Rapsodii de iarna la Tulcea

Creat de Vali, Ianuarie 19, 2013, 10:05:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

De ce patru baieti ? Asta-i necazul celui cu aparat foto. El nu apare in poze niciodata.

La restaurant a fost ceva mai grav, s-a schimbat atmosfera de cand am intrat noi. In linistea localului, ne auzeam de parca dadeam spectacol  . Eu si Bogdan ne-am stricat ciorbele , "dregandu-le" cu otet si mujdei, pana la limita de necomestibil . Dar le-am stins cu bere si s-a rezolvat treaba.
Am necajit nitel ospatarita cu nehotararile noastre; nu apuca saraca sa finalizeze comanda, ca ii comandam in plus .
Ospatarita e tipa aia pe la subtioara careia ma vad eu in urmatoarea poza. Adica dupa ce ca nu apar in poze, cand imi face si mie cineva o fotografie, ma depoziteaza pe la cate o subtioara  .
Am mancat, am mai vorbit ca babele scapate de la inchisoare si ne-am continuat drumul, lasandu-l pe Vali la Tulcea.
Acum eram si mai guresi, ca luasem "intaritoare " .
Ajunsi la Slobozia , Nicu ne invita la o cafea, noi ne lasam, si uite-asa imediat ce intram, apare Mioara, sotia lui, cu niste platouri cu de toate.
-Serviti, baieti !
-Multumim, nu e cazul, abia am mancat la Tulcea.
"Long story short" cum spune Bogdan, am ajuns sa fixam cafelele in stomac, cu "antreurile" de pe platouri si ca sa aiba lest am pus peste ele o oala de sarmale.   Ca doar abia mancasem . (Spun asta ca aviz de navigatie, pentru cine ne pofteste la masa. Noi raspundem la provocari ! )

Incheiem apoteotic periplul la Slobozia, iau chitara lui Orafaz lasata de cu vara la Nicu si plecam cantand chefliu in masina :
"Foaie verde salcioara
La tigan sa nu-i spui "cioara"
La tigan sa nu-i spui "cioara"
Ca se supara si zboara ! "

Nu e doct, nu e nici "politically correct", dar se potrivea la sarmale  ! Iar rrom nu rima cu nimic si nici nu se potrivea la metrica. Folclorul e folclor, "asta-i socoteala" !
De aici s-a produs o fractura din cotidian spre eteric, si am inceput in noapte discutii despre univers, umanitate, fericire absoluta si tendinta asimptotica a omului la Dumnezeire . Ma scuzati, am facut de ras masculinitatea, sarind etapa barbatesc-obligatorie de discutii despre vulve.

Astfel purificati prin idee, am atins " Bucurescii " , ne-am dus fiecare pe la casele noastre si am incheiat o zi nebuna, fericiti.
Nu stiu daca fericirea era absoluta, dar parea imuabila

Si-am incalecat pe o sa ....

Vali

Cel mai mare pacat e ca oricat ne-am stradui sa povestim, nu putem sa redam cata veselie si voie buna au fost acolo :). Cel putin la restaurant, sarmana ospatarita era obligata sa auda cate un banc porcos de fiecare data cand ne mai aducea cate ceva. Lasa ca totusi nu cred ca-i displacea, ca am vazut-o cum radea pe sub mustata, si abia se abtinea sa nu rada in hohote ;).

Pana la urma asta-i rostul intrunirilor de iarna: cand scapi barcagiii la golaneala, se comporta mai abitir decat babele scapate de la puscarie. Cand fierbe sangele dupa o balaceala adevarata, ce e mai misto decat o adunare ad-hoc, cu mancare, bautura, veselie, si mai ales barci de vis :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrian_flavius

buey, sa va.... mama ei de treaba, vaq dati in barci, faceti chefuri, si mai va si laudati, sa crape altii de ciuda...

bine ca ati scapat de "crapelnita", sper sa tineti regim pana la primavara, ca altfel cresteti nepermis de mult deplasamentul vehiculelor nautice...

