motor YAMAHA 20 CP 2T [20AE 653]'' BUNICUL''din' 79

Creat de dany, Februarie 06, 2013, 11:52:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

SALUT .Am prezentat pe ''bunicul'' la ''papucul meu''semnat dany si intampin niscaiva probleme:In primul rand sunt cele4 tampoane de cauciuc tip prezon cu M8[2 vin montate intre corpul cizmei si suportul capacului si 2 vin montate pe suportul capacului impreuna cu alte 2piese,-una din ele a fost rupta si am sudat-o.Tampoanele sunt pt. prelua vibratiile si a nu le transmite barcii[presupun!!!]sau au si rol   de izolator electric....!? Oricum sunt importante.Ca sa continui montajul i-mi tre buiesc astea mai intai .Unde le gasesc fratilor? cotele:filet cu d=8mm pe l=11mm,  baza suruburilor este patrata cu latura de9mm pe l=2mm,saiba de 2mm grosime cu d=20[ASTEA SUNT DINTR-O BUCATA PRINSE SPATE IN SPATE CU CAUCIUC BRUT] Motorul l-am luat cu trei tampoane forfecate[rupte],ori a fost trantit bine ori nu [capacul afost facut farame]si alte piese rupte.Ori sunt prea incapatanat ,ori prost,ori prea cu buzunarele goale[alegeti voi,sau gasiti variante].Nu sunt din otel[aliaj de aluminiu] ,si sunt cu saibe si piulite de inox pe care la o adica le mai gasesc pe aici .Va multumesc!

Ciby

Intra si tu pe site-ul http://www.yamaha-motor.eu/ro si vezi ce zic baietii. Au posibilitatea sa-ti aduca noi? Daca nu pe pro-barca sau pe pescuitul.ro gasesti persoane ce vand piese din dezmembrari.
Ar trebui sa se potriveasca si de la alte modele, de15, 25, 30 cai. Nu cred ca este o piesa proiectata special pentru modelul asta.
Eu am incercat sa te ajut si sa caut piesele dupa modelul motorului, dar pe unde am intrat, modelele incep cu anul 1984. N-am gasit nici unul de 20.

Fritz

Nu stiu de unde esti ...Dar poti folosi tampoanele de la Neptun 23 rusesc . Tot M8 au si cauciucul e ok. 
Cred ca in Galati si in Tulcea mai gasesti.  Neptunul 23 are 4 tampoane de genul asta...

dany

Multumesc ciby ,multumesc fritz,da am inceput sa-i caut de ...prezoane [tampoane,cum le-or mai zice]pe baietii cu dezmembrari  si cineva mi- a sugerat sa il trimit pe cel care-l am pt. a vedea exact modelul si comanda in america ....Mai incerc pe meleagurile noastre ,sunt pe undeva ,...le simt,....stim cum sunt romanii ,nu arunca nimic [meseriasii de regula ] Apropo ,sunt din bacau [''barca mea papuc'' semnata dany],o zona cu mai putini capcompascisti ,dar ii mai inmultesc eu ...Am un mic magazin pt. pescari la marginea orasului in imediata apropiere a unui lac de acumulare si cum e gata barca ,o scot la poarta si-i innebunesc  pe pescari ,care aici cei mai multi sunt pescarii de stationar[zambiti ca nu stiu sa- l pun pe ciumpalac] SCUZE VALI,imi fac reclama ,sa nu supar...

Fritz

Zici ca esti din Bacau...Nu aveti o piata in care vin rusi...cu drujbe...chestii din astea?
Ceri sa-ti aduca 4 tampoane ( amortizor de vibratii ) pt motor Neptun de 23 de cai. E exact ce-ti trebuie...in lipsa celor originale.

Fritz


dany

#6
Danke .In targul nostru de "rusi" toti au cetatenie romana ,si putini sunt cei care se mai duc pe "acasa" .Multi s-au reorientat :iau marfa de prin angrou-ri si le vand en detail [cumpara cu un leu si le vand cu trei!!! ] ,nu mai e targul de altadata ,au uitat sa mai vorbeasca ruseste si putine produse de la ei ajung la noi....Multumesc pt. catalog ,am sa dau niste telefoane [daca gasesc cui] la meseriasi care intretin astfel de motoare...


ionitzady

:) multumesc fritz pt postare , mi-am trecut in rezerva copilaria alaturi de NEPTUN , frumoase poze iar in poza celui adaptat pt comenzi de la distanta ( cireasa de pe tort) super tare . Asa l-am facut si pe a meu numai ca eu i-am faramat ghidajul de maneta de viteze ma incurca .... . numai bine

ionitzady

deci Dany cam asa arata un amorizor ( tampon ) si alaturi ai si unul strunjit de la 40 mm la 30 mm

Fritz

Eu am folosit asa ceva pt Neptun si pt Yamaha 25. Am incercat sa modific pe strung amortizoare de toba de eshapament de Dacia....Erau hexagonale...cu doua filete M8 ,dar cauciul era sub orice critica,,,si ceda in primul kilometru....Cele de Neptun erau ok.

ionitzady

draga domnule fritz asta avem cu asta incercam sa ajutam :)

Fritz

E mare lucru sa ajuti pe cineva...si mai ales cu ceea ce nu are prea mari sanse sa gaseasca !!!
Numai bine ! Motorul din 79 ar putea fi resuscitat ...Dar un alt 2T la 20 de cai ,poti gasi destul de ieftin.
Barca omului are forma buna.

dany

Multumesc baieti ,sunteti MESERIASI. Ionitzday deja m-a contactat si azi le pune la posta ,pt. care ii multumesc inca o data .Modificarile de cote si ce mai trebuie le fac la un strungar.  Pe motor am dat fff putin si putin antrenament in mecanica nu strica plus ca am mare incredere in yamaha,si motoare cu cizma de 56 nu prea gasesti usor[oglinda are 54 si nu prea as umbla la ea]. La cat o sa merg eu cu barca la pescuit dupa reparatia asta ar trebui sa ma tina cateva sezoane,sper.Cu bine si spor in toate.Cu respect Dany.

Fritz

Cu cizma de 56???  nici eu n-am vazut ...Poate 51 cm ( adica 508 mm)... Vezi ca ceva nu-i in regula...Si oglinda de 54?  Placa anticavitatie trebuie sa fie la nivelul apei (al fundului barcii) sau sub fundul barcii , maxim 25mm ...