Linder 400 SPORTSMAN

Creat de deepreality, Decembrie 07, 2012, 04:13:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

deepreality

Salutare,

Sunt in cautarea unei barci potrivita pentru nevoile mele, dunare, delta in special.

Am cautat si am gasit aceasta barcuta:

http://www.linder.se/index.cfm?lg=2&x=cShopPub.viewItm&ID=6&bi=shop&pg=1&pr=0&activeIctId=3&ic=3

Length:    401 cm
Width:    164 cm
Weight:    125 kg (139 kg with steering console)
Hull depth:    63 cm
Rec. motor:    6-20 hp (4.38-11 kW)
20 hp only with steering console
Shaft length:    Long
Max. load:    420 kg
Max. no. people:    4
Hull thickness:    1.8 mm
CE marked for category C:    For coastline and inshore waters





pozitia barci in apa

http://www.linder.se/km/file/file/Waterline_400_Sportsman.pdf

Motorizarea ce vreau sa o folosesc este un Suzuki DF20A

Astept parerile dvs legate de acest model.


Mihaif99

#1
Barca aleasa de tine este excelenta, in plus va avea si valoare mare de re-vanzare. Barcile suedeze sunt foarte bine construite, si foarte seaworthy, proectare pentru conditiile dificile de acolo. Barca este destinata exclusiv planarii (glisare). Redanele ii vor oferi o deplasare in planaj eficienta rigiditate si stabilitate directionala. Bordul liber relativ inalt it va oferi siguranta in caz de valuri, si o deplasare "uscata" chiar in conditii de apa ceva mai agitata. Pare a fi o barca sudata, seea ce e misto.

Ai ales compromisul ideal (de la Linder) intre dimensiune si pretz. E o barca excelenta pentru iesit la pescuit, in 1-2 persoane, in deplin confort. Va zbura cu 20 CP, 2 persoane si echipament, va intra probabil lejer in planaj cu trei persoane.

Ca idee, s-ar putea sa vrei sa adaugi o podea candva in viitor.  Nu e eential, ci doar daca decizi ca vrei un pic mai mult confort in barca: apa se strange sub podea, ai o suplafata lata ca sa calci, etc. Daca o cumperi, sudiaza cum ai putea sa adaugi cutii in (sau sub, daca exprimarea iti place mai mult) banchete, ca sa tii lucrurile organizate si ordonate in barca, rezervor, haine, momeli, veste, franghii, etc. Cutiile sunt esentiale. Astea ar fi toate amenajarile pe care le-as recomanda (podea si cutii). NU adauga post de pilotaj. Las-o cu manevra la eche. Un post de pilotaj maninca prea mult spatiu intr-o barca mica, si e foarte incomod sa te invarti in jurul lui. Tine barca cat se poate de simpla si de usoara, si iti va da multe satisfactii.

Lider 445 e mai mare. Are mult mai mult loc pentru de toate, dar e ceva mai grea. Daca vrei sa pescuiesti in 3, si /sau te gandesti la amenajari ulterioare, un loc de dormit/campat, si/sau alte accesorizari, incearca sa te orientazi spre aces model.

Daca insa spartan e stilul tau, si vrei sa fi capabil sa lanzsezi si recuperezi barca in locuri problematice, Sportsman 400 e barca pentru tine. Am o barca similara, si nu as schimba-o pe o barca mai mare, pentru ca mi-ar complica viata.

deepreality

Multumesc @Mihaif99 pentru parerea ta despre acest model... m-am decis sa o iau cu cumanda la volan din cauza ca pina acum am condus numai cu mina pe maner si pozitia de condus este incomoda pentru distante mari de mers.

Mihaif99

Citat din: deepreality din Decembrie 09, 2012, 05:35:15 PM
Multumesc @Mihaif99 pentru parerea ta despre acest model... m-am decis sa o iau cu cumanda la volan din cauza ca pina acum am condus numai cu mina pe maner si pozitia de condus este incomoda pentru distante mari de mers.

Atunci, daca ai posibilitatea, poate faci un efort financiar si cumperi modelul mai mare. S-ar putea ca in timp sa iesi mai ieftin asa, pentru ca nu vei dori sa mai faci upgrade si vei avea o valoare foarte buna la revanzare, chiar daca o vei folosi un numar mare de ani. O barca mai mare e mai sigura, mai stabila, si daca te hotarasti sa mergi 10 zile in delta, ai loc in ea pentru tot calabalacul. :)
Astea fiind spuse, succes, si sa te vedem cat mai repede cu barcuta cumparata, orice ai alege!

alinm

Salutari,

Vad ca prin 2012, 400 sportsman era certificat pentru categoria C.

Azi pe situl linder apare ca e certificata pentru categoria D:
https://linder.se/en/products/planing-boats/400-sportsman

"A planing, family boat for lakes, skerries and coastal waters. Suitable uses include fishing and waterskiing (lighter people). For motors of up to 20 hp. Stowage space in the stern and middle seats. Steering console, including space for the battery, is available as accessory. An environment friendlier choice of boat. Made in high-quality corrosion-resistant aluminium corresponding to that used in aircraft. Sportsman 400 is supplied with aluminium oars. Approved by Det Norske Veritas.

...

CE marked for category: D Sheltered waters"


Nu vad diferente la dimensiuni, s-a schimbat ceva in constructia barcii? Stie cineva daca e vreo diferenta?