Unde gasim Acumulatori pentru motoare electrice?

Creat de bogdanbuciu, Septembrie 29, 2012, 08:58:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bogdanbuciu

Mai barcagii,
unde gasim noi acumulatori de 12V mai ieftini?
Am gasit la Decathlon motor electric de 0.5HP la 400RON, dar bateria este 750RON si incarcatorul 370RON. Daca nu ar fi asa scumpe astea, motorul e chiar ieftin.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

blue marlin

Am vazut acum 2-3 ani intr-un magazinas, care vindea panouri fotovoltaice si termopane, niste baterii cu gel la 12V, preturile la cele mai mici erau sub 2 milioane (nu imi mai amintesc de cati amperi erau, dimensiunile erau de aproximativ 160/150/120mm)
Nu stiu daca asta inseamna mai ieftin...

Intre timp magazinasul a disparut.
Nothing is impossible...

Florio

Citat din: bogdanbuciu din Septembrie 29, 2012, 08:58:29 PM
Mai barcagii,
unde gasim noi acumulatori de 12V mai ieftini?
Am gasit la Decathlon motor electric de 0.5HP la 400RON, dar bateria este 750RON si incarcatorul 370RON. Daca nu ar fi asa scumpe astea, motorul e chiar ieftin.

Incarcatorul nu e o problema, il poti inlocui cu altul mai accesibil. Dar acumulatorul sigur va trebui sa fie de tip "deep cycle " . Altfel nu va face fata consumului. Un acumulator de masina isi pierde puterea repede, chiar daca nu s-a descarcat total.
  La noi poti gasi acumulatori "deep cycle" de pilda la cei care au piese pentru electrostivuitoare . Sau orice utilaj care consuma putere .

adrianix

Salut. Ce dimensiuni trebuie sa aiba acumulatorul si ce putere? Eu am destul de aproape un magazin de tuning pentru masini si am vazut ca ei folosesc acest tip de acumulatori. Preturile plecau de pe la 100 euro,dar nu sunt foarte sigur ca nu m-am uitat niciodata cu atentie.

radasous

Salut,
Acumulatorii pentru motoare sunt cam la fel cu cei folositi in UPS-uri, adica sunt conceputi sa functioneze timp indelungat la un anumit consum. Exista multi producatori, inclusiv rombat face asa ceva: http://www.rombat.ro/index.php/ro/bateriile-rombat/ups?phpMyAdmin=1290766544e94457e8034a06249e5dd9
Exista si chinezarii pe piata, pretul este cam la jumatate din cei de firma, spre exemplu, un acumulator Varta de 12V si 7A costa in jur de 70 lei, unul chinezesc este 30-40.
Pentru un motor de 0.5 CP iti trebuie un acumulator capabil sa debiteze minim 0.375 kW, adica 32A.
Poti folosi si acumulator auto, de Matiz spre exemplu sau mai mare, o sa tina ceva mai putin decat unul specializat cu acelasi amperaj si exista riscul sa scoata gaze si sa piarda lichid. Incarcatorul poate fi manufacturat, trebuie sa debiteze o zecime din curentul nominal al acumulatorului, eventual folosesti un incarcator auto reglabil.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

gvincentiu

Citat din: bogdanbuciu din Septembrie 29, 2012, 08:58:29 PM
motor electric de 0.5HP la 400RON, dar bateria este 750RON si incarcatorul 370RON. Daca nu ar fi asa scumpe astea, motorul e chiar ieftin.
Eu am trecut de asta: 400+750+370=1520 și-ți iei un 2,5 CP termic Honda, Suzuki SH  ;) (Short Shaft)
Ganduri bune !