cat despre lucratura lu' nenea Paul Vasiliu, nu am cuvinte...aia e arta, buey, nimic altceva...arta curata...lemnul ala si-a pierdut esenta lui de materie prima, e deja intr-o alta dimensiune a realitatii inconjuratoare...vibreaza, are o viata a lui poprie...si pun pariu pe ce vreti voi ca barca se comporta de minune...

parca am inteles ca asta este exemplarul numarul 2, nu? daca da, se milostiveste cineva sa ne spuna, chiar si pe privat, daca nu pe real, cam cat de mare e stiva de malai pentru asa bijuterie?

stima si respect pentru toti barcagii, fie ei fosti, actuali sau viitori...si croaziera placuta prin viata pentru toti...

PS: printesa lu' tata arata o inclinatie deosebita pentru elementul acvatic...pan' la primavara am pretentia sa o invat sa inoate...iar de aici si pana la o minune din asta, lucrata meticulos in curte, nu mai e cale asa de lunga...ca o sa am "avocat" in fata restului familiei...

bogdanbuciu

pretul pentru o astfel de barca, construita pana la ultimul detaliu este 17.000 E. Mie, desi nu am banii astia, mi se pare un pret bun, sau chiar mic, avand in vedere cu cat se vad barcile de fibra in acelealsi conditii (noi).
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

navigator

FAIN!
Unii savureaza delicatese navale si gastronomice, altii doar gastronomice.

La sfarsitul anului trecut mi-a disparut barca; pe 1 decembrie am fost intr-o ultima plimbare - pe anul 2012, pe 27 decembrie cand am coborat in port sa vad in ce stare mai e, iao de unde nu-i. Intrebari / ancheta - nimeni nu a vazut, nu stiut. Am presupus ca s-au rupt legaturile (poate ajutate) si a luat-o vantul (mai putin probabil s-o fi furat cineva).
Duminica a fost gasita, pe malul Golovitei (vis a vis de Jurilovca - in zona Periteajicika / de-i mai zice Periteasca Mica); luni am facut o tura pana acolo pentru evaluarea situatiei, iar ieri am recuperat-o.

Cu tot efortul depus ieri pentru recuperare, luni si marti am avut si eu parte de Rapsodia Apei  :).
Voi posta un link pentru descarcarea povestii recuperarii, in imagini. (Pentru cine are timp sa descarce de pe transfer.ro )

foto: 01.12.2012

Vali, daca postul nu-si are locul aici, mutal tu unde crezi ca-i mai bine.


Vali

Salut Paul, ma bucur ca ti-ai recuperat barca, imi spusese Stefan de disparitia ei chiar cand eram in drum spre Tulcea. Speram ca totul s-a terminat cu bine, si asteptam sa descarcam pozele cu Rapsodia Apei :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: navigator din Ianuarie 23, 2013, 04:27:12 PM
si povestea foto

https://dl.transfer.ro/13.01.21-22_PERITEAJICIKA-transfer_ro-23jan-d25dd0.rar

Frumos !

Ce docil se intorcea ea acasa, legata cu o parama . :)

Paul, pare ca langa mal era un strat consistent de gheata . Desi din culorile pozelor, initial parea noroi.

navigator

De fapt este noroiul de pe gheata (praful adus de vant). Stratul de gheata de vreo 10 cm dar forte moale. Lipoveneste: kașa- un fel de terci / consistenta pilafului. Doar in jurul barcii gheata un pic mai dura, pentru mai multa siguranta calcam doar pe scanduri.

bogdanbuciu

Frumoase pozele cu apa calma cu barci pe dansa si cerul albastru deschis. De voie de nevoie ai facut o iesire iarna (sau rapsodia de iarna la Jurilovca este mai ampla?).

De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

adrian_flavius

sincer, 17 000 de iepuroi pentru asa ceva nu mi se pare deloc mult...da' deloc...