Legenda Dunarii la TID 2012

Creat de capitanu, Iunie 20, 2012, 08:18:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

x_petrolist

Citat din: mario38 din Iunie 27, 2012, 07:39:33 PM
LEGENDA DUNARII are derivor sau chila lunga?... chila a dat rezultate la contracararea derivei . cam ce inaltime are chila in dreptul cuplu-lui maestru. este functionala vela pe dunare ?ce viteza are curentul dunarii in sectorul parcurs . cu stima
Chila Legendei a fost inaltata in zona cuplului maestru si modificata spre oglinda pupa. Razvan i-a confectionat si cirma si acum Legenda se comporta mult mai bine la vint dinaintea traversului deoarece are rezistenta mai mare la deriva si este mult mai usor de manevrat. O ajuta si vela care este mai plata.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.234314423342464.52114.181696815270892&type=3
Vela este functionala pe Dunare la vint de pupa sau travers. Curentul influenteazaa mult mai putin decit directia vintului datorita bordului liber inalt. Nu am habar cit de puternic este curentul in zona unde sint ei acum, dar cu toate ecluzele nu cred sa fie cine stie ce.

capitanu

Citat din: mario38 din Iunie 27, 2012, 07:39:33 PM
LEGENDA DUNARII are derivor sau chila lunga?... chila a dat rezultate la contracararea derivei . cam ce inaltime are chila in dreptul cuplu-lui maestru. este functionala vela pe dunare ?ce viteza are curentul dunarii in sectorul parcurs . cu stima
Citat din: x_petrolist din Iunie 27, 2012, 08:31:08 PM
Citat din: capitanu din Iunie 27, 2012, 06:39:52 PM
Sa ma prezint, sunt sotia Capitanului de pe Legenda Dunarii, voi incerca pe cat posibil sa va tin la curent cu stirile/datele/faptele..si peripetiile acestui echipaj... ;)
Am primit cateva poze de la echipajul Legendei Dunarii, mai trebuie sa primesc si niste filmulete ...dar inca le astept si eu, dar pana atunci....
Semnat : Capitaneasa  ;D
Multumim pentru poze Georgiana ...  pardon, Doamna Capitaneasa.
;D Cu mare placere  :P

capitanu

Am primit si filmuletele, imi cer scuze deoarece 2 din ele sunt filmate cu camera intoarsa  :(, multumesc pe aceasta cale "musului"  :o. Daca stie cineva cum se pot face sa se vada normal, rog sa ma contacteze.
Filmuletele le puteti vedea aici : http://www.youtube.com/user/berzelius1/videos

mario38

este foarte simplu , am intors ecranul ... stai linistit ca as fii stat si in cap sa-i vad

Florio

Mi-am lasat si eu capul pe umar, am fatzait monitorul, si pana la urma am zis ca e mai sanatos sa sucesc filmul :) .
Serviti de aici : http://dl.transfer.ro/Lansare_TID_2012-transfer_RO-28jun-885fab.mp4

capitanu

 :D Multumesc Florio de ajutor, clar trebuie sa fac cinste ;)

Am vorbit la telefon cu Capitanul, si mi-a spus sa va transmit ca va saluta tot echipajul Romaniei (7 la numar) de la Erllau. Capitanul intreaba daca vine cineva la unul din puctele de campare ale TID-ului sa aduca 1 metru de bara "FI 12" si o panza de bomfaer.  Se pare ca Legenda Dunarii a pierdut un strapazan care a ales nemarginirea pe fundul dunarii.

hoinar

Ma tot gandesc cum as putea descrie atmosfera faina de la TID cuiva care nu a mai fost pina acum ...
Convingerea mea este ca ceea ce face TID-ul special este energia faina a participantilor, care alta treaba nu au decat sa se distreze, sa se relaxeze, sa ajute vreun coleg sau pur si simplu sa soarba o bere uitandu-se la Dunare cum curgea ea asa si nu se mai opreste 
Si pentru ca sunt foarte convins de asta, am facut o selectie a "Portretelor romanesti de la TID 2012" tocmai pentru a incerca sa redau atmosfera de acolo deci nu peisaje, nu cladiri, si nici macar alte personaje decat prietenii nostri.
Va rog sa imi spuneti daca am reusit sa va transmit ceva despre starea si simtirea de acolo
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/PortreteRomanestiLaTID2012#

O zi senina si blanda,

Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Mihaif99

Sa traiesti Radule! Multam de poze.

menestras

In sfarsit au reaparut oamenii la orizont. Ceva povesti?

Drum bun si cat mai multa distractie.

capitanu

Buna sa va fie ziua. Am ajuns cu bine in Bratslava unde echipa Romaniei s-a marit cu inca doi membrii ce vor padela catre Marea Neagra intr-un dublu. Maine plecam mai departe, avem doua ecluze. Viteza curentului a fost de 10 km/h.
Toate bune celor de acasa.
Capitanu, Legendaru si nea Dan.

lipan

Pe mine mă roade o întrebare:
Ați reușit să mergeți cu parusul?
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!