Ajutor lotus 490

Creat de cosmin91, Martie 17, 2013, 08:27:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cosmin91

Salutare, am si eu o intrebare este cineva din prahova sau din imprejurimi care este posesorul unui lotus490, as dori sa il vad si eu si sa il intreb cateva lucruri.

adrianpacurici

lotus facut de dunarea nautica sau dima si fii?
sunt diferite la aspect si comportament..
eu am avut de dunarea nautica si am scapat de el dar am prieteni care folosesc de la dima si fii

corsarul

Cu "Dima si Fii" si un 15 HP....zbori !!
.... am avut ocazia sa o folosesc pe a unui amic !

cosmin91

Am renuntat la lotus 490, nu este ce-a mai poatrivita barca ptr mine.
Cautam pe cineva din prahova sa o pot vedea si poate si testa, dar am renuntat si m-am decis sa imi iau un motocraft sl 410, cu un motor de 10 cai, nu necesita peridoc merge pe portbagajul masini, este usoara si din cate stiu eu din pct. de vedere technic face fata deltei,dunari si lacurilor ceea ce ma interesa ce-l mai mult.
O barca sa usoara, stabila, economica, usor de transportat, si sa faca fata deltei/dunari.
Ce pareri aveti despre ea?

dan_rotaru

are un cunoscut de-al meu de piatra neamt acelasi combo si e foarte multumit de ea. toata chestia e daca te bazezi sa ridici din portbagaj motorul de 10 cp, care tre sa aiba vreo 45-50 de kile.

cosmin91

motorul in portbagajul masini, barca sus.
A avut cumva probleme pe valuri mari?

dan_rotaru

din cate stiu eu, a fost si in delta cu barca asta, dar nu stiu ce valuri a avut de infruntat. mai am un prieten cu aceeasi barca, numai ca are 3,50 metri si motor de 5 cai. barca face fata la valurile de pe barajele de acumulare de pe siret, care pot fi destul de mari. acuma, eu nu stiu cum sunt valurile de la Dunare, ca sa pot face o comparatie...

ovidiu66

Citat din: cosmin91 din Aprilie 23, 2013, 07:09:59 PM
motorul in portbagajul masini, barca sus.
A avut cumva probleme pe valuri mari?

Barca perfecta nu exista.SL 410 este OK pt lacuri si rauri, iar pentru confort cred ca un peridoc este necesar.
Daca ai de gand sa mergi in conditii extreme, valuri mari, cred ca mai bine te orientezi spre un RIB sau o pneumatica.
SL 410, este o barca pentru vreme buna, iar daca te prinde furtuna ,cred ca cel mai bine ar fi sa te afli pe mal.