Despre vele.

Creat de lipan, Aprilie 16, 2011, 11:01:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 14 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Am gasit: http://www.yacht-tng.ro/accesorii/Huse-49/Plastic-transparent-1222
Deocamdata nu e pe stoc decat al 2-lea tip, pretul real fiind de 38 euro/metru liniar (164 ron), lat de 1,40, pretul include tva. Se vinde cat doreste cumparatorul, chiar si cantitati mai mici de 1 metru liniar. Succes :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

blue marlin

Nothing is impossible...

cristeache

Buna dimineata.
Pardon de intrebare, parasutele ar fi potrivite pentru vele?



bogdanbuciu

toti yachtmanii stiu ca e bine sa ai ceva parasuta pe catarg,

iar materialul de parasuta e bun pentru o incropeala dar pentru vele, daca ai bani si de unde sa iei e mai bun materialul dedicat.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

lipan

Citat din: cristeache din Octombrie 04, 2011, 08:33:37 AM
Buna dimineata.
Pardon de intrebare, parasutele ar fi potrivite pentru vele?

Am folosit material de paraşută, e adevărat nu din "aia" care mi-ar fi plăcut ;) ;), la executarea parusului.
Vezi topicul Raid România de la Asociaţii sportive.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Vali

Citat din: lipan din Octombrie 04, 2011, 12:35:32 PM
Am folosit material de paraşută, e adevărat nu din "aia" care mi-ar fi plăcut ;) ;)
Nicu, vezi sa nu citeasca nevasta-ta, ca de cand a mea citeste forumul, ai vazut ce copil cuminte sunt :D.
Bec tu topic, am si eu niste material alb subtire, nu pare de parasuta, dar am un gennaker produs in Anglia care e facut din exact acelasi material. E un fel de fâş, foarte rezistent, ma gandesc ca ar merge bine pentru vele portante tip gennaker, si poate si materialul de parasuta s-ar preta pentru asa ceva. Cand eram mic, velistii de la Dunare isi faceau spinakere exact din material de parasuta.
Apropo, n-am apucat inca sa vad de aproape vela pentru Calotca, am inteles ca e tot din parasuta. Si oricum, felul cum s-a vazut vela pe Legenda Dunarii arata ca materialul e destul de bun pentru aluri portante, ceea ce la lotci e cazul cel mai des intalnit.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

lipan

Azi 13 noiembrie 2011 am avut o nespus de plăcută surpriză.
L-am rugat pe un prieten barcagiu să-mi trimită prin poștă un program de calculator. Mi l-a trimis și am avut plăcuta surpriză să găsesc un logo, o emblemă, un simbol personalizat, pe care îl voi folosi de acum încolo.
Deja îl găsiți ca avatar.
Este extraordinar și bine gândit.
Mii de mulțumiri.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Florio

#37
Chiar observasem de laprima intrare pe site, efigia casei "Lipan" :) .
La prima vela pe care o vei face, sa pui in colt cusatura asta maiastra, ca sa se stie ce fabricatie este  !  ;)

Mihaif99

Citat din: lipan din Noiembrie 13, 2011, 04:50:13 PM
Azi 13 noiembrie 2011 am avut o nespus de plăcută surpriză.
L-am rugat pe un prieten barcagiu să-mi trimită prin poștă un program de calculator. Mi l-a trimis și am avut plăcuta surpriză să găsesc un logo, o emblemă, un simbol personalizat, pe care îl voi folosi de acum încolo.
Deja îl găsiți ca avatar.
Este extraordinar și bine gândit.
Mii de mulțumiri.
Este foarte misto, arata super

Vali

Succes Nicule, si sa ajungem sa vedem logo-ul "Lipan Sails" pe cat mai multe barcaze :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

lipan

Câțiva dintre voi așteptați cu nerăbdare să vă fac câte o lucrare.
Din păcate trebuie să vă anunț că cel târziu până pe 12 aprilie nu sunt compatibil cu un om normal.
Ieri 12 martie 2012 am suferit o operație la meniscul drept care era zdrențe. 30 de zile nu am voie să las greutate pe el, deci nu pot să lucrez. Majoritatea timpului de lucru la vele o petrec în picioare, în ambele picioare. Și cum stau într-un picior și două cârje nu prea pot să lucrez, abia reușesc să mă deplasez. Chiar și la marea împrietenire am avut niște dureri la genunchiul respectiv. Și trebuie să ajung și la serviciu cel puțin de trei ori în această lună.
Îmi cer mii de scuze celor care așteaptă mult râvnitele lucrări. Până acum a trebuit să așteptați să se mai încălzească, să mă pot urca în pod, să lucrez, acum trebuie să așteptați să mă repar.
Când o să fiu disponibil mă voi apuca de ele.

Eu vă urez sănătate.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

gigitolan

Insanatosire grabnica maestre. O picatura de "solutie de uns acul" cred ca face bine si la genunchi :)

gvincentiu

Si eu am fost avariat in ultimele zile, asa ca sanatatea e cel mai de pret lucru. Insanatosire grabnica, stimate coleg!
Ganduri bune !

lipan

Citat din: gigitolan din Martie 13, 2012, 03:23:18 PM
Insanatosire grabnica maestre. O picatura de "solutie de uns acul" cred ca face bine si la genunchi :)

După ce termin antibioticele trec și la soluția de uns acul.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

gvincentiu

Ganduri bune !