Vopsea antifouling barca noua

Creat de editza, Martie 16, 2013, 10:58:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

editza

Salutare!
Sunt proaspatul posesor al unui Bayliner 175 GT nou noutz. Intrebarea mea se refera la necesitatea aplicarii unui strat de vopsea vegetativa inca din primul an de functionare? Mentionez ca voi folosi barca doar pe apa dulce din aprilie pana in octombrie, iar la celelalte barci pe care le-am avut(Brates Delfin si Delta Lux Spat) nu am folosit niciodata antifouling. Parca mi-e mila ca tre sa stric vopseaua si gelcoatul originale. Distribuitorul mi-a recomandat aplicarea vopselei antivegetative, dar pe langa cei over 20K platiti pe barca ma mai costa 500 Euroi vopseaua+manopera. Ce ma sfatuiti, merita?

romica

daca ai de gand sa o tii numai pe apa e recomandabil sa-i dai cu antivegetativa, dar daca o pui la apa doar cand te dai cu ea si in rest sta pe peridoc nu e cazul.

Capitanul Nemo

De fiecre data cand o scoti din apa, o speli sub presiune. Nu se justifica antivegetativ intrucat barca ta nu cred ca va sta permanent in apa, iar in plus, se deplaseaza cu viteza mare, prin urmare ai "antifouling automat". :D
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

editza

Va multumesc pt. Raspunsurile rapide, dar barca va sta in apa din aprilie pana in octombrie cu eventuale intreruperi pt. Revizia la 20 h si alte iesiri neprevazute.

romica

in cazul asta iti recomand sa o vopsesti cu antivegetativa si ar fi bine sa nu te zgarcesti la vopsea si manopera de calitate.

am un amic care s-a bucurat ca a facut-o in alta parte cu 300 euro si i s-a cojit dupa 1-2 luni.

Catalin

#5
Cu ori fara antivegetativa..ai o barca foarte frumoasa. Sa te duca unde vrei, cum vrei si fara incidente. Daca ai banutii e bine sa o dai...dar totusi in perioada scurta pe care o tii pe apa nu ar trebui sa ai probleme. Asa cum colegii au scris mai sus ... de fiecare data cand o scoti din apa o speli cu presiune si scapi de belele.