Motoare inboard Kubota

Creat de motorescu, Aprilie 24, 2012, 12:01:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mustatza

interesanta dacia.este stiut faptul ca imaginatia nu are limite dar sa si o dezvolti in ceva palpabil........... :)

gvincentiu

#16
Uite o discutie interesanta:  MB 836 DB proiect 1963 al celor de la Mercedes este navalizat in Romania (asa le-am invatat), LDSR-urile celor de la Resita http://www.ucmr.ro/diesel-sulzer-reprezentative.pdf sunt si pentru locomotive, dar si navalizate.
Aici pot sa-ti dau amanunte despre cum s-au navalizat MB-urile (la Turnu Severin) intreband motoristii ce au preluat vapoarele in '79 si inca sunt in functionare de peste 30 de ani. Sunt sigur ca ai auzit de ele, ca motorist.
Doar am vrut sa-ti spun ca se poate. Intradevar, astazi nu mai sunt in Romania firme cu capabilitati de navalizare (nu s-ar justifica dpdv al costurilor atata vreme cat pentru un proiect de nava pot folosi solutii dedicate, aici esti tu) ci doar initiative particulare,aici suntem noi.
Ganduri bune !

Mihai Irimia

#17
Imi cer scuze fata de comunitatea "capcompas", dar nu ma suna un bisnitar de motoare, sa-mi spuna baaa, esti un prost, vezi de treaba ta....zi la elicia aia ta pliabila, Daca cer "Mars inapoi" nu se pliaza??Pai vin-o frate si explica-ne ce vri sa promovezi, plateste un Banner, publicitar si vin-o cu ceva concret nu ma suna si sa-mi exiplici ca la bombardamentul nuclear din Japonia in urma fisiunii atomice a rezultat Kubota si ca eu omor oamenii pe apa, zi-le oamenilor de aici cum functioneaza tot sistemul ala al tau ca principiul Diesel il stiu toti, nu poza in mare firma de nimicuri, esti expert navigatie in ape mici? stii cu ce se mananca una si alta, ma suni si ma faci prost, datorita faptului ca eu mi-am dat nume real, telefon pe toate site-urile, cu ce e mai cu stea in frunte motorul promovat de tine, vreau sa facem un sondaj, si ii rog pe toti abonatii site-ului sa spuna daca l-am indrumat pe vreunul pe o pista gresita, ce tot vrei sa faci cu agresivitatea asta, ca asa gandeste romanul, brusc te-ai trezit piston englezesc cu segmenti japonezi, mare expeert in barci, pun pariu ca nici la rame nu stii sa dai, e posibil daca cinerva ar apela la o motorizare Kubota, si aici nu fac referire la marca in sine ci la suportul tehnic oferit de o firma no-name romaneasca, sunt sigur ca la Registrul comertului nu esti imatriculat cu numele asta, ce solutii constructive oferi, cum faci un om sa se simta ajutat, ca-i iei ultimii bani din buzunar facandu-l sa creada ca merge cu un motor japonez, abandonat de ei isasi, chiar crezi ca am timp sa umplu pagina asta de link-uri chiAR CREZI CA ORICE PLUTESTEN SE MANANCA? In primul rand esti un parvenit pe forum-ul asta , bine ca te semnezi cu General Manager, asta tine la ... cretine, care cred ca Rolce-Royce e defap patent Kubota, cum dreku nu a auzit nimeni de super motoarele astea( da zi ma pana la urma cum pot merge "mars inapoi)......


Nu daca am vreo meserie....am si sase cai frumosi daca am, pot semna cu "team manager" sau farm sau alceva.... si inginer e o meserie, manager e o functie administrativa...


