Atelier: pregatirea barcilor pentru lansare la apa.

Creat de Florio, Iunie 21, 2012, 08:03:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Cel mai important lucru in pregatirea anuala a barcii pentru lansare la apa, este sa ai o echipa buna de profesionisti care sa te ajute la micile retusuri .
Eu am echipa  :)  :

corsarul


mario38


gvincentiu

Ptiu, ptiu sa nu fie deochi! A crescut intr-un an.... parca mai ieri era o gâgâlice mică, mică.
Ganduri bune !

bogdanbuciu

asa mah maestre, pai de aia era liniste pe culoarul tau.
Te asteptam la herastrau la o lectie de roll, la o portie de vin, la ce vrea pasarica ta.
Si intr-adevar, parca a crescut Maria de sambata.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Florio

Hahahah... multumesc baieti !
Sa vedeti ce slefuiala dracului era azi la doua bucatele de placaj si trei surubele ....

Am decis ca sediul general al barcii sa il stabilesc pentru anul asta nu la Eforie ci la Jurilovca .
Pentru ca densitatea de prieteni pe centimetru patrat de delta este foarte mare si in plus am de plimbat echipajul pe la Portita, Sacalin, Sulina, Chilia  si pe traseele batute de Byteworks . Ramane Varna pentru sezonul viitor :) .

gvincentiu

Ganduri bune !

Florio

Citat din: gvincentiu din Iunie 22, 2012, 11:19:45 AM
Detalii, detalii sa vedem cum te abordez  :D

Devin abordabil din data de 3 iulie, pe marile lacuri deltaice:) : Golovita, Razelm, Sinoe .
Pret de o saptamana  am sa chiui pe la Gura Portitei si am sa vanez amici, nu cu sageata ci cu clondirul :D

Mai apoi fac o saptamana pauza si ma intorc cu aplomb, sa ies prin SF. Gheorghe pe mare, pana la Sacalin in golf, unde vreau sa petrec putin timp si sa plec intr-o zi-doua spre Sulina .
Da-ne Doamne vant bun si mare blajina :) !

ss

Aproape ne potrivim! In perioada 2-7 iulie sunt pe Chilia, in sihastrie, iar intre 12-15 iulie in zona Uzlina cu fimeie si cocuta, poate ne acoperim cate un ochi cu batista si te abordam pe Sfantu, ca toti somalezii!!! :D

Florio

Citat din: ss din Iunie 22, 2012, 07:00:52 PM
Aproape ne potrivim! In perioada 2-7 iulie sunt pe Chilia, in sihastrie, iar intre 12-15 iulie in zona Uzlina cu fimeie si cocuta, poate ne acoperim cate un ochi cu batista si te abordam pe Sfantu, ca toti somalezii!!! :D

Si ce, eu stau cu mainile-n san sa vad cum infloreste pirateria ?
Trag o salva de dopuri de pluta si arborez o plasa de mititei la cruceta tribord, semnal de abordaj iminent . Mama-mama,  ce sezon s-a lansat :) !

x_petrolist

Citat din: Florio din Iunie 21, 2012, 09:54:38 PM
..... Am decis ca sediul general al barcii sa il stabilesc pentru anul asta nu la Eforie ci la Jurilovca . ....
Salut Florio. Unde vei tine pe Nemo? Eu iti recomand complexul Lunca, in cazul in care decizi sa nu o cari cu tine la Bucuresti  toata vara. Dupa parerea mea, este locul cel mai amenajat si cu preturi decente (ma rog, comparativ cu alte marine de la M. Neagra). Cred ca acolo isi va face si Flemming punctul de lansare in acest sezon. Felicitari pentru decizie, distractie placuta  si sa ne vedem cu bine in August.

Florio

Citat din: x_petrolist din Iunie 24, 2012, 01:04:13 AM
Citat din: Florio din Iunie 21, 2012, 09:54:38 PM
..... Am decis ca sediul general al barcii sa il stabilesc pentru anul asta nu la Eforie ci la Jurilovca . ....
Salut Florio. Unde vei tine pe Nemo? Eu iti recomand complexul Lunca, in cazul in care decizi sa nu o cari cu tine la Bucuresti  toata vara. Dupa parerea mea, este locul cel mai amenajat si cu preturi decente (ma rog, comparativ cu alte marine de la M. Neagra). Cred ca acolo isi va face si Flemming punctul de lansare in acest sezon. Felicitari pentru decizie, distractie placuta  si sa ne vedem cu bine in August.

Dragul meu prieten, se pare ca gandim la fel: cand am deschis acest subiect, vorbisem deja conditiile de ponton la complexul Lunca :) .
Mi s-a parut cea mai buna pozitie, accesul facil, au rampa betonata, ajung rapid si la Gura Portitei si in bratul Sf. Gheorghe pentru a accesa restul deltei sau marea.

