Recunoasteti velierul!

Creat de blue marlin, Februarie 12, 2013, 09:38:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Capitanul Nemo

Democratia e doar o iluzie, dar barca asta parca e Caribbea lui Dix.  :)
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

Vali

Raspuns partial color, pardon :), partial corect: intr-adevar e o barca a lui Dudley Dix, dar nu Caribbea 30.
Raspunsul e aici: http://dudleydix.blogspot.ro/2013/02/new-didi-34-downunder.html
Tot respectul din lume pentru oameni care ajung sa creeze asemenea minuni :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Capitanul Nemo

Da, o barca superba. Cand te gandesti ca exista si kit....
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

Vali

Adevarul e ca un kit garanteaza o lucrare perfecta, bineinteles daca se foloseste si un epoxy de calitate. Nu stiu daca barca din poze a fost facuta dintr-un kit, dar oricum e ceva ce intalnesti foarte rar in constructiile de amatori.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

blue marlin

#21
Vineri, 22.11.2013, la ora 10:00 va avea loc la Santierul naval Damen Galati lansarea clipper-ului Orchid, viitoarea stea a Marinei Militare Oman.
Daca sunteti in zona profitati! Nu cred va mai fi construita o astfel de nava in urmatorii ani pe o raza de multe mii de kilometri...
Nothing is impossible...

lipan

Şi pentru că este de Black Friday s-a construit la preţ redus? ;D ;D
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Captan

Este un bric sau mai de graba, cred un barc.? Oricum e deosebit de frumoasa.!

kmbh69

De cand sunt pozele ? Pentru ca in poza a doua nu am vazut sa aiba carma, si nici elice (adica cea de pe partea stanga nu se vedea). Banuiesc ca nava o fi intr-un stadiu mai avansat, pentru a fi lansata la apa.

blue marlin

Nava e full rigged ship, in afara de clipper un cuvant romanesc pt tipul asta de velier nu stiu.
Pozele sunt de ieri. Va fi lansata fara carma, linii de axe si propulsoare. Pleaca in Olanda la 3 saptamani dupa lansare unde fi andocata si, in paralel cu montarea carmei&co vor fi facute finisajele in lemn exotic, armarea ca velier, etc.
Nothing is impossible...

kmbh69

Din cate stiu eu, full rigged ship inseamna nava cu arborada completa (de fapt catarg si manevrele fixe), fara sa se refere la un tip anume (adica e un termen oarecum general, folosit si la clippere, dar si la veliere mai mici, indicand mai degraba o etapa constructiva). Probabil ca nava o fi vreun tip de clipper.
Inseamna ca va fi remorcata pana in Olanda ? (daca e lansata la apa fara motoare si fara elici). Oare nu ar fi fost mai ieftin sa fi montat motoarele la Galati cu pret romanesc pentru manopera (banuiesc ca muncitorii din Olanda au salarii ceva mai mari) si sa fi venit autopropulsata pana in Olanda ? Si remorcarea in sine costa mai mult decat deplasarea de unul singur, pentru ca trebuie sa ai ceva echipaj si in nava remorcata, nu doar in remorcher. La manevrele in port cu nava remorcata am vazut aici in Wilhelmshaven ca folosesc frecvent doua remorchere, unul care trage inainte si unul care trage inapoi, pentru ca nava remorcata sa nu continue deplasarea din inertie (altfel ar lovi cheul).

byteworks

#27
La cat costa nava cred ca deplasarea remorcat pana in Olanda e vax albina.
S-apoi pentru deplasare pe cont propriu nu sunt suficiente motoarele ci multe alte echipamente, verificari certificari autorizari inmatriculari echipaj complet  etc. Multe!

Nava arata splendid si cred ca ar trebui sa fim mandri ca scrie pe asa ceva "Made in Romania". Bravo galatenilor!

pelicanul

#28
@kmbh
Full rigged ship inseamna un velier cu trei sau mai multe catarge si cu vele patrate pe toate catargele. Se mai foloseste si temenul mai simplu "ship rigged". Mai multe detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Full-rigged_ship.

Constructia corpului la Galati si apoi remorcarea in alt santier naval pentru completarea instalatiilor s-a mai folosit si la alte nave. De exemplu acele supply tug pentru platformele petroliere off shore (blue marlin cred ca stie mai bine). Pe timpul remorcarii in mare libera se foloseste un singur remorcher mai solid si nava remorcata nu are echipaj. Se instaleaza un sistem automat de aprindere si stingere a luminilor de navigatie. In acest caz echipajul (2-3 oameni de pe remorcherul care efectueaza transportul) urca la bordul navei remorcate doar citeva ore, in timpul manevrelor din port.

kmbh69

Bine, am inteles, multumesc pentru explicatii (mai trebuie sa mai invat si eu uneori  :-[ ).