulite, saibe, prezoane, ca sa nu mai spunem de ocheti, babale, intinzatori etc. Chiar daca nu exista momentan in oferta, se aduc la comanda si alte componente, iar oferta e in crestere continua.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: Vali din Iunie 13, 2012, 05:35:11 AM
Salutare, eu am folosit pana acum la barci exclusiv piese facute din inox marin (316), pe care le-am cumparat de la Yacht TNG (banerul de mai jos). Nu stiu daca au si pop-nituri, dar au o gama larga de suruburi, piulite, saibe, prezoane, ca sa nu mai spunem de ocheti, babale, intinzatori etc. Chiar daca nu exista momentan in oferta, se aduc la comanda si alte componente, iar oferta e in crestere continua.

Ii cunosc, Vali, iti amintesti ca am fost impreuna acolo :) .
Pentru lucrurile mai "serioase" le pot da comanda. La surubareli insa e mai complicat de mers la Galatz , nu sunt niciodata atat de organizat ca sa stiu sigur ce si cat am nevoie  :D .

pelicanul

Asta e cind primesti prea multe sfaturi, nu mai stii ce sa alegi :-). Cred ca te poti duce linistit la orice magazin care nu apare in raspunsurile de mai sus. Altfel n -ai cum sa te hotarasti si oricum trebuie sa treci pe la toate  ;D

nicu

http://www.sea.ro/
importatori !sunt prompti la telefon
f ieftini
dar dau numai pe firma si suma minim 100ron

Florio

#10
Citat din: pelicanul din Iunie 13, 2012, 10:43:34 AM
Asta e cind primesti prea multe sfaturi, nu mai stii ce sa alegi :-). Cred ca te poti duce linistit la orice magazin care nu apare in raspunsurile de mai sus. Altfel n -ai cum sa te hotarasti si oricum trebuie sa treci pe la toate  ;D

Dar nu e adevarat ! :)
Astazi subsemnatul a facut ture de recunoastere, a trecut si pe la Baumax unde suruburile si piulitele se gasesc la seturi plasticate ( am sa compar senzatia de scum pe care am avut-o, cu realitatea preturilor  :) ) .
Ba chiar m-am intors acasa cu diverse acareturi cumparate de la magazine dedicate ambarcatiunilor . Nu plictisesc asistenta cu detalii, dar am rezolvat problema aerisirii interioare, a surplusului de instalatii electrice de putere mare (pentru o barca) si alte cateva socoteli .
La suruburi nu m-am repezit inca fiindca vreau sa masor bine inainte sa cumpar.
Intre timp am regandit si ideea folosirii pop-niturilor. cred ca am sa pun holzsuruburi de inox in locul celor doua pop-nituri . Pare mai sigura metoda, mai ales ca am sa inserez si o picatura de adeziv siliconic pentru ambarcatiuni, la baza fiecatui holzsurub.
Pop-niturile dau emotii. Adesea clestele acela special nu reuseste sa rezolve bine aplicarea sistemului pop-nit.

Florio

Citat din: nicu din Iunie 13, 2012, 05:36:07 PM
http://www.sea.ro/
importatori !sunt prompti la telefon
f ieftini
dar dau numai pe firma si suma minim 100ron

Multumesc !

Nu e problema nici suta de lei si nici factura pe firma. Daca preturile sunt bune iar materialul de calitate, sea.ro castiga ! :)

mario38

calitatea este in functie de specificatiile solicitate ( inox 316 ) , iar partea frumoasa este ca mare parte din surubaraia de la baumax ; dedeman ; praktiker ...e.t.c. este de la sea , cu un adaos de 300%-500% . problema poate sa apara la faptul ca sea vinde cutii de sute- mii de bucati , si nu cu bucata . dar merita si asa ,.

nicu

18 bucati surub de 8, cap hexagon la italinox.ro au fost la acelasi pret cu 1 cutie de suruburi de 8, cap hexagon de la sea.ro
la cutie erau 50 buc.

Captan

In Constanta gasesti inox si accesorii de inox de buna calitate la Trident, pe varianta orasului, langa Metro.