Se pare ca anul acesta voi hoinari in partea nordica a litoralului nostru si prin delta :) .
Nu stiu cum sa fac totusi, ca pe 28 iulie as vrea sa particip la regata Black Sea Sailing .

x_petrolist

Citat din: Florio din Iunie 24, 2012, 09:35:36 PM
... Nu stiu cum sa fac totusi, ca pe 28 iulie as vrea sa particip la regata Black Sea Sailing ....
Simplu. Folosesti canalul Rzim-M Neagra descoperit de jurnalisti la Gura Portitei.
Lasind gluma de-o parte, tot pe sosea este varianta cea mai simpla. Ca sa mutam lotca pe mare, noi am folosit un peridoc ce apartine proprietarilor complexului. Pe deasupra, cei de la Politia de Frontiera au un ATV cu cirlig pentru remorca si au fost foarte amabili. Noi am fost nerabdatori si am tras / impins peridocul cu mina. Politia a sosit la timp ca sa duca peridocul gol inapoi unde era tinut. Rampa din canal este de pamint iar pe mare nu exista.
Demn de consemnat este faptul ca politia ne-a intrebat doar de traseul planuit. Nici o intrebare despre actele lotcii sau calificarile noastre. Mai mult, ne-au avertizat ca la Periboina este sudat un grillaj care facea imposibila trecerea prin stavilarul dintre Mare si Sinoe. Au dat telefon si ne-au anuntat ca grilajul fusese dat jos in ziua precedenta.
Pentru Nemo cred ca traseul Razim - Canalul 5 - Periboina nu este practicabil datorita deschiderilor minuscule in stavilare. La trecerea prin stavilarul dintre Raxim si Canalul 5, nu am putut sta pe banchete in lotca. Erau doar aprox. 50cm intre copastie si partea de sus a stavilarului.   
Poaate n-ar fi rau sa vorbim cu Paul si sa facem demersuri la primaria Jurilovca pentru o rampa amenajata in portul turistic. Ar fi de un real ajutor pentru cei care vin sa petreaca un weekend in zona.

gvincentiu

... si accesul pentru ambarcatiunile RAID Romania gratuit?
Ganduri bune !

Florio

Citat din: x_petrolist din Iunie 25, 2012, 07:36:37 PM

Simplu. Folosesti canalul Rzim-M Neagra descoperit de jurnalisti la Gura Portitei.
Lasind gluma de-o parte, tot pe sosea este varianta cea mai simpla. Ca sa mutam lotca pe mare, noi am folosit un peridoc ce apartine proprietarilor complexului. Pe deasupra, cei de la Politia de Frontiera au un ATV cu cirlig pentru remorca si au fost foarte amabili. Noi am fost nerabdatori si am tras / impins peridocul cu mina. Politia a sosit la timp ca sa duca peridocul gol inapoi unde era tinut. Rampa din canal este de pamint iar pe mare nu exista.
Demn de consemnat este faptul ca politia ne-a intrebat doar de traseul planuit. Nici o intrebare despre actele lotcii sau calificarile noastre. Mai mult, ne-au avertizat ca la Periboina este sudat un grillaj care facea imposibila trecerea prin stavilarul dintre Mare si Sinoe. Au dat telefon si ne-au anuntat ca grilajul fusese dat jos in ziua precedenta.
Pentru Nemo cred ca traseul Razim - Canalul 5 - Periboina nu este practicabil datorita deschiderilor minuscule in stavilare. La trecerea prin stavilarul dintre Raxim si Canalul 5, nu am putut sta pe banchete in lotca. Erau doar aprox. 50cm intre copastie si partea de sus a stavilarului.   
Poaate n-ar fi rau sa vorbim cu Paul si sa facem demersuri la primaria Jurilovca pentru o rampa amenajata in portul turistic. Ar fi de un real ajutor pentru cei care vin sa petreaca un weekend in zona.

Eu ma gandisem la doua zile de navigatie:
1.  Jurilovca - Sf. Gheorghe prin canalul Dunavat
2. Sf Gheorghe - Eforie N, pe mare

Desigur cele doua zile ar trebui sa fie doua zile perfecte pentru navigatie. Altfel devin 3 zile istovitoare, dupa care numai de regata nu ai chef :D .

Ce spui tu este intr-adevar mult mai usor. Urcat barca pe peridoc si fuguta la Eforie, 100 km pana-n port. Maximum 3 ore cu tot cu stransul arboradei.
Apoi lansarea la apa, armat barca, o seara cu prietenii la terasa si a doua zi, da ! Merge o regata :) !