Motor auxiliar-Sea Ray 260 Sundeck

Creat de Intersect, Decembrie 19, 2012, 09:24:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

   
     Salutare,

   Neajungand la nici o concluzie dupa o indelunga discutie cu un bun prieten in legatura cu dotarea barcii lui cu un motor auxiliar mi-am facut curaj si va cer ajutorul.
   Se poate dota un Sun Ray 260 Sundeck cu un motor auxiliar,avand in vedere ca este dotata cu o platforma la pupa(swim platform)?
   Motorul auxiliar ar fi de un real ajutor,in trecut experimentand o situatie nu tocmai placuta cand i sa ars o siguranta de la pompa de alimentare daca nu gresesc si a ramas cu barca in plin senal navigabil,fiind tractat din calea unui convoi de o alta barca.Ei initial au vrut sa o abandoneze.
   Am sa atasez ceva poze generice pana ajung la barca sa ii fac ceva poze.
       



Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Salutare,am facut ceva poze mai explicite,sper sa fie ok.
Born to fish,forced to work!!!

ss

Ca tot romanul, initial ma gandeam de unde ai putea decupa sundeckul, dar cred ca pentru ce-ti trebuie tie, situatii de urgenta, cel mai bine este sa iei un motor electric ieftin ( 550 lei cel din poza ), sunt convins ca poti sa-l montezi provizoriu in locul indicat in poza si legat la bateria barcii, iti poate asigura drumul spre mal in situatii de urgenta si eventual un pescuit placut la stiuca pe japse unde inboardul nu-i o solutie!  8)

Intersect

#3
Multumesc mult pentru idee cred ca este o solutie potrivita,am gasit si eu o imagine cu o
barca asemanatoare care are montat un motor termic dar cred ca este incomod.
Cel mai bine ar fi  un motor electric cum ai spus din cauza dimensiunilor reduse,dar sa aiba si puterea sa
impinga ditai barca de 2 tone.
Acum ne apucam de cautat un motor electric :) iti multumesc foarte mult de idee.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

 In sfarsit am gasit o alternativa,o sa ii montam la prova un motor electric (trolling motor) comandat de la distanta alimentat la 24 v speram sa fie indeajuns.(http://www.minnkotamotors.com/products/trolling_motors/freshwater_bow_mount/terrova.aspx)
Born to fish,forced to work!!!

ss

Sigur, asta este solutia de top, eu ti-am propus o rezolvare romaneasca, de tip ieftin si bun  :o .

Intersect

Citat din: ss din Decembrie 28, 2012, 09:37:03 AM
Sigur, asta este solutia de top, eu ti-am propus o rezolvare romaneasca, de tip ieftin si bun  :o .

  Ne-am gandit la un motor ceva mai bun, si sa speram mai fiabil.Acum sufla si in iaurt dupa ce a patit.

Born to fish,forced to work!!!

Florio

E elegant ! Totusi stie cineva detalii tehnice? Face fata putzulica aia de motor la deplasamentul de 2 tone intr-o coca de salupa ? Si ce autonomie o avea ?

Aceeasi problema imi pun si eu: a auxiliarului intr-o plaja buna a utilitatii , cu volum mic si cat mai putin deranjant.
Personal ma orientasem la un motor Honda in 4 timpi, 2,3 cp si racire cu aer :) . http://www.boats-yachts.ro/index.php?pag=motoare_barca&step=2&firma=honda/

Ma atrage varianta asta pentru a-l folosi si la dinghy, daca las barca la ancora si plec printre stufuri, precum lebada lui Eminescu :)

Intersect

#8
In putinele detalii tehnice gasite am vazut ca sarcina maxima ar fi de 1800 kg,barca cu rezervoarele pline are in jur
de 2500,mai au un model in afara de acesta se numeste Riptide ideal pentru barci cu o capacitate de 2300kg dar are nevoie de 36V.
Am trimis un e-mail producatorului  in legatura cu tipul de motor electric recomandat pentru ambarcatiunea prezentata.
Born to fish,forced to work!!!

ss

Opa, big boys are on!

Ca sa aprofundam, lucrurile trebuie optimizate pentru nevoile fiecaruia. Tema data a fost "barcaz grasan, in deriva in mijlocul senalului", iar rezolvarea a fost de avarie. Un motoras electric mic te impinge usurel de acolo, de 550 lei. Un bow mounted Riptide 55 de la Minkota este minunat pentru pescuit la rapitor si te scoate din senal elegant, pentru 1200$, dar fara a-l putea folosi pe distante lungi, ca-ti ucide bateria repede, i-ar trebui o baterie de tractiune de 200$. Exista si solutia de mare senzatie a unui electric engine-mount ( care practic se monteaza pe placa anticavitatie a motorului tau ) la 6-700$. Caut o poza si o postez.

Pe alta parte, pentru problema lui Florio, un termic mititel, in 4 timpi, cu rezervorul in capac, este aur curat!

ss


Intersect

  Un Riptide ajunge la un pret de 1300 eur si un Terrova 1500 eur in legatura cu specificatiile sunt foarte zgarciti
pun la dispozitie numai un voltaj (24V la amandoua motoarele)si un deplasament maxim al barcii(1800 kg).
Engine mount au un pret de 1199 eur, 24V,1800kg,adevarate bijuterii.
  Corect ar fi realizarea unui test cu un motor electric sa vedem cum se comporta,dar pana acum ramane varianta cea
mai fiabila.
   Sper sa se realizeze si sa vin cu poze...
Born to fish,forced to work!!!


Intersect

 Preturile de la noi sunt o adevarata telenovela(reducerile nu mai spun),beahhh.
   Multumesc de sugestie,ne apucam de rascolit cand o sa fie momentul achizitiei,(astea sunt preturile
pe care le-am primit).
   Sunt curios daca de pe situl recomandat de tine trimit si in Romanica,nu mi se incarca toata pagina
am vazut un multiplicator pe care trebuie sa il am  :)
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Born to fish,forced to work!!!