Quicksilver 470 cruiser

Creat de Cristy, Februarie 22, 2013, 07:44:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

 Ai sa vezi ca o sa te descurci cu ea,personal pe canale am intrat la vasle cu motorul scos din apa si a fost ok.Dus ce iti trebuie?Nu iti bate capul cu detalii :).Banuiam ca o sa fi satisfacut de calitatile barcii,eu nu imi pot tine mainile departe de ea :).
Daca ai nevoie de peridoc ti-l pot imprumuta pe al meu.
Born to fish,forced to work!!!

Cristy

Multumesc frumos, azi am patit unul iar Luni urmeaza sa-l iau. Am cumparat si eu niste padele dar nu de la cei de la Mecury sper sa ma pot descurca cu ele in 2 persoane. Am fost sa fac PG la Tulcea si m-au uimit cei de acolo - nu mai este necesar pentru a pescui pe bratul Chilia - este de ajuns permisul ANPA ... trebuie sa ma interesez la Garda de Coasta in Constanta sa vedem daca este adevarat.
Altfel? Ai dat la apa barca ta? este ok dupa lunga perioada de sedere pe mal? Ai mai fost pe undeva la pescuit, poate?

ss

Depinde unde pe Chilia! Daca i-ai intrebat despre Babina sau Cernovca, de exemplu, nu ai nevoie de PG, pentru ca nu sunt pe granita!

Intersect

Te descurci sigur la padele,nu o sa ai probleme.Eu am dat-o la apa in saptamana cand am venit,dupa lucrarile de intretinere motor si barca.Acum nu ma lasa asta mica sa mai stau p-acasa stie numai 'Barca-Apa'trebuie sa o scot pe apa ca altfel o deprim:).
La pescuit nu am apucat sa ies pentru ca respect prohibitia abia astept sa se termine,la balti nu imi place sa ma duc ca incep sa miros a 'manivele'si mai tare ma enervez decat sa ma relaxez.
Ce ne mai spui de barca cum se comporta la viraje,motorul esti multumit,deajuns de puternic.....Detaliiiiiiiii...:)
Born to fish,forced to work!!!

Dragos

Felicitari!Sa o stapanesti sanatos!E o barca foarte buna si e perfecta pt delta ca dimensiuni.nu-ti face probleme cu accesul pe canale,eu am intrat cu barca mea care e putin mai mare,5.80,prin niste locuri prin care nici eu nu credeam ca trec...

Intersect

@Dragos,modelul 580 este Pilothouse nu?Imi place mult mai ales cum este aranjata cabina,foarte tare.
M-am dat cu una cu un motor de 125 cp si am fost surprins ce usor este de manevrat....foarte tare.....
Born to fish,forced to work!!!

Dragos

Da,pilothouse.eu am motor de 100 de cai pe ea,ceea ce este maxim cat poti pune pe ea,dar ar fi mers un motor putin mai mare.cu 4 pers si bagaj gliseaza cam greu,in rest e foarte buna,mai ales pentru ce mi trebuie mie,adica pescuit.

Cristy

Am fost foarte ocupat si nu am putut raspunde. Acum iar nu-s acasa, asa ca doar din amintiri...
Motorul este ok si  cred ca barca ar suporta si o motorizare mai mare - nu cunosc cum se fixeaza puterea motorului la o barca (banuiesc ca sunt calcule laborioase) dar cred ca nu sunt probleme...Am vazut 100cP pusi pe o Black Sea inmatriculata si nu numai asta; asa ca ar trebui sa se poata. Motorul fiind nou mi se pare ca are un fluierat specific - urmeaza sa vad daca se mentine si dupa revizia de 20h care vreau s-o fac la 15h; altfel este foarte bun - am iesit cu un consum de 11-14l de la Tulcea la Mila23 - cred ca este ok, iar ca timp 1 ora fata de aproape 2 ore cu barca cealalta.
In viraje se comporta cam cum se comporta un Audi in comparatie cu batrana Dacie - no coment! asta in glisare altfel este foarte manevrabila. Pana la urma i-am cumparat si un peridoc si l-am inscris in circulatie, urmeaza micile reglaje pentru a pozitiona barca optim si a-l echilibra.
Cea mai tare mi s-a parut cabina in care incap si eu atat pentru adapost cat si pentru somn. Barca are si prelata de mars iar la o adica se doarme si in afara cabinei la nevoie - caldura mare etc
Am programat urmatoarea iesire in DD undeva pe 30 Iunie sau inceputul lui Iulie pana pe 7-8 cel tarziu - 4-8 zile sper ca va fi bun timpul iar pestele va manca bine - oricum il voi cauta!

Dragos

In mod normal ai o placuta pe care scrie si puterea maxima cu care o poti echipa.de consumat,a consumat foarte bine,a mea consuma cam 17-20l/h,dar e mai mare putin si e normal.ma bucur ca esti incantat de ea si sper sa te bucuri cat mai mult de ea.cat despre pescuit eu plec in delta la inceputul lunii iunie,pe 7 cred asa ca iti pot da informatii proaspete...

gabis

Buna ziua tuturor!
Sunt aproape hotarat sa-mi achizitionez o barcuta Quicksilver 470 cruiser sh, dotata cu un motor Mercury 60 CP bigfoot.
Barca nu arata deloc rau (dupa parerea mea) cu exceptia unor zgarieturi(ce este drept destul de adanci) si a unor ciupituri. :-[ care cred eu ca pot fi remediate.
Rugamintea mea este ca cei care detin astfel de barcute si nu numai sa-mi impartaseasca impresiile lor despre ea. As vrea ca inainte sa sa fac o astfel de investitie (deloc de neglijat) sa stiu cat mai multe despre acest tip de barca.
Va multumesc anticipat.

Fritz

 Eu nu am ...dar am salvate cateva link-uri...

Bootscenter Kiel Quicksilver Activ 470 Cabin Kieler Förde

Cam asa arata si cam asa merge barcuta cu Mercury de 60 de cai. 
Maxim 27 noduri ...50 km/ora. 

Intersect

#26
 Salut eu pot sa te dau cu un 430 ca să îți faci o idee. Dupa data de 1 Noiembrie ne vedem și poți sa o testezi.
Daca poți atașează poze cu barcuta sa vedem și noi defectele de care spui.
Born to fish,forced to work!!!

gabis

Imi pare rau dar nu reusesc sa incarc nici o poza.

Intersect

Nu este greu ai atașamente si alte optiuni dai un clic apoi cu browse selecteazi poza,ai grija să nu depășească limita maxima impusă.Este mai bine sa le atașezi așa o sa fi cel mai bine consiliat,mie mi-a folosit maxim.
Born to fish,forced to work!!!

gabis