Provocare....desi ce va cer nu am garantia ca va fi original descrierea ta, fa-mi o schita in creion cu panta de autofranare a filetului...metric ce vrei tu...atat...nu intram in timpii motorului, adiabate izocore samd.
Vorba "Parazitilor" aduna 3 fraieri si prefa-te ca le faci minuni".....Arata-ne prietene si noua un montor Cibota de-al tau pe o barca sub pavilion RO s-o vaza si okyu nostru ca noi este fraieri de la moldova, suntem sub 50, nu avem experianta, Galatiul e zona montana, ( deci daca ai coloana vertebrala, considera ca am intrebat eu in numele tuturor oamenilor de pe acest formum si eventual si de pe celalalt, ca oricum o sa dau copy paste)

1)motorul acela, propulsorul e reversibil?
2)guvernarea, electrica-hidraulica, mixta?
3) morisca aia cre zic ei ca ar fi elice ce randament are? la doua pale ca scandurile de parchet, se apropie macar la 10 Km de dual prop al celor de la VOLVO?
4) In ape mici( daca am pescaj 0.50 + propulsorul ala interstelar, cum ies de pe uscat? sau daca am nevoie sa navig in ape mici, sau vreau sa fac intoarcere prin girare cu prova in mal...sau vreau sa ies cu spatele dintr-um canal ingust plin de vegetatie

Asa ca nene, ori raspunzi la intrebarile mele, si poate a colegilor, si cand ma mai suni si-mi spui ca ( ba tu esti prost, habar n-ai ce vorbesiti etc., vezi-ti de meseria ta, daca ai vreo una....) ca sa parafrazam pe Eminescu,... e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune, insirand cuvinte goale, ce din coada or sa sune

bogdanbuciu

#18
Citat din: www.mecanexim.ro din Martie 24, 2013, 11:39:47 AM
Vreau sa comentez.
In zilele noastre toti avem zile proaste, altele mai bune, altele mai putin bune.
Eu nu accept sa aud discutii despre navalizarea motoarelor. Si asta pentru un simplu motiv. Nu exista nimeni in Romania care sa faca acest lucru.
Cand voi auzi, imi voi schimba parerea. Toate exemplele care le-am vazut, in calitate de motorist, au fost exemple date, pur si simplu, aiurea, inducand in eroare grosolana toti oamenii de pe aceste forumuri, pentru care, va rog sa-mi dati voie sa va marturisesc, am tot respectul.

Pentru a nu fi pus in situatia de a auzi discutii despre navalizarea motoarelor numai cititi acest post. Sau va faceti un forum unde primiti numai pe cei pentru care conteaza ce vreti dumneavoastra sa auziti sau sa spuneti. ...............................................(Expresie cenzurata rau)
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

corsarul

#19
Vreau  sa-mi cumparati barca !!!
Baaaa !.....io sunt injiner menajer la SC Valu-mi Bate-n Pu...a. (pupa)
I-am pus motor jmecher da jmecher....siii...prostilor care sunteti....scoateti banii fraierilor.
Cat costaaa ???....asta ma intrebati voi ???....
Pai ...cine sunteti voi baaaa sa intrebati cat costa ?...costa cat vreau eu !!
Puneti intrebari voi ??...care nici o barca de hartie n-ati facut-o sa pluteasca...
Prostilor !!!!

PS: Scuze...n-am putut sa ma abtin ..! ;D

Mihai Irimia

Las-l ma in pace, el nu stie ce vinde, la ce foloseste, si eu am fost Inginer Consultant la o firma de uleiuri(nu am facut reclama nici nu fac antireclama) si dupa ce a inceput sa mearga contracte super, mi-am luat flit, ca vine unu manelelist de la Ferentari si iti spune ca esti cel mai mare bou, ca daca ar fi feciorsu sa termine o facultate si chiar sa stie ceva, sa vezi ce valva face, hai sa facem o incercare, da ma, iau o barca de la zero, si o navalizez cu Kubota, eu fac tote calculele, fac tot pentru un lot masiv de barci, vreau 1500 de euro salariu, imi dai????<

Mihai Irimia

Citat din: mustatza din Martie 24, 2013, 11:13:34 AM
interesanta dacia.este stiut faptul ca imaginatia nu are limite dar sa si o dezvolti in ceva palpabil........... :)

in cel mai scurt timp posibil voi face poze si posta aici motor de Mobra 50 S navalizat cand aveam 14 ani<, nu am poze cu mine atunci, dar motorul< pe care nu il folosesc ca nu mai e de actoalitatea poate sa-l va si directorul de la Ciubota